Kultura

Utopija kao krajnja tačka humanosti

Stvaralaštvo slikarke Svetlane Dragojević tematski se najčešće vezuje za urbane pejzaže koji su okarakterisani kao ,,urbane utopije - imaginarni prizori analitičkog uma i saosjećajnog srca“. Izložba njenih radova, naslovljena ,,Urbana utopija III“, koja je u utorak veče otvorena u Muzejima i galerijama Podgorice, zapravo je neka vrsta manje retrospektive.
crnogorskislikari.wordpress.com
crnogorskislikari.wordpress.com
Portal AnalitikaIzvor

- Ne bih mogla da se bavim nekim krupnijim retrospektivama, tako da se može reći da je ovo prva u ovim našim srednjim godinama. Cilj mi je da na ovoj izložbi pokažem cjelinu svog likovnog promišljanja - istakla je Dragojević.

BAVLJENJE GRADOM

Dragojević se tematski bavi životom u urbanom svijetu. Na svojim djelima pokazuje da su mogućnosti bavljenja gradom neiscrpne. - Grad je u suštini jedno od najvećih i ujedno najočiglednijih civilizacijskih i ljudskih ostvarenja. Način na koji posmatram i bavim se ovom problematikom vidim kao jedan organski život, to je refleksija nas samih - istakla je Dragojević. Utopiju, kako je kazala, doživljava kao težnju ka savršenom.

- Ne ka nečem nedostižnom, već ka nečem što boljem. Pojam utopije doživljavam kao krajnju tačku ljudske humanosti - rekla je Dragojević. Umjetnica je istakla da je njen slikarski postupak blizak ekspresivnom načinu nanošenja boje. - Takav postupak izražava moj način razmišljanja i zapažanja stvarnosti. Pritom, imam za cilj da postignem specifičnu ravnotežu linije i boje unutar određenog formata. Boja se na radovima mijenja sa našim sazrijevanjem i načinom na koji posmatramo i promatramo svijet oko nas. Crteži koji su u postavci nijesu priprema, ali su kratki zapisi mogućnosti kojima se kasnije bavim na platnu - navela je Dragojević.

Oduvijek ju je zanimala topografija kao specifičan prikaz određenog prostora sa svim arhitektonskim detaljima, putevima, raznim oznakama i uputstvima. - Interesovanje za renesansne mape, osim činjenice da posjeduju jedinstvenu umjeničku formu, je i u načinu na koji ih doživljavam, a to je vid demografske eksplozije objekata u prostoru - istakla je Dragojević.

INTUICIJA I EMOCIJA

Na otvaranju izložbe govorili su direktor JU Muzeji i galerije Sead Đokaj i istoričarka umjetnosti Petrica Duletić, a izložbu je otvorila ataše za kulturu Ambasade Njemačke u Podgorici Ursula Rommerskirchen-Hilbertz.

Đokaj je podsjetio da je stvaralaštvo Svetlane Dragojević uveliko prepoznato i priznato. Duletić je ocijenila da je Dragojević okrenuta svom svijetu iz kojeg niče likovna stvarnost kao poetski odjek.

- Njen pristup je senzitivan, zasniva se na intuiciji, imaginaciji i emociji koja je u osnovi njenog stvaralačkog bića – kazala je Duletić.

Portal Analitika