Politika

Vukadinović: Previše je interesa da bi vlast bila destabilizovana

On smatra da Podgorica najbolje i najvjerodostojnije od svih lokalnih sredina može predstavljati lakmus papir cjelokupne političke situacije u zemlji

Vukadinović: Previše je interesa da bi vlast bila destabilizovana Foto: Arhiva/PA
Dan Izvor

Profesor i politički analitičar Srđan Vukadinović smatra da rezultati nedavno održanih lokalnih izbora u nekoliko crnogorskih opština iz više razloga ne mogu ugroziti vlast na državnom nivou, a prvenstveno zbog zajedničkih interesa partija koje čine tu vlast.

Lokalni politički procesi predstavljaju podrazumijevajući i prirodni dio cjelokupnog političkog mozaika jedne zemlje. Nerijetko razne lokalne teme dobijaju nacionalni značaj. Međutim, kada je riječ o par ekselans političkom pitanju poput lokalnih izbora, politička eksploatacija toga pitanja je nezaobilazna na terenu učesnika "visoke politike". U tom smislu, rezultati jesu najzanimljivija i glavna tema o kojoj se vodi debata. Tako su rezultati lokalnih izbora u dosta situacija bili povod zbog kojeg su legitimitet i stabilnost centralne vlasti dovođeni u pitanje, kako od strane opozicije, tako i od strane nekih analitičkih krugova.

Ipak, Vukadinović kaže da nedavno održani lokalni izbori ne mogu imati nikakav uticaj na vladajuću koaliciju.

– Parlamentarna većina ima sigurnih 45 ruku iz mnoštvo razloga, jer ima dosta različitih interesa. Stranke bivšeg DF-a, Demokrate, PES i SNP čine tu stabilnu većinu i njihova saradnja neće biti ugrožena. Ne računam manjinske stranke, jer su one nepouzdani partneri – rekao je Vukadinović.

Kako je dodao, nijedni lokalni izbori do sada, a naročito u poslednje vrijeme, nisu destabilizovali centralnu vlastu. Uvjeren je da ni u trenutnim društveno-političkim okolnostima za tako nešto ne postoje šanse, te da trenutno na državnu vlast jedino mogu uticati zahtjevi nekih stranih zvaničnika, prije svega onih iz EU, a nikako to kakav će rezultat biti na lokalnim izborima u nekoj opštini.

Kao neozbiljne ocjenjuje navode opozicije da su lokalni izbori ogolili krhkost vlasti na centralnom nivou.

– Opozicija ne vodi realnu politiku, opozicija vodi salonsku politiku. Njihove ocjene nisu utemeljene u realnosti. To na šta se opozicija poziva i zbog čega traži izbore zapravo predstavlja hrabrenje samoga sebe – konstatovao je Vukadinović.

On smatra da ni predstojeći lokalni izbori u tri crnogorske opštine (Cetinje, Mojkovac, Petnjica), koji će biti održani krajem godine, neće donijeti ništa novo, posebno ne u smislu ostvarivanja uticaja na centralni nivo.

– Situacija je manje-više jasna. U Petnjici će vlast formirati manjinske stranke, u Mojkovcu će najjače biti glavne stranke koje čine centralnu vlast, a poznata je i politička situacija na Cetinju – kaže Vukadinović.

Po njegovom mišljenju, izbori koji su prošle nedjelje održani u Herceg Novom i Nikšiću ne predstavljaju nikakav reper političkih odnosa na državnom nivou, a naročito ne stabilnosti Vlade, budući da su i u jednom i u drugom gradu ključne partije parlamentarne većine, ne računajući manjinske stranke, osvojile većinu. On smatra da Podgorica najbolje i najvjerodostojnije od svih lokalnih sredina može predstavljati lakmus papir cjelokupne političke situacije u zemlji.

– To je zato što Podgorica ima tu šarenolikost. U Podgorici živi više nacionalnih zajednica i najveći je grad u državi, sa ubjedljivo najvećim brojem stanovnika. Osim toga, svi relevantni politički subjekti u Crnoj Gori, osim nekih manjinskih partija, učestvuju na podgoričkim izborima i dio su podgoričke političke scene. U Podgorici opozicija nije uspjela da sruši vlast, imali smo jednu nedefinisanu situaciju sa ad hok političkom grupom koju je formirao predsjednik Jakov Milatović, no i pored toga vlast nije oborena i ta je grupa zajedno sa bivšim partnerima formirala vlast. Kada vanredni podgorički izbori, razlozi koji su do njih doveli, njihovi rezultati i sve što se kasnije dešavalo do formiranja podgoričke vlasti, sastavljene od ključnih partija na centralnom nivou, nije dovelo do destabilizacije državne vlasti i parlamentarne većine, onda se to ne može očekivati ni nakon rezultata sa lokalnih izbora koji su potom održani – smatra Vukadinović.

On se kratko osvrnuo i na izbore održane u Budvi.

– Izbori koji su održani u Budvi rezultat su jedne specifične lokalne situacije i oni takođe ne mogu biti nikakav reper. Budva je veoma važan grad za Crnu Goru, zbog veoma snažnog efekta koji se turizmom iz toga grada ostvaruje na crnogorsku ekonomiju. Iako se tamo promijenila vlast i čine je partije koje ne čine vlast na državnom nivou, ni to nije negativno uticalo na državnu vlast – zaključio je Vukadinović.

Portal Analitika