Društvo

Nade u fond za medijski pluralizam

 Evropska komisija uskoro će poslati komentare na Nacrt zakona o medijima, a Savjet Evrope i OEBS već su to uradili, rekao je za Pobjedu predsjednik Savjeta Agencije za elektronske medije Ranko Vujović, koji je istakao da ne očekuje da će ti odgovori biti negativni. 
Nade u fond za medijski pluralizam
Nova PobjedaIzvor

Ministarstvo kulture poslalo je nacrt zakona o medijima OEBS-u, Savjetu Evrope i Evropskoj komisiji. Nacrt je pretrpio brojne promjene, a dugo se čekala analiza eksperata Savjeta Evrope koja je napravljena u okviru Jufrex projekta, kako bi sve njihove preporuke bile uključene u ovaj važan dokument. Jufrex projekat finansirala je Evropska unija, a grupa nezavisnih stručnjaka boravila je krajem prošle godine u Crnoj Gori radi detaljne analize medijskog sektora.

OČEKIVANJA

- Moguće je da je ovaj nacrt zakona prenormirao neke oblasti i moguće je da su neka načela obrađena u drugim zakonima, pa da ima preklapanja. To može biti sporno za strane eksperte, ali pored toga ne očekujem neke izraženo negativne komentare - kazao je Vujović.

Podsjećajući da je ovo jedini medijski zakon koji nije mijenjan od 2002. godine, naš sagovornik je rekao da su i te kako postojali objektivni razlozi da se osavremeni njegov tekst.

- Izazovi i dileme sa kojima se danas srijeću mediji i novinari u mnogim stvarima su potpuno novi i trebalo je naći u zakonu odgovore na sve promjene koje su se desile. Ovo su bili osnovni razlozi za rad na izmjenama Zakona o medijima - pojasnio je on. Osvrnuvši se na tekst nacrta zakona, Vujović je rekao da je njime po prvi put definisana i medijska samoregulacija i preciziran je način finansiranja samoregulatornih tijela. 

 -Za razliku od prethodnog zakona ovaj prepoznaje odgovornost i urednika za objavljene sadržaje. Sadašnji zakon je odgovornim smatrao vlasnike i novinare. Evidenciju medija po novom predlogu bi vodio Centralni registar privrednih subjekata - navodi on.

Naš sagovornik je rekao da se po prvi put ovim tekstom definišu situacije kada se novinar neće smatrati odgovornim za štetu ako je ispoštovao sve profesionalne standarde prilikom obrade određene informacije. 

-Novi tekst zakona prvi put prepoznaje onlajn medije, koji nijesu postojali u prethodnom zakonu, a koji su postali dominantni na medijskom tržištu. Prepoznati su i novi medijski sadržaji, komentari čitalaca, koji se postavljaju ispod tekstova na onlajn medijima. Nacrt zakona definiše i odgovornost za ovu vrstu sadržaja - pojasnio je Vujović.

NOVINA

Istakao je da je jedna od najznačajnijih novina ovog zakona uspostavljanje fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija.

- Kroz ovaj fond bi se finansirali različiti medijski projekti, a pravo učešća bi imali mediji koji zadovolje uslove propisane zakonom. Poznato je da je crnogorsko medijsko tržište malo i teško održivo. Dodatni problem održivosti naših medija su uzrokovale društvene mreže koje su veliki dio marketinških prihoda ,,otele“ od tradicionalnih medija i na taj način ugrozile njihov opstanak. Mediji imaju velika očekivanja od ovog fonda i u trenutnom nacrtu je predviđeno da se on finansira sa 0,03 odsto od BDP-a - pojasnio je Vujović.

Njegov kolega iz radne grupe koja je radila na Nacrtu zakona o medijima, zamjenik glavnog i odgovornog urednika lista Dan Nikola Marković saglasan je da je uspostavljanje fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija jedna od najznačajnijih novina u ovom dokumentu. On nije zadovoljan svim rješenjima iz Nacrta zakona o medijima, ali smatra da ima prostora da dosta toga popravi kroz javnu raspravu.

- Kao član radne grupe u ime štampanih medija Dana, Vijesti, Pobjede i Dnevnih novina, smatram da je izradom Nacrta zakona o medijima tek počelo regulisanje medijske oblasti. Dosadašnji zakon je potpuno anahron jer je donešen prije tehnološkog buma i pojave novih vrsta medija - rekao je on. 

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika