“Zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama je podneseno 2.460 prigovora koji su se najvećim dijelom odnosili na kvalitet zdravstvenih usluga, postupke zdravstvenih radnika ili saradnika, dužinu čekanja na zdravstvene usluge i organizaciju rada zdravstvenih službi”, naveli su iz ministarstva.
Najveći broj prigovora se odnosio na Klinički centar Crne Gore -1.257, Dom zdravlja Podgorica 879 i na Opštu bolnicu Bar 65.
U domovima zdravlja Mojkovac, Andrijevica i Cetinje prošle godine nije bilo prigovora, kao ni u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti Brezovik i Zavodu za transfuziju krvi.
Od 182 prigovora 98 se odnosilo na kvalitet zdravstvene usluge, deset na postupak zdravstvenog radnika ili saradnika, tri na način naplaćivanja usluga, 13 na organizaciju zdravstvene službe, 24 na vrijeme čekanja na zdravstvenu uslugu, dvije na korupciju u zdravstvu i 32 na ostalo.
“Po zahtjevima i pritužbama pacijenata, a u svakodnevnoj komunikaciji sa institucijama, Ministarstvo zdravlja odmah reaguje. Zdravstvene ustanove pisano, po zahtjevu ministarstva ili pacijenta, nakon utvrđivanja svih okolnosti za pojedinačne slučajeve, informišu ministarstvo o ishodu i preduzetim radnjama. Nakon toga, ministarstvo o tome obavještava pacijenta koji je podnio prigovor. Najveći broj pritužbi građani iznesu putem telefona i najveći dio njih se rješava na dnevnoj osnovi. U ovih 12 mjeseci, ministarstvo je u samo četiri slučaja uputilo urgenciju zdravstvenim ustanovama jer nijesu u roku odgovorile na traženi zahtjev pacijenta, odnosno Ministarstva”, kazali su iz tog resora.
Ministarstvo je u tri slučaja, na osnovu pritužbi građana, pokrenulo postupak vanredne eksterne kontrole kvaliteta stručnog rada, dok je jedna prijava sumnje na korupciju procesuirana nadležnim organima.
“Važno je napomenuti i da je značajan broj pritužbi pacijenata neosnovan, što se utvrdi nakon sprovedene procedure, o čemu se pacijent informiše”, naglasili su iz ministarstva.
Zaštitnik prava pacijenata Kliničkog centra Grana Bubanja nedavno je u izjavi za Dan kazala da se najveći broj prigovora upućenih zaštitniku prava pacijenata odnosi na najopterećenije klinike (Klinika za bolesti srca, Klinika za očne bolesti, Interna klinika), na dužinu čekanja, odnosno najčešće na kontrolni pregled.
Iz Ministarstva navode da podnošenje prigovora pokazuje da su pacijenti upoznati sa sopstvenim pravima kroz institut zaštitnika prava pacijenata, kao i da se povećava povjerenje u institucije sistema.
“Apelujemo na pacijente da iznose svoje stavove i eventualne probleme sa kojima se suočavaju u zdravstvenim ustanovama, kako bismo manjkavosti u sistemu otklanjali, a sistem učinili bezbjednijim, efikasnijim i dostupnijim”, poručili su iz ministarstva.