Kultura

Slabije od kolumbijskog praha

Poslije magnetski harizmatičnog Vagnera Moure i sjajnog Pedra Paskala, Majkl Penja i Diego Luna djeluju kao dječica koja vitlaju pištoljčićima na vodu.
FOTO: imdb.com
FOTO: imdb.com
Marija Ivanović
Marija IvanovićAutor
Nova PobjedaIzvor

Radnja je izmještena u drugo vrijeme i na sjeverniju lokaciju, ali pravila igre ostala su ista. „Narcos: Mexico“, spin-of Netfliksovog hit serijala, vratio je fanove na dobro poznati teren na kom je svaki, čak i najveći trijumf nad narko-imperijama predstavlja Pirovu pobjedu. Prva sezona, podijeljena u deset epizoda u trajanju od 55 do 107 minuta, ima istu strukturu, intenzitet i ambiciju kao tri prethodne instalacije „Narcosa“. Nažalost, uprkos fantastičnim momentima, pati od velikog problema. Majkl Penja i Diego Luna nemaju ni peti dio energije da iznesu zadate uloge.

Štoviše, poslije magnetski harizmatičnog Vagnera Moure i sjajnog Pedra Paskala, noseći likovi serije „Narcos: Mexico“ djeluju kao dječica što vitlaju pištoljčićima na vodu.

Pomamljene ćelije

Fanovi „Narcosa“ plašili su se da će kvalitet šoua opasti nakon oproštaja od Pabla Eskobara (Moura). No, serijal nije samo opstao poslije njegovog odlaska u finalu druge, već je podigao još veća očekivanja sjajnom pričom o Kali kartelu u trećoj sezoni. Zbog toga nije ni čudo što su gledaoci očekivali da i spin-of isporuči eksplozivnu energiju.

Ruku na srce, prvoj sezoni čija se radnja odvija osamdesetih godina u Meksiku ne fali ni drame, ni akcije, ni pažnje pri rekonstruisanju sistema u kom je konačna pobjeda nad kriminalom nemoguća zbog korupcije i impotencije ključnih „odbrambenih“ igrača. Kreatori Karlo Bernard, Kris Brankato i Dag Miro pobrinuli su se da lov mačaka i miševa pomami svaku nervnu ćeliju gledalaca.

Svaka od deset epizoda, naročito osma, ima makar dvije WTF scene koje hvataju na prepad i lede krvotok. U ovom svijetu ne postoji niko ko na kraju neće biti nenagužen – samo ima onih koji to još ne znaju.

Malecki bos

Primjena iste formule iz „Narcosa“ pravi više koristi nego štete, iako ćete u pojedinim momentima zavapiti da su epizode mogle da budu zbijenije. Opsesivni policajci protiv beskrupuloznih narko-lordova, opet? Nikakav problem. No, frka je kad istu pričusada ponavlja neko kom ne vjerujete.

Možda je riječ o subjektivnom osjećaju, ali stvarno je nemoguće shvatiti Majkla Penju kao ozbiljnog glumca – ili makar ne u nosećoj ulozi. Njegov lik, DEA agent Enrike „Kiki“ Kamarena, ima malo više razloga da bude isfrustriran nego Havijer Penja u izvedbi Pedra Paskala, ali opet je nepodnošljivo gledati ga kako sve vrijeme pufti i „grana“ rukama, beskrajno ljut zbog nerazumijevanja nadređenih i činjenice da je toliko mali igrač, da glavni narko-bos ne zna ni njegovo ime.

Džaba građenje cijele drame oko njega i bližnjih, džaba izazivanje saosjećanja sa budućim „Hristom DEA agenata“, džaba sve britke rečenice koje su mu smještene u usta... Kad ne vjerujete glumcu, njegov lik je završio prije nego što je i počeo. Isto važi i za Feliksa (Luna), velikog bosa u svijetu marihuane.

02-uertaKatapult srca

Luna nije loš, ali ovdje kao da ne može da odluči kakvu energiju želi da emituje. Feliks je čas zbunjen, čas drčan, čas kontrolisan, čas nerazuman. I dok dođete do velikog „obrta lika“, već vam je svejedno – iako je ta scena postavljena bez greške.

Čak i ako na početku ne sumnjate na Lunu, budite sigurni da će vas peta epizoda uvjeriti da ovakav lik ne može da nosi seriju kartelske tematike. U momentu kada se u kadru pojavi Morena, osjetićete da vam je srce katapultirano u grlo. Feliksov susret sa Pablom Eskobarom bio je kratak, ali sasvim dovoljan da pokaže ko je prava glumčina u ovoj priči. I koliko kolumbijski prah „radi“ jače od meksičke vutre.

S druge strane, dok glavni glumci trče mrtvu trku za najbleđeg lika serijala, poene kupe sporedni karakteri. U buretu baruta najviše se ističe Rafa kog igra električni Tenoč Uerta. Njegova energija i hemija sa glumicom Tesom Iom (Sofija) toliko je jaka, da nećete prevrtati očima na ko zna koji pokušaj reinkarnacije Boni i Klajda. Rafa i Sofija donose prijeko potrebnu energiju u momentima kad atmosfera počne da pada.

Kabrones i kohones

Na koncu, u finišu saznajemo identitet čovjeka koji je sve vrijeme imao, ovog puta prenaglašenu, ulogu naratora sezone. Riječ je o novom DEA agentu kog igra Skot Mekneri (film „Argo“, serija „Halt and Catch Fire“).

I pazite sad, dovoljno je tih nekoliko minuta koliko boravi u kadru da znate da druga sezona mora biti bolja, makar kad je riječ o „detektivskoj“ nosećoj polovini. Samo da ga ne poklopi Lunina energija...

To ne bi trebalo da se dogodi, jer njegov Feliks u nastavku mora da zaradi nadimak El padrino i reputaciju krvoženog kabrona koju je, kako istorija pamti, sadašnji sedamdesetdvogodišnjak imao na vrhuncu „karijere“. U suprotnom, despedimos, „Narcos: Mexico“. Bez glumačkih kohones, nema ni gledatores.

 

Portal Analitika