Kultura

MARAŠ: Ruže i čokolada

Prije vaspostavljanja Svetog Valentina, na ovaj dan se u starom Rimu odigravala svetkovina posvećena vučici. Istovremeno, u Njemačkoj, 14. februar smatrao se izuzetno baksuznim. Malo preko vode, u Engleskoj, ovaj dan se poistovjećivao sa potrebom razne „peradi“, poput kokošaka i pataka, da se pripreme za novu sezonu parenja
MARAŠ: Ruže i čokolada
Vladimir Maraš
Vladimir MarašAutor
Objektiv/PobjedaIzvor

Srećan vam Sveti Trifun. Ili Trivun. Ili Valentinovo. Ili Valentine's day. Zavisi od toga kojoj crkvi pripadate ili kom se Bogu molite.Opšteprihvaćeno, Dan zaljubljenih.

Zvanične informacije iz istorije ne sugerišu nam ko je tačno bio gospodin Valentin, ali stručnjaci iz te oblasti izražavaju udaljenu sumnju da je riječ o mučeniku Valentinu, kome je odrubljena glava zbog propovijedanja hrišćanstva tačno 14. februara 270. godine. Morala je neka muka biti oko ovog datuma, pa tako odrubljivanje nečije glave u kontekstu današnjeg praznika i jeste logično, u simboličkoj ravni.

*****

U ovo doba godine, već se nazire izlazak iz zimskog perioda i očekuje se buđenje proljeća. Tako je to odvajkada, nevezano za globalno zagrijavanje. Evropljani su kroz istoriju obilježavali ovaj svjetovni praznik na razne načine. Prije vaspostavljanja Svetog Valentina, na ovaj dan se u starom Rimu odigravala svetkovina posvećena vučici, koja je mlijekom hranila Romula i Rema.

Istovremeno, u Njemačkoj, 14. februar smatrao se izuzetno baksuznim danom. Tog datuma rođen je Juda, koji je po predanju izdao Hrista. Malo preko vode, u Engleskoj, ovaj dan se poistovjećivao sa potrebom razne „peradi“, poput kokošaka i pataka, da traže partnera i pripreme se nadolazeće proljeće i novu sezonu parenja. Nije poznato drže li se „perad“ isključivo tog partnera kog odaberu u prvom dijeljenju. Zbog toga, čak i sada, Englezi znaju da „uvale“ poneku patku ili neku drugu pernatu životinju na čestitkama za Dan zaljubljenih.

Isti ti Englezi, koji su fokus značaja ovog datuma okrenuli ka perju, na ovaj dan izlazili bi iz kuće i prva osoba suprotnog pola koju bi sreli, bila bi njihov blind date. A onda su se recitovale pjesmice i razmjenjivali simbolični poklončići. Nema svjedočanstava što običaji nalažu nakon toga.

Što se tiče drugih zemalja, običaji se razlikuju, ali ovaj datum ipak obilježava većina svjetske populacije. Japanci, na primjer, primaju poklone od Japanki, i to onaj naslađi - čokoladu. Japanke ne daruju samo muževe, već i kolege, komšije, šefove, poznanike i slučajne prolaznike. Mjesec kasnije, Japanci Japankama uzvraćaju pažnju poklanjanjem isključivo bijele čokolade. Taj dan je poznat kao Bijeli dan.

Mnogoljudna Kina slavi Dan zaljubljenih paralelno sa tradicionalnim Festivalom fenjera. Širom Singapura i Malezije zaljubljene žene ispisuju brojeve telefona na pomorandže koje bacaju u potok, rijeku ili jezero. Srećni nalazači, obavezno im se javljaju kako bi zajedno pojeli pomorandže.

Za razliku od njih, Tajlanđanke se prema ovom danu odnose malo slobodnije. Statistika govori da 80 odsto djevojaka s Tajlanda upravo na današnji dan stupa u seksualne odnose. Neposredno pred ovaj datum, Tajland kreće u kampanju o podizanju svijesti o polno prenosivim bolestima, a škole i fakulteti dijele besplatne kondome. Zluradi su povezali i pojačano interesovanje turističkih agencija iz cijelog svijeta za Tajland u tom periodu.

Skandinavci ovaj dan većinom povezuju s prijateljstvom. U Finskoj na Dan zaljubljenih možete dobiti čestitku, čokoladu ili neki drugi znak pažnje. Zanimljivo je što se pokloni šalju nepotpisani, pa uvijek ostane dilema ko vam je što poklonio.

Danci, na primjer, ovaj praznik slave tek posljednjih 30 godina, pa su ga kao takvog, prilagodili sebi. Umjesto crvenih, poklanjaju se bijele ruže. Uz to, običaj je da se uz ovaj cvijet pokloni i fotografija darodavca, a ponekad i autorski uradak - šaljiva pjesmica.

Francuzi, kao iskusni ljubavnici, ovaj dan u potpunosti prilagođavaju sebi. Kroz istoriju, okupljali su se na druženjima koja su se nekada zvala„ljubavna lutrija“. Oni koji se (s)nađu, (s)našli su se, a oni koji izvise, okupljali bi se oko logorske vatre i ritualno spaljivali fotografije bivših ljubavnika. U nekom trenutku ovaj običaj je zabranjen.

U Francuskoj postoji i mjesto Sveti Valentin, pa ne treba naročito potencirati da su mještani od toga napravili dobar biznis i proslavu proširili na tri dana.

*****

U Crnoj Gori, ovaj dan se obilježava na veoma specifičan način. Običaj je da se popije jutarnja kafa u omiljenom kafiću, u društvu, prelistaju portali, odigra neki tiket ako postoji neka dojava. Popodne se voljenoj osobi pošalje neki smajli preko Vajbera, onda se ruča i isprati ono što se odigralo preko dana.

Sve se najčešće završi protokolarnim izlaskom u kafić, i to u neki koji po mogućstvuima radno vrijeme do 23 sata. Uz prethodno malo šale, konstatujem da se i Crnogorci „opuštaju“  i daje na Dan zaljubljenih sve više onih koje na ulici možemo sresti s ružom u rukama. I s kovertom.

Portal Analitika