Postoji nešto utješno u tome što ni najbolji i najuspješniji među nama zapravo nemaju pojma što rade. Zbog toga tako i volimo crnohumorne komedije. Nije važno kom žanru pripadaju, bitno je samo da njihovi junaci vuku sa sobom vreće pune želja, strahova i tako prokleto nenormalnih mana koje kao da su stvorene da pune stranice Marfijevog zakona.
Nesavršeni junaci tajna su uspjeha obje velike HBO komedije, veteranske političke satire „Veep“ i crnohumornog junoše po imenu „Barry“.

Paket otrova
Ova TV kuća odlučila je da ih ne razdvaja, već da počne proljeće napadački nudeći nove sezone oba serijala. Srećom, obje – sedma i završna instalacija sjajne „Veep“, kao i drugi dio prošlogodišnjeg hita „Barry“ – nude više nego obećavajuća nova poglavlja.
Počnimo od „starine“ sa neprikosnovenom Džulijom Luj-Drajfus u ulozi vječite (ne)potpredsjednice Seline Mejer. Bože, kako nam je „Veep“ samo nedostajao! To je jasno već od prve scene, prvog izgovorenog otrova, prve situacije koja polazi po zlu i šalje jasnu poruku da se Selinina ekipa vratila da sašije fanove novom nevjerovatnom dozom karakteristično zlobnog humora.
U prvoj epizodi Selina zahtijeva obdukciju stare kampanje. Želi da se njen tim adekvatno pripremi za „novu Selinu“, prestane da ponavlja stare greške i konačno je dovede do trona predsjednika SAD. Ali, kako kad je ona ostala potpuno i aposulutno isti i jedini krivac za sve farse koje su joj se dogodile u svakoj izbornoj trci do sada?
Selina je i dalje pokretna fabrika za proizvodnju psovki od kojih bi se postidio i najbesramniji kočijaš; despot čijem mišljenju niko ne smije da se suprotstavi kako ga ne bi izgazila štiklama; preambiciozna političarka koja još nema bolju strategiju od kisjelkastog smješkanja u trenutku kada je uhvate u laži ili joj postave jednostavno pitanje na koje nema odgovor...

Duh amebe
Rekli biste da likovi koji se ne mijenjaju, ne evoluiraju, ne pomjeraju se ni makac od onog što su bili – nemaju šansu da opstanu toliko godina na malim ekranima. No, baš je ta „egomanijačka upornost“ tajna uspjeha Seline i ostalih likova Armanda Janućija.
Scenaristički tim „Veepa“ vrti se oko istih ideja godinama, ali tajna njegovog uspjeha počiva baš u tome što ne prestaje da pronalazi načine da ih upakuje u svježe i aktuelne pakete. Kad u startu osmislite odlične, pretjerane ali realistične likove, najmanji je problem prilagoditi ih datim situacijama – makar bile neočekivane, farsične i čudnije od fikcije poput Trampovog upada u Bijelu kuću.
Uzmimo, na primjer, lik Džone Rajana (Timoti Simons), jedan od najsmješnijih na početku sedme sezone. Glavni potrčko Bijele kuće oduvijek je bio sitni čovjek, mala duša, čak i na početku dok su mu svi udarali macole. Sada je samo dobio šansu da demonstrira silu i pokaže da njegova spiritualna životinja može da bude samo ameba.

Kampanja #NotMe
Neke od najboljih fora sa početka druge sezone vrte se baš oko Džone, njegovog incestuoznog pogleda na svijet i hvalisanja (nepostojećim) osvajanjima žena. U trenutku kada nesretni članovi njegovog PR tima raspravljaju o tome kako su mogli da ne znaju da je oženio ženu koja mu je zapravo sestra, komentar jednog od njih glasi: „Nijesmo znali ni da li se maže spermom od Minotaura, jer takve stvari se obično ne pitaju, podrazumijevaju se.“
No, sve su masne fore sitne u odnosu na genijalni omaž gorućem #MeToo pokretu, kampanju protiv Džone koja počinje u drugoj epizodi nove sezone. Istom brzinom kojom su počele da se javljaju holivudske žene prozivajući muškarce za seksualno zlostavljanje, u ovoj epizodi počinje da raste broj hrabrih dama koje staju iza parole #NotMe. Sve one koje su „predugo ćutale da nijesu bile sa Džonom Rajanom“ podižu glas i saopštavaju svijetu istinu.
Što se ostalih likova tiče, došlo je do malih modifikacija koje mogu dovesti do još urnebesnijih momenata u nastavku. Ejmi i Den imaće bebu (vjerovatno, možda ona malo više nego on), Majk je počeo da „radi za internet“ (čitaj: zaposlio se na portalu Buzzfeed), Ketrin se bori sa postporođajnom depresijom i majkom koja koristi afroameričku bebu u političke svrhe...

