„Ja ne mislim da se na taj način brani integritet državni, nacionalni, kulturni , bilo koje države, uključujući i Crnu Goru. Na taj način možete samo dati s veći značaj nekim marginalcima nego što bi ga ikada dobili. Što bi u političkom, javnom, životu Srbije i Crne Gore značio izvjesni Raković ili Mirović da se nije dogodilo da procuri informacija da im je zabranjen ulazak u Crnu Goru. Podsjetiću vas i da je vlada saopštila da takva odluka nikada nije donešena“, rekao je on u intervju za RTCG.
Đukanović je rekao da se za afirmaciju crnogorskog identiteta moraju boriti svakodnevnim vrijednim radom institucija, nacionalnih, kulturnih, naučnih, obrazovnih a ne afirmacijom nekih ljudi koji šta god pričali mnogo više govore o sebi nego o Crnoj Gori.
„Vidjeli smo da je najveća briga jednog koji je najpoznatijeg medju njima ( Matija Bećković) da li će Crna Gora prihvatiti njegove posmrtne ostatke nakon smrti. Da li to treba da bude tema kojoj ćemo se na ozbilja način baviti u Crnoj Gori“, rekao je on.
Djukanoviće je kazao i da se uvijek može postaviti pitanje zašto se baš sad počinje sa tim mjerama i zašto nije počelo prije ili zašto se takva oštra mjera nije primijenila u nekim drugim slučajevima.
Srbija zaoštrava odnose sa Crnom Gorom
Đukanović je kazao da odredjeni krugovi, uključujući i nosioce državne vlasti, ali prevashodno medijski, nacionalistički grugovi i SPC veoma se trudili tokom posljednih godinu dana da zaoštre odnose sa Crnom Gori i to na način što pokušavaju da ospore pravo Crnoj Gori da donosi odluke u skladu sa svojim interesima.
„To ne daje za čast tim državnim zvaničnicima i daje za pravo mišljenju da to nije samo manje odgovoran dio javnosti Srbije“, rekao je crnogorski predsjednik.
On je rekao da Crna Gora ne donosi prosrpske ili antisrpske odluke već odluke u svom interesu, koje su nekada u saglasnosti sa interesima Srbije a nekada ne.
"Jedan dio relevantne javnosti Srbije nikako da shvati da Crna Gora ne donosi prosrpske i antisrpske odluke, već odluke koje su u interesu Crne Gore.Posljednjim postupcima Srbije dovodi se u pitanje nešto što smo svi smatrali dobrim početkom dobrosusjedskih odnosa", istakao je Đukanović
Sve to, ipak kaže Đukanović ne bih kvalifikovao kao suštinski zaokret državne politike Srbije.
Đukanović smatra da i predsjednik Srbije "možda pretjerano respektuje ono što su interesi Rusije i u Srbiji i regionu Balkana.
"Čini mi se da se previđa jedna okolnost, a to je da smo koliko do juče živjeli u uslovima mnogo harmoničnijih odnosa između Rusije i Evrope i Rusije i NATO-a, a danas se svakodnevno prijeti i sa jedne i druge strane".
Jasno je, kaže Đukanović i da interesi Rusije nijesu da Balkan dinamično napreduje prema evropskim, posebno ne prema evroatlanskim integracijama.
"Za sada su Rusi samo protiv integracije u NATO, iako je za mene potpuno jasno da su i protiv integracije regiona u EU", rekao je on.