Dok se naOstrvu odigrava rijetko viđena konfuzna kombinatorika u vezi sa Bregzitom, britanski Kanal 4 i TV kuća HBO odlučili su da lansiraju vrlo problematičan film u kom je prikazan ovaj politički prelom. Filmska bomba „Brexit: The Uncivil War“ uletjela je u kuće Britanaca samo dva i po mjeseca nakon što je napravljen nacrt sporazuma o izlasku zemlje iz Unije. Nakon nedavne, vrlo neukusno skuvane čorbe za Terezu Mej u Vestminsteru, jasno je da je ovaj film stigao u pravom momentu da napravi još veći haos.
Pomiješana osjećanja
Prošle godine, kada je Londonom počela da kruži priča da će miljenik Ostrvljana Benedikt Kamberbeč igrati glavnu ulogu u „objašnjavajućem“ filmu o Bregzitu, javnost je automatski podijeljena.
Fanovi serije „Sherlock“ i filma „Doctor Strange“ nijesu bili sigurni da li bi trebalo da se raduju njegovom tumačenju krajnje negativnog lika - stratega Dominika Kamingsa, „režisera“ kampanje za izlazak iz Unije.
Budućida je ovaj TV film rađen više iz perspektive euroskeptika Kamingsa, nego iz ugla njegovog proevropskog protivnika, ser Krega Olivera, kog isprazno igra Rori Kinir, ljute reakcije su više nego očekivane.
No, u tom vrtlogu londonskih osjećanja zbog konfuzne Bregzit slikei činjenice da je Kamberbač odlično odigrao bezobraznog Kamingsa, teško se može izvući realanumjetnički zaključak o ovom filmu. Tako su i recenzije vodećih kritičarskih faca na Ostrvu krajnje konfuzne.
Da li je to zbog činjenice da ih ovaj istorijski trenutak direktno pogađa ili su pak očekivali ozbiljniju analizu, ostaje krajnje nejasno.
Solidan pokušaj
S druge strane, čini se kao da Džejmsu Grahamu nije bilo teško da napiše relativno „brz“ scenario zahvaljujući zahvalnom, vrlo konkretnom materijalu. Ko god je u doba prije 23. juna 2016, kada je održan referendum, bio na Ostrvu, mogao je bez pola muke da vidi kakvu snagu ima vitoperenje riječi, odnosno laži.
Tako varljive i obmanjujuće informacije kao one koje su plasirane na čuvenom autobusu predstavnikakampanje za izlazak iz EU („Šaljemo Uniji 350 miliona funti sedmično.“) rijetko su viđene u Ujedinjenom Kraljevstvu. Nijeste morali da budete ekspert u psihologiji i komuniciranju da biste uvidjeli gdje će se stvari kretati i do kakvog će političkog zemljotresa doći.
Da Kamberbeč ne bude usamljen u vrlo sočnoj zločestoj ulozi, potrudio se pomalo zaboravljeni pozorišni glumac Džon Hefernan, koji je bukvalno preslikao na ekran drugog stratega za kampanju za izlazak iz EU, Metjua Eliota.
Što se tiče režije popularnog Tobija Hejnsa, rupa ima dovoljno da formiraju i veliku političku crnu rupu. S jedne strane, režiser možda nije mogao da kaže sve što je želio za 90 minuta. S druge, „namjenski“ je zaboravio da ugao euroskeptika iza zločeste kampanje nije bio sasvim jasan, posebno ne u doba referenduma. Da jeste, ishod sigurno ne bi bio takav kao u junu 2016. godine.
Ovako, „Brexit: The Uncivil War“ ostaće upamćen kao solidan pokušaj da se predoče problemi teorija koje igraju oko političke psihologije.
Leila MURSELJEVIĆ