Zaljubljeni torbar
U drugoj epizodi dobili smo i vrhunski povratak u doba kada su Selina i Tom Džejms (sjajni Hju Lori) bili koliko-toliko srećni i otrovno zaljubljeni ili, preciznije, kada su živjeli „život nesrećnog bračnog para iz predgrađa“.
Jedina osoba koja je za sada nekako nepravedno skrajnuta jeste Geri kog igra nezamjenljivi Toni Hejl. Dok polako odbrojavamo do kraja, jedina situacija sa njim koja je do sada vrijedna pomena bila je ona kada je Selina pitala svog potrčka što bi uradio kada bi postao predsjednik Amerike.
Geri je, naravno, kao i svaki zaljubljeni „torbar“ odgovorio: „Prepustio bih mjesto Vama, naravno.“ – i zaradio raznježeno „awwwww“ miliona fanova „Veepa“. Ovakvih scena i onih ne tako slatkih, pogubljenih karakteristično za njega mora biti više u nastavku. Jer, zločin je ne otvoriti Hejlu prostor da briljira u ulozi za koju je rođen. Ništa nije bitnije od toga!
U ostatak plana Janućijevog tima ne sumnjamo ni „centa“. Preostalih pet epizoda moraju da donesu mnooogo replika i scena za prepričavanje podižući ljestvicu, još jednom i posljednji put, svim ostalim političkim satirama koje pokušavaju i da zasmiju publiku servirajući pitke fore, ali i da pritom hodaju po oštrici brijača.

Ratna trauma
Početak drugog HBO šoua ostavlja malo slabiji utisak, ali to ne znači da nastavak komedije „Barry“ ne obećava užitak. Neočekivano svježa prva sezona, sa Bilom Hederom u ulozi glavnog glumca, kreatora, koscenariste, koproducenta i korežisera (jasno je koliko mu je ovaj projekat važan), pokazala je veliki potencijal svijeta u kom izuzetni plaćeni ubica pokušava da riješi egzistencijalnu krizu pohađajući časove glume.
Drugu sezonu otvara očekivano bizarna scena sa plaćenim ubicom čiji je posao pošao po zlu i doveo poslodavca do iskakanja kroz zatvoreni prozor. Odmah znate da novoj instalaciji od osam epizoda neće faliti ćaknutih momenata, poput naručivanja ubistava slanjem emotikona i smiješnih gifova.
Na početku prve epizode, Beri je očajniji nego ikada. Nakon što je ubio inspektorku Dženis Mos, djevojku njegovog profesora glume Džina (sjajni Henri Vinkler), otkazano je izvođenje predstave koja je tako mukotrpno pripremana čitave minule sezone. No, pokazaće se da je to Berijev najmanji problem.
Profesor će se vratiti već u narednoj epizodi, ali samo pod uslovom da Beri počne da se priprema za novi komad zasnovan na ličnoj traumi – iskustvu rata u Avganistanu.
Ne moramo da pominjemo koliko je taj svijet drugačiji od onog koji zamišljaju i Džin i njegovi učenici glumci. Baš tu se i krije najveća drama ove crnohumorne komedije koja vas prvo nasmije, a onda smjesti na oštricu brijača razoružavajući potisnutim, ugušenim osjećanjima emocionalno zakržljalog Berija.
Bolivijska banda
Osim sa glumačkom blokadom, Beri mora da se izbori i sa novim zahtjevom čovjeka koji mu je spasio čapru u prethodnoj sezoni. NoHo Henk (blistavi Entoni Karigan) pridružio se bolivijskoj bandi na užas braće Čečena koji su uvjereni da su njegovi novi prijatelji krivi za ubistvo njihovog Gorana.
Njega je ubio Beri, a da bi ga pokrio, NoHo Henk slagao je Čečene da je ubica Ester, šefica burmanske mafije i njegova glavna „konkurentkinja“ u borbi za naklonost Kristobala, njegovog novog najboljeg prijatelja i rukovodioca bolivijske švercerske infrastrukture.
Kao i u prethodnoj sezoni, zgode i nezgode koje se vrte oko NoHo Henka djeluju kao izvor najvitalnije i najsvježije zabave. Berijeva glumačka ekipa, naročito djevojka Sali (Sara Goldberg), već su se pomalo izlizali, ali ko zna... Heder je u brucoškoj sezoni uspio da ih održi iznad površine vode umećući sjajne reference na filmove kao što su: „True Romance“, „Dog Day Afternoon“, „Glengarry Glen Ross“, „Doubt“... Možda i sada ima dobrih trikova u rukavu. Sa ili bez njih u „glumačkom sektoru“, dok god je Berija i NoHo Henka u ovom kriminalnom, „Barry“ svakako nagovještava još jednu turu vrlo interesantnog ludila. M. I.
FOTO: ew.com / imdb.com / tvline.com / hbo.com