Godine 1943,u doba kada je svijet bio duboko u krvavom ratu, grupa pisaca iz SAD oformila je Asocijaciju stranih novinara Holivuda. Neprofitna organizacija, sastavljena od najboljih novinara I fotografa koji, između ostalog, prate sedum umjetnost, formirana je kako bi vijesti o filmovima stizale i do onih koji ne žive u Sjevernoj Americi.
No, njihov rad dostigao je vrhunac dodjelom Zlatnog globusa. Onima koji su tada formirali Asocijaciju, sigurno ne bi palo napamet da ćeZlatni globus ovog 20. Januara proslaviti 75.rođendan.

Šest kategorija
Mnogi nijesu bili raspoloženi za filmove I bilo kakve nagrade 1944. godine. No,holivudska ekipa je ipak počela simpatičnu tradiciju.Svjetlucavog glamura Zlatnih globusa na koji smo sada navikli nije bio napočetku. Prvo uručenje bilo je krajnje neformalno.
Na kvazisvečanom ručku, koji je organizovan u studiju„20th Century Fox“, imena nagrađenih naslova I autora objavljena su samo na filmskim trakama. Zlatni globus nijesu imali domaćina čak 14 godina. Tek 1958.Frenk Sinatra, Din Martin i Semi Dejvis Džunior otvorili su vrata ovoj roli.
Godine 1944. Nagrade su podijeljene na šest filmskih kategorija, u odnosu na sadašnjih 14. Televizijske kategorije uopšte nijesu bile u opticaju. Zanimljivo, tek 1951. Asocijacija stranih novinara Holivuda podijelila je kategoriju najboljeg filma na dvije – za najupečatljiviju dramu I najblistaviju komediju/mjuzikl. Tek 1956.godine uručeni su prvi Zlatni globusi namijenjeni TV programu.

Uvod za Oskare
Već nakon prvog uručenja Globusa postalo je jasno da će ova ceremonija postati dobra uvertira za Oskare I isplativu filmsku kladionicu.
Prvi pobjednik u kategorijama najboljeg filma, režije I glavne glumice (DženiferDžons), „The Song of Bernadette“, osvojio je I Oskara 1944,i to kao naslov sa najviše nominacija, čak 12!
Na kraju, film „The Song of Bernadette“ osvojio je četiri Oskara. No, iako Henri King, režiser nagrađen Globusom, nije uspio da pobijedi MajklaKurtisa I njegov klasik „Casablanca“, njegova priča o čuvenoj svetici Bernadet od Lurda važan je dio filmske istorije.

Dizajn priznanja
Drugi naslov koji je obilježio brucoške Zlatne globuse bio je fenomenalni film „For Whom the Bell Tolls“ u režiji SemaVuda. Priznanja za najbolje sporedne uloge otišla su u ruke Akima Tamirofua I KatinePaksinu, koja je te godine osvojila I Oskara.
Treći nominovani film, „Watch on the Rhine“ u režiji Hermana Šumlina, dobio je priznanje u kategoriji najboljeg glavnog glumca. Pol Lukas takođe je postao oskarovac te1944. godine.
Asocijacija novinara je već naredne raspisala konkurs za dizajnersko rješenje nagrade. Tadašnja predsjednica oveg rupe, Marina Sisternas,predložila je cilindrični pijedestal sa sjajnim globusom. Sadašnji dizajn Zlatnog globusa je varijacija te prveverzije, koja simbolično predstavlja svijet.L. MURSELJEVIĆ
FOTO: doctormacro.com / pinterest.com