“U tom smislu, imajući u vidu inicijativu ministra kulture Aleksandra Bogdanovića i princa Nikole Petrovića, povodom prenošenja posmrtnih ostataka članova dinastije Petrović-Njegoš, kojom se apostrofira važnost prenošenja posmrtnih ostataka Mihaila Petrovića Njegoša u Crnu Goru, kao i posmrtnih ostataka tri sina kralja Nikole: knjaza Danila i vojvode Mirka, sahranjenih u Beču i princa Petra, sahranjenog u Italiji, prepoznata je potreba za konkretnim djelovanjem u tom pravcu, kako bi se ispravio dio istorijske nepravde prema ovoj državotvornoj dinastiji”, piše u vladinoj Informaciji.
U inicijativi je predloženo da se grobnice grupišu u unutrašnjem dvorištu Biljarde, što predstavlja važan simbolički prostor, budući da je to objekat koji se vezuje za dinastiju Petrović Njegoš, a prije svega za Petra II Petrovića Njegoša, čija plemenita misija u istoriji Crne Gore nije ostavila trag samo kroz političku ravan, već i izuzetan kulturni uticaj, prepoznat van vremenskih i prostornih granica u kojima je obitavao.
“Međutim, Ministarstvo kulture sugeriše da je za potrebe ove inicijative potrebno razmotriti i plato Orlovog krša, koji je u neposrednoj blizini Mauzoleja Vladike Danila, te takođe predstavlja jedan od istorijskih simbola”, konstatuje se u UInformaciji.
Podsjećanja radi, prilikom prenošenja posmrtnih ostataka kralja Nikole i kraljice Milene, 1989. godine, prethodno je sprovedena opsežna administrativna procedura.
Rješenjima od 30. decembra 1988. godine, Savezni komitet za rad, zdravstvo i socijalnu politiku SFR Jugoslavije, odobrio je prenošenje posmrtnih ostataka iz Italije u Jugoslaviju, Nikole I Petrovića Njegoša i Milene Petrović.
Pomenuta rješenja izdata su na zahtjev Republičkog komiteta za odnose sa inostranstvom SR Crne Gore, u skladu sa tadašnjim propisima. S tim u vezi, a nakon dostavljene informacije, Predsjedništvo SR Crne Gore, donosi zaključke broj 01-348/6 od 23. maja 1989. godine, kojima su se ispunili preduslovi da se posmrtni ostaci kraljevskog para polože na Cetinju, u dvorskoj crkvi na Ćipuru.
Tadašnje Izvršno vijeće Skupštine SR Crne Gore dodatno je obavezano da preduzme mjere u cilju pribavljanja saglasnosti kod nadležnih organa SFRJ, Italije i crkvenih organa, dok je Predsjedništvo trebalo da utvrdi datum prenosa posmrtnih ostataka i formira poseban odbor za prenos posmrtnih ostataka.
U pogledu daljeg djelovanja u odnosu na ovu inicijativu, podsjećamo da shodno članu 13 Zakona o vanjskim poslovima, Ministarstvo vanjskih poslova, pored ostalog, ostvaruje i koordinira komunikaciju drugih organa sa diplomatskim i drugim predstavništvima drugih država i misijama međunarodnih organizacija u Crnoj Gori i vrši diplomatsko-konzularne poslove i druge stručne poslove koji se odnose na ostvarivanje političkih, ekonomskih, kulturno-informativnih i drugih odnosa sa drugim državama i međunarodnim organizacijama. Takođe, odredbama člana 5 Odluke o organizovanju Javne ustanove Narodni muzej Crne Gore, djelatnost Narodnog muzeja je i održavanje, čuvanje, zaštita i prezentacija pored ostalih, i Biljarde i Dvorske crkve na Ćipuru. Oba objekta su u svojini Prijestonice Cetinje.
“Imajući u vidu navedeno, stogodišnjica od egzila dinastije Petrović Njegoš dodatno nas obavezuje da naročitu pažnju posvetimo rješavanju i obilježavanju ključnih identitetskih pitanja, promovisanju crnogorske istorije, njenih najznačajnijih vladara i događaja”,zaključuje se u Informaciji.