Kultura

Tri opklade doktora Parnasusa

Ove sedmice za čitaoce Objektiva najbolje i najslabije filmske, televizijske i muzičke naslove izdvaja Slobodan Bogdanović, profesor gitare.
Tri opklade doktora Parnasusa
Nova PobjedaIzvor

ZGRABI

02-imaginarijumFILM

„The Imaginarium of Doctor Parnassus“ (Teri Gilijam, 2009) je maštovita priča o čovjeku koji je prodao dušu đavolu, smještena u moderno doba. Film impresivnih vizuelnih efekata je već tokom snimanja privukao ogromnu pažnju zbog iznenadne smrti Hita Ledžera, čiju su ulogu dovršile najtraženije holivudske zvijezde - Džoni Dep, Kolin Farel i Džud Lo, pa na kraju nije ni imao glavnog junaka.

Prije 1.000 godina, nepopravljivi kockar doktor Parnasus kladio se s vragom i dobio vječni život. Nekoliko stotina godina kasnije, sreo je ljubav svog života i sklopio novi ugovor. U zamjenu za besmrtnost dobio je mladost, ali pod uslovom da njegova kći, kada napuni 16, postane vlasništvo đavola. Vrijeme brzo prolazi. Đavo brzo dolazi po nju, ali onda pada nova, treća opklada. Djevojku dobija onaj koji prvi zavede pet duša...

Kada je riječ o komediji, nezaobilazan je humor Roberta Beninija, naročito njegovo remek djelo „Monstrum“ („Il mostro“, 1994). Ova urnebesna komedija osvojila je i publiku i kritiku. Početkom devedesetih postala je najunosniji italijanski film svih vremena. Tu titulu preoteo mu je drugi Beninijev film, kultni „Život je lijep“ („La vita è bella“, 1997), dobitnik tri Oskara.

U filmu „Monstrum“, Benini igra Lorisa, traljavog prevaranta koji krade po dućanima i pokušava da spriječi prodaju stana u kom živi ilegalno. Slučajno postaje glavni osumnjičeni u slučaju serijskog silovatelja, pa lijepa policajka Džesika Roseti (Nikoleta Braski) pokušava da ga zavede kako bi otkrila pravu istinu.

Treći film koji preporučujem je istorijski „Quo vadis“ rađen po istoimenom romanu nobelovca Henrika Sjenkjeviča. Obavezno pročitajte i knjigu, ako već nijeste, jer Sjenkjevič je mađioničar s riječima.

Početnu ideju o sukobu dva svijeta, pa zatim i dvije vrijednosne paradigme, Sjenkjevič veže za posljednje godine Neronove vladavine i njegov pokušaj likvidacije pripadnika ranohrišćanske „sekte“. Sukob svjetova je apsolutan: okrutnost i bahatost carskog Rima suprotstavljena je podzemnom svijetu Hristove vojske koja veruje u novu doktrinu što propovijeda ljubav prema bližnjem i vjeru u spasenje.

TV

Nemam vremena za televiziju. Jedan od rijetkih perioda kada duže sjedim ispred malog ekrana jeste uoči novogodišnjih praznika, kada se održavaju „Četiri skakaonice“ – skakački spektakl na najpoznatijim skijalištima u Austriji i Njemačkoj.

MUZIKA

Kada je muzika u pitanju, najviše se trudim da je stvaram. To što slušam zavisi od prilike i raspoloženja. Na primjer, dok treniram najčešće je u pozadini neki hip-hop ili future bass.

Uživam da istražujem i otkrivam nova izvođenja poznatih kompozicija. Kada čujete čuveno djelo izvedeno na nekom instrumentu za koji ono nije u originalu pisano, bogatite utisak o njemu.

Važi i obratno, recimo, kada muziku renesanse i baroka doživite kroz zvučne boje na originalnim instrumentima tih epoha. Ovo umnogome pruža drugačiji, čak i vjerodostojniji doživljaj tih kompozicija nego što je to slučaj kada se izvode na savremenim muzičkim instrumentima.

ZAOBIĐI

FILM / TV / MUZIKA

Kad je u pitanju ono što zaobilazim, postoji univerzalno pravilo. Bježim od praznih stvari, onoga što nema pravu vrijednost i smisao. Zaobilazim sve ono što mi ne pomaže da napredujem i budem bolji čovjek.

Ponižavajuće je gubiti dragocjeno vrijeme na srozavanje ljudskog dostojanstva u rijalitijima, na pjesme koje propagiraju kriminal, promiskuitet i degradaciju vrlina. To je pogubno za budućnost generacija koje, podižući se na takvim osnovama, ne mogu da razviju svijest i maštu.

 
Portal Analitika