
Kako se navodi u Izvještaju o radu Savjeta u 2018. godini, za uspostavljanje jedinstvene baze za identifikaciju i registraciju kućnih ljubimaca neophodno je bilo obezbjediti adekvatnu zakonsku legislativu. Izmjenama i dopunama zakona o veterinarstvu i donošenjem Pravilnika o načinu identifikacije pasa i mačaka stvoreni su zakonski preduslovi za tehničku nadogradnju postojeće elektornske baze za identifikaciju i registraciju životinja, modulom za registraciju pasa.
Nakon toga krenulo se u tehničku nadogradnju elektronske baze i nakon što je ministar poljoprivrede odobrio finansiranje iz projekta Svjetske banke (IPARD Like),pripremljena je tehnička specifikacija i projektni zadatak za nadogradnju baze za identifikaciju i registraciju pasa, koju je pripremila Uprava za bezbjednost hrane.
Usaglašena je tehnička specifikacija i projektni zadatak pripremljen od strane Uprave za bezbjednost hrane sa Svjetskom bankom. Objavljen je tender za nabavku sofvera – modula za nadogradnju elektronske baze za identifikaciju i registraciju pasa 10.09.2018. godine. Izabran je najbolji ponuđač 22.11.2018. godine, sa kojim je zaključen ugovor za nabavku softvera 29.11.2018, sa rokom realizacije od 5 mjeseci.
Na bazi ovoga, očekivanja su da će se moći započeti sa centralnom registracijom pasa od 1. maja 2019. godine.
„U skladu sa zaključcima sa prve sjednice Savjeta, da je potrebno, a u skladu sa međunarodnim iskustvima, od strane države podržati mjeru čipovanja, u cilju identifikacije i registracije pasa i vakcinacije protiv bjesnila, makar u prvom periodu ovih aktivnosti iz budžeta, u predlogu bužeta za Upravu za bezbjednost hrane, koji se dostavlja Ministarstvu finansija u avgustu mjesecu, zatražena su dodatna finansijska sredstva za potrebe nabavke čipova za pse, nabavke vakcina protiv bjesnila, kao najvažnije mjere za zdravstvnu zaštitu životinja i za troškove vakcinacije pasa. Pri čemu je, a u skladu sa propisima, dogovoreno da troškove obilježavanja pasa i izdavanja pasoša snose sami držaoci, kako bi imali svijest o obavezama vezanim za njihove pse“, ističe se u izvještaju.
Nažalost, tražena sredstva nijesu odobrena od strane Ministarstva finansija, ali su obezbjeđena određena finansijska sredstva u budžetu Uprave za bezbjdnost hrane, koja će kroz program obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja biti upotrebljena za ovu namjenu.
Zbog uočenih problema sa nerazumjevanjem obaveza i odgovornosti držaoca životinja i nadležnih institucija, upućen je javni apel svim vlasnicima kućnih ljubimaca i nadležnim organima lokalnih uprava, kojim je apelovano na držaoce životinja da postupaju odgovorno i u skladu sa zakonom i lokalnim propisima, na lokalne samouprave da postupaju u skladu sa ovlašćenjima i preduzmu mjere protiv neodgovornih držalaca kućnih ljubimaca i drugih životinja, na sve lokalne samouprave koje nijesu donijele propis o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca, da to hitno urade i da u skladu sa propisom postupaju, na sve lokalne službe nadležne za komunalne poslove, posebno komunalne inspektore i policajce da blisko sarađuju sa lokalnim veterinarskim inspektorima i Upravom, na sve gradonačelnike da, po hitnom postupku, ukoliko na teritoriji lokalne uprave ne postoji, izdvoje sredstva i organizuju adekvatnu službu i urede smještaj za nezbrinute životinje.
Na trećoj sjednici su uručeni ugovori Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja za NVO koji se bave zaštitom dobrobiti životinja i to 10 ugovora za 2 prioritetne oblasti, koje je ministarstvo poljoprivrede finansiralo kroz podršku NVO sektoru: za brojanje populacije pasa lutalica i za izgradnju i upravljanje skloništima za napuštene kućne ljubimce, ukupne vrijednosti 100.000 eura. Ovi dodjeljeni ugovori su predmet praćenja implementacije nadležnih iz Uprave za bezbjednost hrane. Takođe, na predlog Uprave za bezbjednost hrane i u 2019. godini, oblast zaštite dobrobiti životinja je kandidovana kao prioritetna.
Pripremljen je nacrt Strategije za napuštene životinje, uz uvažavanje svih međunarodnih preporuka i uz poštovanje međunarodnih standarna za zaštitu životinja, Međunarodne organizacije za zaštitu životinja (OIE) koji je takođe u postupku usaglašavanja. Eksperska pomoć za izradu ove strategije obezbjeđena je kroz IPA 2014 projekat, za podršku veterinarskom sektoru, gdje je izrada strategije, jedna od planiranih aktivnosti.
Formirana je radna gupa za izradu Strategije. Radna grupa uključuje predstavnika NVO sektora koji se bavi zaštitom dobrobiti životinja. Krajem 2018. godine, predstavnici Savjeta su obišli skloništa za napuštene životinje u Beranama i Podgorici. Tom prilikom su imali sastanke sa nadležnim komunalnim preduzećima. Provjereni su uslovi za držanje pasa i ukazano na nedostatke u tim skloništima. U obje opštine, uspostavljena je direktna saradnja NVO sektora, nadležnih veterinara i lokalnih uprava, koji su svi bili saglasni u daljem doprinosu unapređenja odnosa i uslova u skloništima. Ostala skloništa za napuštene životinje, kojih ukupno ima 8, predstavnici Savjeta će obići u narednoj godini.
U dosadašnjem radu, Savjet je razmatrao dva projekta za koja je traženo mišljenje. Jedan projekat se odnosi na sklonište za divlje životinje i predlog projekta je dat od strane NVO, a drugi projekat se odnosi na sklonište za napuštene životinje opštine Rožaje. Tražene su dopunske informacije za prvi projekat, a za drugi je Savjet dao načelnu saglasnost.
Kroz projekat IPA 2014, uz ekspertsku podršku, organizovana je edukacija i napravljena metodologija za brojanje populacije pasa lutalica za NVO koje su potpisale ugovore sa Ministarstvom poljoprivrede za ove projekte i za predstavnike lokalnih uprava.
Savjet je podržao edukaciju u organizaiji NVO Društvo za zaštitu životinja-Podgorica i članice Savjeta Svetlane Manojlović za zaposlene u azilima i komunalnim preduzećima i odobrio program edukacije i edukatora. Ekspert, Ivan Kurajov, kojeg je NVO angažovao, održao je edukaciju u Podgorici. Sa ovim aktivnostima, nastaviće se i u drugim gradovima Crne Gore.
Savjet je uspostavio intenzivnu saradnju sa NVO sektorom koja se bavi zaštitom životinja i kroz stalnu komunikaciju stalno se rješavaju konkretni problemi na terenu.