Plagijarizam je opet u fokusu javnosti, ali je za ovu nečasnu radnju, već drugi put, optužena - izvršna direktorica nevladine organizacije Centar za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević, koja godinama ukazuje na potencijalne prepisivače iz crnogorske akademske zajednice i insistira na tome da odgovaraju pred zakonom. U izjavi za Pobjedu, Uljarević kategorično tvrdi da nije plagijatorka i da je riječ o namještaljci političkih struktura koje odavno proziva.
Medijska mreža Zapadnog Balkana Antidot objavila je istraživanje u kojem je, kako tvrde, dokazala da je ona 2004. godine plagirala diplomski rad koji je branila na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, navodeći i citate koji su plagirani. Prema istraživanju Antidota, Uljarević je u diplomskom radu na FPN-u posegla za kopiranjem ideja i stavova iz rukopisa knjige dr Radovana Radonjića koju je CGO priredio i izdao samo koji mjesec kasnije! Uljarević, s druge strane, poručuje da su navodi da je prepisivala autorski rad „Demokratija“ profesora Radonjića apsolutno netačni. Krivce traži u „političkim strukturama“.
- Navodi predstavljaju namještaljku onih političkih struktura kojima sve ozbiljniji problem predstavljaju učinci CGO u modernizaciji i evropeizaciji crnogorskog društva i ja ih odlučno demantujem - istakla je Uljarević u izjavi za Pobjedu. Ovo je druga optužba protiv Daliborke Uljarević i CGO za otimanje tuđih ideja. U aprilu ove godine beogradska nevladina organizacija „Zemunski mali umetnički centar“ (ZMUC) direktno je prozvala CGO da je dobio međunarodni grant koristeći njihove ideje o projektu ,,Smjestimo korupciju u muzej“.
NAPADI
Antidot je objavio da je analiza softvera za detektovanje plagiranih naučnih sadržaja „iThenticate“ pokazala kako je Uljarević plagirala više od 30 odsto sadržaja svog diplomskog rada „Značaj i uloga tolerancije u društvu“, koji je odbranila 2004. godine na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Ona je, prema njihovom pisanju, protivno akademskim pravilima koristila sadržaj rukopisa za knjigu „Demokratija“, koji joj je kao urednici izdanja te knjige povjerio na čitanje dugogodišnji saradnik prof. dr Radovan Radonjić.
Uljarević, međutim, poručuje da bi, kako je rekla, „autorima ovog uratka posao bio daleko jednostavniji da su samo djelić vremena koji su posvetili njoj, konstruišući očiglednu namještaljku, usmjerili ka magistarskom radu direktora Uprave policije Veselina Veljovića, doktorskoj disertaciji dekana Pravnog fakulteta Velimira Rakočevića ili naučnom radu bivše ministarke nauke, a sada izvanredne i opunomoćene ambasadorke Crne Gore u Rimu, Sanje Vlahović“. Kaže da je ovi napadi neće pokolebati, niti omesti Centar za građansko obrazovanje, u daljem djelovanju - Pokvarenost i niskost ovih napada me samo motiviše da još intenzivnije radim na započetim inicijativama, kao i svim onim projektima koji uključuju punu modernizaciju i evropeizaciju našeg društva i naše države – istakla je Uljarević u pisanoj izjavi za Pobjedu.
Navela je i da se njeno djelovanje u javnom polju, kao i organizacije na čijem je čelu, uvijek temeljilo na transparentnom i odgovornom radu oko svih pitanja kojima se bave. - Zato meni nije nikakav problem da se drugi ljudi bave analizom, istraživanjem i tumačenjem mojih tekstova i mog javnog rada. Uostalom, to mnogi čine duže od deceniju.
