To je za Pobjedu rekla koordinatorka nacionalne Erasmus+ kancelarije u Crnoj Gori Vanja Drljević, pojašnjavajući da je riječ o transnacionalnim projektima saradnje, zasnovanim na multilateralnim partnerstvima, prvenstveno između ustanova visokog obrazovanja iz programskih i partnerskih zemalja.
- Projekti mogu trajati dvije ili tri godine i mogu biti zajednički ili strukturni. Oni su usmjereni na modernizaciju nastave, modernizaciju postojećih studijskih programa, uvođenje novih, unapređivanje sistema upravljanja ustanovama visokog obrazovanja, povezivanje univerziteta i privrede...– navela je ona.
Kako ističe, projekti pokrivaju različite oblasti, poput jačanja istraživačkih kapaciteta, poboljšanje položaja studenata sa invaliditetom, unapređenje bibliotečkih servisa, razvoj master studija u oblasti informacionih tehnologija, integrisanje preduzetničkih vještina u inženjerske nauke i ICT. Tu su i one za reformu studijskog programa u oblasti upravljanja prostorom, jačanje kapaciteta i kompetencija u turističkom menadžmentu, reformu studijskih programa u oblasti prava na Univerzitetu Crne Gore, oblast medicine kao i unapređenje studijskih programa u oblasti upravljanja javnim zdravstvom. Prema riječima naše sagovornice, u konkursu za 2018. godinu izabrano je šest projekata koji se tiču crnogorskih ustanova visokog obrazovanja.
- U konkursnom roku iz 2018. godine Crna Gora je bila veoma uspješna u projektima izgradnje kapaciteta. Sva četiri univerziteta su uključena a, takođe, imamo veliki broj neakademskih partnera u projektima kao što su Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo nauke, Dječiji vrtić ,, Ljubica Popović“, Zavod za zapošljavanje, Privredna komora... – rekla je ona.
Istakla je da je odobren i strukturni projekat, kojim rukovodi Univerzitet Crne Gore, a odnosi se na reformu doktorskih studija u Crnoj Gori i Albaniji. Osim Albanije, države partneri su Austrija, Hrvatska, Slovačka, Slovenija, a EU grant iznosi 873.120 eura.
- Ovaj projekat je jedini strukturni projekat odobren na nivou Zapadnog Balkana. Osnovni cilj je usklađivanje doktorskih studija u skladu sa Salzburškim principima i uspostavljanje održivog i modernog sistema doktorskih škola između dvije susjedne zemlje, koji će koristiti kao primjer „dobre prakse“ u regionu Zapadnog Balkana – navela je Drljević.
Među odobrenim zajedničkim projektima za prošlu godinu nalazi se i projekat za unapređenje bezbjednosti saobraćaja u zemljama Zapadnog Balkana kroz inoviranje kurikuluma i razvoj dodiplomskih i master studija, kojim koordinira Kosovo. Kako je navedeno u tom dokumentu, među partnerima su UCG, Adriatik univerzitet u Baru, kao i Alfa centar. EU grant za ovaj projekat iznosi 863.038.
Tu je i projekat unapređenja i vrednovanja kompetencija u uslužnim djelatnostima u promjenjivom okruženju učenja na univerzitetima u Zapadnom Balkanu (993.581 eura) kojim koordinira Albanija. Među partnerima su UCG, kao i Univerzitet Donja Gorica. Na konkursu je, takođe, izabran projekat ,,nastavite da se obrazujete“ (877.732 eura), kojim koordinira Srbija, a, između ostalih, partneri su UCG, JPU ,,Ljubica Popović“, kao i crnogorski Zavod za zapošljavanje.
Na listi je i projekat ,,harmonizacija i inoviranje doktorskih studijskih programa u oblasti zaštite biljaka u održivoj poljoprivredi“ (967.614 eura) kojim koordinira Hrvatska, a među partnerima se nalazi UCG.
(opširnije u Pobjedi)
Komentari ()