Društvo

Mlade Rome više uključiti u donošenje odluka

Mladi Romi i Romkinje trebalo bi da budu više uključeni u donošenje odluka i politika koje se odnose na njih, a naročito u distribuiranje stipendija koje su predviđene Nacionalnom strategijom za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori.
Mlade Rome više uključiti u donošenje odluka
Portal AnalitikaIzvor

To je na okruglom stolu Učešće mladih Roma i Romkinja na lokalnom nivou i regionalni indeks učešća mladih poručio izvršni direktor nevladine organizacije (NVO) Phiren Amenca Elvis Beriša, navodeći da je neophodno u što kraćem roku izraditi Pravilnik o distribuiranju stipendija mladih Roma i Romkinja.

Beriša je rekao da su u toj NVO uočili nekoordinisano djelovanje u distribuiranju stipendija, koje su predviđene Nacionalnom strategijom za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori, prenosi PR Centar.

Kako je naveo, Phiren Amenca je uočila nedostatke afirmativnih akcija koja se odnosi na lakše upisivanje mladih Roma i Romkinja u srednje škole, davanjem dodatnih šest poena prilikom upisivanja.

„Ta odluka nije adekvatna, sa obzirom na to da još ima mladih, čak i sa odličnim uspjehom, koji imaju problema prilikom upisivanja onih smjerova za koje apliciraju, a samim tim su prinuđeni da kasnije upisuju neke druge smjerove, što dovodi do smanjenja motivacije za nastavak školovanja“, rekao je Beriša.

Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, kazala je da se omladinske politike na nacionalnom nivou dobro razvijaju, što nije ravnomjerno njihovom razvoju na lokalnom nivou.

„Počev od motivacije službenika koji su u kancelarijama za mlade ili savjetima za mlade, pa do činjenice koliko u praksi postoji implementiranje lokalnih akcionih planova za mlade, strategija i ključnih dokumenata i aktivnosti koje su nam važne da omladinska politika zaživi ili da javnost postane svjesna da mladi postoje“, rekla je Perović Ivanović.

Ona je navela da su tokom treće godine implementacije regionalnog projekta Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku podržane tri organizacije koje se bave učešćem mladih i omladinskim politikama.

„Jedna od podržanih organizacija je Phiren Amenca, a osim njih podržali smo i Kulturni centar iz Herceg Novog i Građanski kreativni centar sa Cetinja. Podrška koju smo im pružili je bila mentorska i finansijska, a njihovi projekti će trajati još godinu“, dodala je Perović Ivanović.

Istraživač na projektu, Aleksandra Gligorović, pojasnila je da je indeks učešća mladih kreiran na osnovu političkog i ekonomskog učešća, kao i na osnovu njihove uključenosti u društvo. 

„Što se tiče političkog učešća mladih, Crna Gora je u najboljoj poziciji, u odnosu na Srbiju, Makedoniju, Albaniju i Tursku. Procenat poslanika u Parlamentu prošle godine je u porastu, u odnosu na 2016. godinu. U Crnoj Gori nemamo mlade ministre u Vladi, dok je broj zamjenika ministara u Vladi na nivou direktora direktorata“, kazala je Gligorović.

Ona je rekla da u pogledu ekonomskog učešća, prošle godine je zabilježeno smanjenje nezaposlenih. mladih u Crnoj Gori.

„Ukupno učešće samozaposlenih osoba u prvom kvartalu, ne ograničavajući se samo na mlade, bio je 18 odsto. Kada je u pitanju procenat odobrenih kredita mladima od Investiciono-razvojnog fonda (IRF), on se kreće od pet do osam odsto“, precizirala je Gligorović.

Ona je kazala da su rezultati istraživanja o procentu mladih u organizacijama civilnog društva pokazali da je u Crnoj Gori najveći broj mladih na pozicijama direktora i članova upravnih odbora.

„Postoji prostor za grešku, iz razloga što nam nijesu sve organizacije odgovorile na taj upitnik“, rekla je Gligorović.

Predstavnica Kancelarije za mlade u Podgorici u Sekretarijatu za kulturu, sport i mlade, Jasna Rakočević, rekla je da ta institucija aktivno sprovodi mjere poslednjih godinu u cilju veće inkluzije Roma i njihovog izjednačenog statusa sa ostatkom društva.

Predstavnica Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Nevena Šuković, saopštila je na evidenciji Zavoda početkom novembra registrovano 816 pripadnika Roma i Egipćana, a da su 52 odsto od tog broja činile žene.

„Ako posmatramo obrazovnu i starosnu strukturu, možemo kazati da je više od 95 odsto tih ljudi nema zvanično zanimanje, što uveliko opredjeljuje mjere u koje Zavod može da ih uključi. Posmatrajući starosnu strukturu, skoro 50 odsto prijavljenih čine mladi od 15 do 30 godina, a više od 90 odsto njih su osobe bez zanimanja“, kazala je Šuković.

Ona je ocijenila da je problem na koji Zavod nailazi u radu sa Romskom populacijom njihova motivacija da budu prijavljeni u evidenciju i da se uključe u postojeće programe.

Šuković je kazala da su osobe romske populacije uključene u programe javnih radova i da se zapošljavaju na sezonskim poslovima.

„Mladi Romi koji su u evidenciji mogu se uključiti u program Obrazovanja osposobljavanja odraslih, koji im mogu pomoći da steknu stručnu kvalifikaciju za određeno zanimanje ili u program obrazovanja odraslih za sticanje neke stručne vještine“, navela je Šuković.

Ona je poručila da mladi Romi moraju da teže da završe formalno obrazovanje i da sa mjerama koje im Zavod nudi, unapređuju vještine i znanja, socijalne i komunikacione vještine.

Predstavnik Romske organizacije mladih Phiren amenca Serđan Baftijari najavio je da će ta NVO u narednom periodu sprovesti trening za 20 mladih iz romske i neromske zajednice.

„Mladi iz pet opština, iz Podgorice, Nikšića, Herceg Novog, Ulcinja i Berana će imati priliku da steknu više znanja o zagovaranju i lobiranju i da kasnije osmisle inicijative za koje smatraju da treba da se pokrenu u njihovim lokalnim zajednicama, a naša organizacija će im biti mentor i pomagati im da ostvare te inicijative“, naveo je Baftijari.

Okrugli sto Učešće mladih Roma i Romkinja na lokalnom nivou i regionalni indeks učešća mladih održan je u okviru regionalnog projekta Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku.

Projekat je podržala Evropska unija (EU) kroz program IPA CSF, koji vodi Fondacija Ana i Vlade Divac, a na kom je NVO Prima partner i implementator u Crnoj Gori.

Portal Analitika