Stoga, pozivam sve one koje interesuje što ja radim i kako radim u javnom polju da nastave da to prate - saopštila je Uljarević. Ona nije komentarisala pitanje koje se odnosi na optužbe beogradske NVO „Zemunski mali umetnički centar“, odakle su je, takođe, okrivili za plagijarizam, odnosno krađu njihove ideje. Nije odgovorila smatra li da ona i organizacija na čijem je čelu imaju legitimitet da se bave problematikom plagijarizma dok se ne razjasne optužbe ZMUC-a, ali i nove optužbe koje je iznio Antidot.
U istraživanju koje su objavili iz Antidota su podsjetili i na optužbe ZMUC-a da je plagirala njihov projekat „Muzej korupcije“. Uljarević ih je procesuirala sudu, ali Pobjedi juče nije odgovorila ni u kojoj su fazi ti postupci.
NEVJERICA
Komentarišući ovu situaciju, prof. dr Radovan Radonjić rekao je juče Pobjedi da prvi put čuje za navode Antidota, ali da u njih ne vjeruje.
- Sa CGO sam sarađivao skoro 20 godina. Vodio sam Školu demokratije, jedan sam od osnivača škole.
Nijesam upoznat sa sadržajem njenog diplomskog rada, nikada ga nijesam pročitao. Čak i ne znam na čemu je diplomirala, kad je diplomirala, ni gdje, niti sam je kad pitao. Ne mogu da vjerujem da je ovo tačno - istakao je Radonjić. Kazao je i da neće sa njom razgovarati o tome, jer za to nema nikakvog motiva. Kada je Daliborka Uljarević branila svoj diplomski rad, kako su naveli iz Antidota, knjiga prof. dr Radonjića još nije bila publikovana, ali je njoj bila dostupna kao urednici i predstavnici izdavača.
- Ona je tom prilikom, protivno akademskim pravilima, koristila sadržaj rukopisa za knjigu „Demokratije“, koji joj je kao urednici izdanja te knjige bio povjeren na čitanje – piše u analizi. Antidot je diplomski rad Daliborke Uljarević dobio od Beogradskog univerziteta, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Skenirali su i objavili citate iz knjige „Demokratija“ koje ona navodi u radu, ali ih nije citirala, niti je, kako piše Antidot, tu literaturu navela na kraju svog diplomskog rada. U dokumentu pod nazivom – „Skandalozno: Kako EU novac svojih građana daje plagijatorki da proverava plagijate“ i pod naslovom „Zašto je EU osobi koja se bavila plagiranjem dala da proverava akademsku čast u Crnoj Gori?“, Antidot na više od 40 strana detaljno je obrazložio svoje tvrdnje i dokumentovao ih skenovima prepisanih djelova Radonjićeve knjige. Ističu da je analizu, „za potrebe istraživanja Antidota, uradio stručni tim sastavljen od eminentnih eksperata sa Beogradskog univerziteta“ i da je utvrđeno da je Uljarević plagirala diplomski rad „Značaj i uloga tolerancije u društvu“.
- Obiluje sadržajem koji je bez citata preuzet iz različitih izvora - posebno NVO brošura, literature dostupne na hrvatskom jeziku i rukopisa knjige „Demokratija“ koja će biti objavljena nekoliko mjeseci nakon odbrane Uljarevićkinog diplomskog rada. Analiza softvera koja nije obuhvatila poklapanja sa literaturom na engleskom jeziku, pokazala je da je Uljarevićka samo iz izvora dostupnih na ex jugoslovenskim jezicima plagirala više od 30 odsto sadržaja svog diplomskog rada – naveli su iz Antidota. Podsjećaju i da je Uljarević, odnosno njena organizacija, „redovna“ korisnica grantova Evropske unije, pogotovo od vremena kada je na čelu Delegacije u EU u Podgorici bio Mitja Drobnič, što je nastavljeno i u mandatu njegovog nasljednika Aiva Orava, te da joj se godišnje dodjeljuju stotine hiljada eura, „između ostalog i za promovisanje akademske čestitosti i borbu protiv plagijata“.