Kultura

Lijepo zborenje

Svakog božjeg dana je svjetski-dan-nečega. Međunarodni praznici, zvanični i nezvanični, od najnebuloznijih, posvećenih čarapama, pivu, cipelamarazličitih boja, jajima i ćelama, do onih ozbiljnijih, kao što su Dan Zemlje, poezije, pismenosti ili zaštite životinja. I u januaru se planeta klanja raznim stvarima, ali dvije su možda i najljepše. To su Dan zagrljaja, 21. januara i Dan komplimenata, koji se obilježava tri dana kasnije, od davne 1998. godine.
ILUSTRACIJA: pinterest.com
ILUSTRACIJA: pinterest.com
Objektiv/PobjedaIzvor

Cmakanje i tapkanje

Lagaće svako ko kaže da mu komplimenti ne prijaju. Ništa ne stimuliše i ne čini ljude srećnim kao iskrene lijepe riječi i zahvalnost.

Naravno, važno je ko upućujekomplimente i sa kojom namjerom, ali treba da znamo i da ih prihvatimo.Starije generacije Podgoričana nijesu bile toliko „ljubavne“ kao ove nove, pa se rijetko moglo čuti da muškarac udijeli kompliment muškarcu, osim ako je neka poslovna priča u pitanju. Mada, ni u tom slučaju nije se pretjerivalo.

Sada je muško „komplimentiranje“ rutina, kao svakodnevno ispijanje dojča u kafani. „Brate, ful si“, „Samo jako, najbolji si“, uz obavezno cmakanjei nerijetko tapkanje po tricepsu ili dupetu, da se dodatno provjeri koliko je onaj koji prima kompliment „radio“ na sebi.

Mašine i foliranje

Žene su, za razliku od muškaraca, uvijek razmjenjivale komplimente, ali nekada uglavnom u domenu pokućstva, kuhinje i materinstva, dok nove Podgoričanke uglavnom jedna drugoj hvale šminku, garderobu, freško ugrađene silikone i naravno - nove frajere. 

Nekada su ljudi bili uštogljeni, pa samim tim i obazrivi da ne pretjeraju ili uvrijede osobu koju žele da pohvale. Sada smo, nažalost, prilično isfolirani, pa su komplimenti konstanta, ali nerijetko i manipulacija kojom laskavci zapravo nešto žele od nas.

Društvene mreže su potpuno izobličile stvarnost. Na primjer, žene prosječne ili ispodprosječne ljepote misle da su Sindi Krafordzbog „lijepog zborenja“ ispod fotografija. Muškarci su ustanovili omiljeni kompliment: „Mašino!“, koji objedinjuje sve - snagu i moć, ljepotu i kreativnost, brzinu i potentnost.

Konfuzija i bonton

Ženama, koje izgledaju kao iz amsterdamske ulice crvenih fenjera, kažu da su dame, sa velikim D. U međuvremenu, pristojnim, svedenim, pravimdamama ponekad „opale“ neki lajk. Eto, kao znak poštovanja.

Komplimenti su dobili novu dimenziju, koja stvara konfuzije u glavama onih kojima se udjeljuju. Mnogi se idalje zbunjuju i ne znaju kako da odgovore. Stručnjaci kažu da bi, po bontonu, trebalo samo da se zahvalimo. Čak i onda kad znamo da nam neko maže oči. Čak i onda kada bi ga najradije tresnuli nečim po glavi. Jer, bonton je bonton.

Komplimenti bi zapravo trebalo da budu podsticaj, motivacija, znak poštovanja, ljubaznosti i pokazivanja zdravihemocija. Kakvo god da je vrijeme, kakvi god da su ljudi.

Mirjana POPOVIĆ

Portal Analitika