Ona je naglasila da je dosadašnja uspješna saradnja sa partenrima na tom projektu najbolji putokaz da se i naredna faza implementacije SUMP-a uspješno nastavi kako bi zajednički doprinijeli realizaciji ključnih ciljeva projekta i stvaranju pretpostavki za održivi razvoj grada.
Vujačić je istakla da gradska uprava u tom dijelu svakodnevno posvećeno radi na podsticanju i promociji alternativnih vidova saobraćaja i unapređenju infrastrukture u cilju zaštite životne sredine, svjesni činjenice da je održiva mobilnost i primjena modela ekološkog i efikasnijeg transporta potreba današnjice.
Zamjenica menadžera GIZ-ovog Otvorenog regionalnog fonda i projekt menadžer SUMPSECC Julia Nagel je izrazila zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa Glavnim gradom i iskazala uvjerenje da će i u narednom periodu nastaviti uspješno partnerstvo kroz realizaciju konkretnih planiranih aktivnosti u okviru druge faze projekta.
Ona je istakla da su u vezi sa tim već započete aktivnosti na organizovanju trodnevne radionice na kojoj će se diskutovati o procesu izrade SUMP-a, koracima u izradi, definisanju zadataka i vremenskog okvira, kao i od drugim važnim smjernicama i pitanjima.
Podgorica je jedan od partnera u projektu: Održiva urbana mobilnost u zemljama Jugoisočne Evrope – Gradovi Jugoistočne Evrope zajedno prema održivom, čistom i energetski efikasnom transportu (SUMPSEECII), koji je finansijski podržan i odobren od strane njemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj. Projekat implementira Njemačko društvo za međunarodnu saradnju – GIZ
Cilj Projekta je razvoj energetski efikasnih, održivih i zelenih rješenja za prevoz u gradovima jugo-istočne Evrope korišćenjem dobre prakse iz EU/Njemačke (prenos znanja upotrebom mehanizama kao što su saradnja između gradova, P2P, mentorstvo, obuka, učenje kroz rad, itd.) i u skladu sa Energetskom strategijom EU 2030 i ciljevima održivog razvoja UN Agende 2030 (posebno Cilj 11 – Održivi gradovi i zajednice).