„Naprimjer na kardiohirurške intervencije u oktobru su čekala 44 pacijenta, u odnosu na recimo 167 njih koliko je čekalo u decembru prethodne godine“, navodi se u Izvještaju.
Lista čekanja na kardiološke procedure je smanjena za oko 50%, na terapiju zračenja u oktobru su čekala 27 pacijenta, što je smanjenje liste za oko 75%, na operaciju katarakte nije bilo liste čekanja u 2018. godini.
„Značajno smo rasteretili KCCG u dijelu pružanja specijalističko-konsulatitivnih pregleda i usluga, koje se sada u većem obimu pružaju na sekundarnom nivou, odnosno opštim i specijalnim bolnicama. Naši kadrovi sada spremni da samostalno sprovode nove savremene intervencije u Crnoj Gori. Kroz to smo uticali i na smanjenje broja upućenih pacijenata na liječenje van Crne Gore i time racionalizovali troškove“, konstatuje se u dokumentu.
Iz Ministarstva zdravlja konstatuju da su smanjili količine medicinskog otpada u zdravstvenim ustanovama – i to za oko 15% za dvije godine, odnosno za oko 43,5 tone.
„Nova Lista ljekova na kojoj se nalazi 1.156 ljekova koji se izdaju na recept, odnosno na teret Fonda, koncipirana je na savremenim terapijama. Povećanjem učešća države u dijelu troškova po osnovu potrošnje ljekova, uticali smo na smanjenje izdataka iz džepa naših građana“, poručuje se u Izvještaju.