Ambasadorka OEBS-a u Crnoj Gori Mariz Davije kazala je da je vodič predstavljen i predstavniku OEBS-a za slobodu medija u Beču. Naglasila je da je jedino u Crnoj Gori slučaj da su se predstavnici različitih samoregulatornih tijela udružili i zajednički radili na dokumentu ove vrste.
„Dokument postavlja pravila i etičke standarde u komentarisanju članaka na novinskim portalima i na taj način predstavlja dragocjen alat za medije, istovremeno doprinoseći borbi protiv netolerancije na internetu. On usmjerava moderatore portala, kao i urednike i čitaoce, tako da dodatno razjašnjava smjernicu 2.8 Etičkog kodeksa novinara. Vjerujemo da će vodič biti koristan i široko korišćen, te da će ovaj dokument ispuniti svoju svrhu da na odgovarajući način odgovori na određene teške izazove koje postavlja digitalna era“, navela je Davije.
Ombudsman Vijesti i Monitora Paula Petričević rekla je da je oblast moderiranja komentara na portalima do sada bila minimalno regulisana, ili neregulisana.
„Ovim dokumentom sam vrlo zadovoljna, ali najveći dio posla odnosi se na njegovu primjenu, uz obuku moderatora. Zabranjuje se govor mržnje, diskriminacija, zagovaranje nasilja, uz uklanjanje očito neosnovanih optužbi. U komentarima je zabranjeno korišćenje psovki ili vulgarnosti, kao i linkova koji vode na stranice sa promotivnom materijalom ukoliko to nije bitno za priču o o kojoj govori članak“, precizirala je Petričević.
Ona je naglasila da se portalima preporučuje da komentar ili objave u cjelosti, ili uopšte ne objave.
„Definiše se potreba za registracijom korisnika, da komentator ostavi korisničko ime i mejl adresu. Takođe se sugeriše i upotreba softvera za automatsko filtriranje neprimjerenih izraza, koji komentare sa problematičnim izrazima preusmjerava u tzv. karantin. Ako dođe do učestalog kršenja pravila komentarisanja komentatoru se može odrediti privremena mjera zabrane komentarisanja, a u slučaju upotrebe govora mržnje, propagande nasilja i slično postoji i trajna zabrana komentarisanja“, pojasnila je Spaić.