Svijet

U Poljskoj je veza države i crkve pataloška?

  Robert Biedron, osnivač nove progresivne stranke u Poljskoj, smatra da su veze između države i Katoličke Crkve u jednoj od najpobožniji evropskih zemalja “patološke” i da ih treba olabaviti, prenosi Rojters.
U Poljskoj je veza države i crkve pataloška?
Portal AnalitikaIzvor

Nakon četvorogodišnje vladavine nacionalističke Stranke prava i pravde (PiS), koja je promovisala tradicionalne hrišćanske vrijednosti u javnom životu, izbori za Evropski parlament u maju 2019. i nacionalni izbori krajem iste godine će pokazati koliko se Poljaka s tim slaže.

Neki značajniji rezultat za Biedronovu stranku Proljeće, koja je samo mjesec dana nakon osnivanja došla na 14 posto podrške birača, bio bi pravi poduhvat u zemlji u kojoj se Crkva poštuje zbog uloge u padu komunističkog režima 1989. i koja i dalje ima veliki uticaj.

Iako je PiS prilično ispred svojih suparnika u anketama javnog mnjenja, ako Proljeće uspije da pokrene mlade Poljake da izađu na izbore, neki vjeruju da bi to moglo pomoći formiranju većine s ostalim opozicionim strankama nakon izbora te bi nacionalisti mogli da izgube vlast.

Lider Proljeća, 42-godišnjak koji je 2011. postao prvi predstavnik koji se otvoreno izjasnio kao homoseksualac, optužuje sve vlade od 1989. za stvaranje vrlo čvrstih veza sa Crkvom na uštrb birača.
Skup u Gdanjsku

Govoreći na skupu u Gdanjsku koji je više nalikovao rock koncertu, Biedron je uvjeren da je Poljska spremna na promjenu.

Poljsku je uporedio s Irskom, još jednom većinski katoličkom zemljom u EU koja je ublažila restriktivne zakone o abortusu i legalizovala istospolne brakove. Poljski zakon zabranjuje abortus na zahtjev i nema propise za istospolna partnerstva.

“Ljudi u Poljskoj vide da je Evropa negdje drugo. To je prirodna posljedica naše integracije s Evropom”, kazao je Biedron.

“Poljaci vide da poseban tretman Crkve više ne bi smio značiti tolerisanje pedofilije, davanje javnog novca Crkvi te da crkveni zvaničnici nemaju šta tražiti na inauguraciji javnih toaleta ili otvaranja novih McDonald’s restorana”, poručio je Biedron.

Od samog početka demokratije u Poljskoj, Katolička Crkva je riješila da u zakone ugradi svoju socijalnu agendu, uvede vjersko obrazovanje u škole te u javne ustanove postaviti krstove.

Usprkos stalnom padu, postotak redovnog odlaska u crkvu je i dalje vrlo visok – oko 40 posto. Sveštenici često učestvuju u javnim svečanostima, a država plaća penzioni doprinos za kler.

Za ravnopravno društvo

Biedron smatra da bi trebalo da se Crkvi uvedu porezi, a javni novac koristi za unapređenje raznolikijeg i ravnopravnijeg društva.

Od preuzimanja vlasti 2015., PiS je obustavio državno finansiranje oplodnje zvaničnici in-vitro i ponovo uveo obavezno izdavanja recepata za hitnu kontracepciju, no neke lokalne vlasti su preuzele stvar u svoje ruke pa su gradske vlasti u Poznanu otvorile kliniku u kojoj žene lako mogu da dobiju kontracepciju.

“Sve je jača neka vrsta alergijske reakcije na Crkvu, zbog simbioze između crkve i države”, kazao je Aleksander Smolar, liberalni analitičar u fondaciji Stefan Batory.

Smolar ocjenjuje da će Biedronova kampanja biti test u kojoj mjeri Poljaci drže do vjerskih vrijednosti u javnom životu. Pribojava se, međutim, da je stranka možda previše fokusirana na Biedronovu karakterističnu ličnost da bi dobila širu podršku.

“Tu je samo Biedron i niko drugi”, kazao je Smolar.

 

Portal Analitika