
Doskora televizijski novinar, Matija će umjeti da vam beskrajno zabavno približi neko svoje čitanje, onaj podtekst iza simbola i poruka koji su svuda oko nas. I to tako da i ne primijetite kako vam je usput „prodao“ nešto sasvim svoje - na blizak, svakodnevan i domaći način.
Sa manirima svijeta čija se patina mjeri vjekovima, širinom čovjeka kasne renesanse, Matija Otašević je avanturista i trgovac čiji bi karavan iskovanih riječi poželjeli baš tu, u svom komšiluku.
„Solaris“ ili „2001: A Space Odyssey“?
- Ne želim da uvrijedim filmofile koji čitaju Objektiv. Zbog toga neću birati, niti komentarisati ova dva dosadna filma. Uvodim treću opciju – hard science, odnosno „Cosmos: A Spacetime Odyssey“.
Bob Dilan ili Lenard Koen?
- Zbog himne „Hallelujah“, jedne od najljepših pjesama ikada otpjevanih – Koen. Poštujem angažman i raznovrsnost mušičavog Dilana, ali savremenoj umjetnosti često nedostaje sakralnost, koju je Koen upisao u autorski opus.
„The Rome“ ili „Game of Thrones“?
- Deceniju i po nakon snimanja, „The Rome“ ostaje vrhunac televizijske istorijske drame. Pored toga, nijesam ljubitelj fantastike. Tolerišem samo Ernsta T. A. Hofmana.
Vladimir Majakovski ili Boris Pasternak?
- I da pitanje glasi: „Vladimir Majakovski ili ostatak ruske književnosti?“, odgovor bi bio – Majakovski! Pjesnik, propagandista, revolucionar, usamljenik, ljubavnik, „razjareni bik ruske književnosti“... „Ljiljo, moraš me voljeti“ za mene je najtragičniji krik u ruskoj književnosti.
Žižekov „The Pervert's Guide to Cinema“ ili „The Pervert's Guide to Ideology“?
- „Ideology“. Rekao bih da je tu žižekovski „pogled iskosa“ bolje artikulisan, a i možemo da vidimo ovog matorog lenjinistu u katoličkoj odori.
Adrijano Ćelentano ili Šarl Aznavur?
- Ćelentano. Bliža mi je njegova italijanska žovijalnost od melanholije Šarla Aznavura, nesporno boljeg pjevača. Ako mogu da proširim izbor, onda bez dileme Franćesko Gućini.
„The Matrix“ ili „Snowpiercer“?
- Na kraju filma „Snowpiercer“, likove koji izlaze iz voza dočekuje bijeli medvjed, dokaz da živi svijet ipak nije zbrisan, i da ima nade za novi početak. Tako barem kaže kritika. Ja ga čitam drugačije: svijet u kom su bijeli medvjedi opstali, svijet je u kom cijelo čovječanstvo staje u jedan voz. Sada su bijeli medvjedi i pčele slika našeg odnosa prema planeti.
Ofelija ili Julija?
- Julija, mlada djevojka koja se nije plašila da se aktivno usprotivi autoritetu.
„Sopranos“ ili „The Wire“?
- Sopranovi. Iako „The Wire“ ima kompaktniju strukturu, zanimljiviji su mi ličnost negativnog junaka Tonija Soprana, narativna struktura i – kraj „Sopranovih“.
Milan Mladenović ili Margita Stefanović?
- Zbog Šarla Akrobate – Milan. Nijesam veliki ljubitelj EKV-a.
Ivan ili Dmitrij Karamazov?
- Ivan, pisac djela poznatijeg i od romana „Braća Karamazovi“ – „Velikog inkvizitora“.
„Ladri di biciclette“ ili „Amarcord“?
- „Amarcord“. Felinijevo karnevalsko sentimentalno vaspitanje.
Danilo Kiš ili Borislav Pekić?
Danilo Kiš, zato što nije izazivao samo domaće pisce, kritičare i književnu praksu, već je na ravnoj nozi polemisao sa opusom Sartra, Borhesa...
Dejvid Linč ili Džim Džarmuš?
- Pulsirajuća smirenost Džarmušovih kadrova, njegove minimalističke vinjete i suptilan izraz. Nijedan Linčov film ne otvara „Jockey Full of Bourbon“, niti je Linč ikada snimio film o poeziji.
Vergilije ili Katul?
- Katulova erotska razigranost i provokacija, ili gotovo savršena monumentalnost Vergilijevog latinskog jezika? Da li je uopšte potrebno napisati – Katul!
FOTO: Privatna arhiva