Politika

Reguju da nepoželjne pojave prate predizborne aktivnosti u Herceg Novom i Nikšiću

ASK: Svjedočimo funkcionerskim kampanjama, ali one još nisu zakonom zabranjene

Novim zakonskim rješenjima trebalo bi jasno propisati zabrane koje se odnose na ponašanje javnih funkcionera tokom izborne kampanje, rečeno je Pobjedi iz ASK-a

ASK: Svjedočimo funkcionerskim kampanjama, ali one još nisu zakonom zabranjene Foto: SCG
PobjedaIzvor

Iu ovoj izbornoj kampanji Agencija za sprečavanje korupcije i šira javnost bile su svjedoci pojedinih oblika funkcionerske kampanje koji, prema važećim zakonskim odredbama, nisu izričito zabranjeni – rečeno je Pobjedi iz ove institucije.

Ni samo nekoliko dana prije izlaska na birališta građana Herceg Novog i Nikšića, visoki državni funkcioneri ne prestaju sa korištenjem resursa koji im po tom osnovu pripadaju, ali za potrebe predizbornih kampanja.

BEZ PREJUDICIRANJA

Posljednja u nizu spornih poteza bila je konferencija za novinare održana u srijedu u Skupštini Crne Gore, čija su tema bili incidenti vezani za skup koalicije „Za budućnost Nikšića“.

Naime, lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić pozvao je na ovaj događaj zajedno sa predsjednikom Demokratske narodne partije Milanom Kneževićem i poslanikom NSD-a Markom Kovačevićem. No, sporno je što je Mandić to učinio sa visoke državne pozicije, kao predsjednik Skupštine.

Tim povodom Pobjeda je uputila pitanja ASK-u da li se ovakav događaj može smatrati zloupotrebom pozicije s obzirom na to da je tema bila isključivo vezana za predizborne aktivnosti u Nikšiću.

"ASK neće prejudicirati konkretan slučaj, ali ukazuje da će, ukoliko utvrdi da je došlo do aktivnosti koje bi mogle biti u suprotnosti sa zakonom, preduzeti sve mjere iz svoje nadležnosti kako u ovom tako i u svim drugim slučajevima", ističe se u odgovoru iz ove institucije.

S obzirom na to, iz ASK-a su ponovili apel upućen donosiocima odluka da „usvoje pravila koja će dodatno osnažiti integritet izbornog procesa“.

"Agencija za sprečavanje korupcije je više puta javno apelovala i dostavljala konkretne prijedloge Skupštini Crne Gore u cilju unapređenja Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja. Novim zakonskim rješenjima trebalo bi jasno propisati zabrane koje se odnose na funkcionersku kampanju, odnosno ponašanje javnih funkcionera tokom izborne kampanje", pojasnili su iz ove agencije.

Uz to, kako je ranije rečeno Pobjedi iz te institucije, ukazuju da su kroz tijesnu saradnju sa nadležnim institucijama, NVO sektorom, medijima i međunarodnim partnerima već dostavili prijedloge izmjena tog zakona, ali su one i dalje u fazi izrade.

ASK PRATI

ASK je tada potvrdio kako u kontinuitetu provjeravaju slučajeve eventualnog sukoba interesa javnih funkcionera u vezi sa lokalnim izborima koji će biti održani ovog vikenda.

"Zakonom je jasno propisano da javni funkcioneri ne smiju privatni interes stavljati iznad javnog. U skladu s tim, ASK daje mišljenja na zahtjev funkcionera, djeluje preventivno kako bi smanjio broj potencijalnih situacija sukoba interesa i pokreće postupke kada utvrdi sumnje u kršenje zakona", rečeno je iz te institucije.

Podsjetili su i kako su „posvećeni dosljednoj primjeni zakonskih propisa u cilju zaštite integriteta izbornog procesa, sprečavanja zloupotreba i obezbjeđivanja transparentnosti upotrebe javnih resursa, kao i osiguravanja transparentnosti rada javnih funkcionera“.

Prema važećem zakonodavnom okviru, zabranjene su dvije vrste funkcionerske kampanje. Kako nam je rečeno iz ASK-a, prva predstavlja zloupotrebu službenih prostorija. Naime, ako svi učesnici izbornog procesa nemaju jednak pristup, službene prostorije se ne smiju koristiti za pripremu i realizaciju kampanje. Druga zabrana tiče se angažovanja javnih funkcionera u izbornim kampanjama tokom radnog vremena.

Ovakve zabrane odnose se i na zaposlene u državnim organima, organima državne uprave, kao i lokalnim samoupravama, lokalnim upravama te javnim preduzećima, javnim ustanovama i državnim fondovima.

No, postoje i izuzeci. Ova ograničenja se ne odnose na poslanike i odbornike, jer su oni na svojim pozicijama kao politički predstavnici.

Trenutno važećom zakonskom regulativom ustanovljene su i sankcije u slučajevima kršenja definisanih pravila, prevashodno za finansiranje političkih subjekata i izbornih kampanja.

"Kada te radnje mogu da naruše integritet institucija i izbornog procesa, ASK javno ukazuje i apeluje na odgovorno ponašanje, koristeći svoj autoritet da podigne standarde transparentnosti i etičkog djelovanja", ukazali su iz te institucije.

SLUČAJEVI

ASK je proteklih nekoliko godina već više puta davao svoj stav o tome da li su javni funkcioneri prekršili Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja učešćem u predizbornim aktivnostima.

Podsjećamo, nekadašnji premijer Dritan Abazović i aktuelni predsjednik Jakov Milatović su svojevremeno „označeni“ upravo zbog ovakvog tipa prekršaja. Abazović je prijavljen zbog aktivnosti koje se odnose na izbornu promociju u toku radnog vremena, pred parlamentarne izbore održane 11. juna 2023. godine. Na sličan način je kao nezakonito bilo definisano učešće Milatovića u susret izborima koji su u Glavnom gradu održani 29. septembra prošle godine, pošto se u toku radnog vremena bavio promotivnim aktivnostima vezanim za listu „Za bolju Podgoricu“.

U oba slučaja, ASK je utvrdio da zakon nije prekršen, jer dvojica visokih državnih funkcionera kao šefovi Vlade, odnosno države nemaju zakonski propisano radno vrijeme koje bi ih ograničavalo u aktivnostima koje se odnose na promociju izbornih lista.

Milatoviću je pak stiglo drugačije rješenje nakon što je snimao promotivni video „Predsjednik Milatović – Moć je u vašim rukama“ u službenim prostorijama koje koristi, jer je i ta aktivnost bila vezana za predizbornu kampanju u Podgorici. U tom slučaju ASK je naveo da je prekršen član 36 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja koji zabranjuje „korišćenje prostorija državnih organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave i organa lokalne uprave, javnih ustanova, državnih fondova i privrednih društava čiji je osnivač ili većinski ili djelimični vlasnik država ili jedinica lokalne samouprave za pripremu i realizaciju aktivnosti kampanje, ukoliko se isti uslovi ne obezbijede svim učesnicima u izbornom procesu“.

Iako izbori u Nikšiću i Herceg Novom svojim značajem i uticajem nisu ni primaći onim održanim krajem septembra u glavnom gradu, izvjesno je da će ASK imati posla u provjeravanju eventualnih kršenja zakona. Jer svima je bilo jasno da su u kampanjama bili korišteni brojni resursi ne samo na lokalnom već i na državnom nivou. No, do odluke Agencije svi će, kao i do sada, ukazivati na tuđe greške, a zaboravljati na svoje.

Portal Analitika