U indijanskom rezervatu u Dakoti, veliki broj ljudi živi u decenijama starim zgradama koje su oronule ili u kućama koje je vlada izgradila za slučajeve prirodnih katastrofa, poput uragana, prenosi AP.
Plemenski zvaničnik Eliot Vord navodi da ti objekti nijesu prikladni za ekstremne hladnoće i jake vjetrove, u regionu gdje je temperatura danas išla do -39 stepeni Celzijusa.
U sjevernoj Minesoti vjetar je temperaturu spustio na čak -51 stepen. Kris Ferbenks, jedna od zvaničnica starosjedelaca u Minesoti, kazala je da je situacija strašna i da se zvaničnici trude da pomognu.
Temperature znatno ispod nule osjetiće najmanje 55 miliona ljudi, naveo je ranije BBC i dodao da je vanredno stanje proglašeno u Viskonsinu, Mičigenu, Ilinoisu, Alabami i Misisipiju, a vlasti u Ajovi su upozorile građane da tokom boravka na otvorenom ne udišu duboko i ne govore mnogo.
Više hiljada škola je zatvoreno, uglavnom na sjeverozapadu SAD.
Američki meteorološki zavod objavio je da bi i samo 10 minuta boravka na ovakvoj hladnoći moglo da dovede do ozbiljnih promrzlina.
Friends in the US complaining of severe cold. -2 Degrees inside their homes even after Heating system turned on it seems. We think heat is a killer - severe cold is the true killer.
— Prashanth Rangaswamy (@itisprashanth) January 30, 2019