Kultura

Osam godina putovanja do Muzeja kralja Nikole

Dnevnici princeze Ksenije, koje je princ Nikolaj Romanov u maju 2011. godine poklonio Crnoj Gori, konačno će se naći u Muzeju kralja Nikole na Cetinju. Punih osam godina čuvani su u Ministarstvu kulture koje će, u saradnji sa Upravom za zaštitu kulturnih dobara i Narodnim muzejom Crne Gore, ispuniti proceduru za njihovo trajno deponovanje i izlaganje u muzeju Petrovića na Cetinju. 
Osam godina putovanja do Muzeja kralja Nikole
PobjedaIzvor

Ugovor o donaciji dnevnika potpisali su na Cetinju tadašnji predsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić i princ Nikolaj Romanov koji je bio potomak ruske carske porodice i praunuk crnogorskog kralja Nikole, tj. unuk njegove ćerke Milice, udate za Petra Nikolajeviča Romanova.

Primopredaja dnevnika, nastalih u periodu od 1905. Do 1928. godine, sa izuzećem onih koji su nastali 1924. godine, kao i dvije bilježnice o primljenoj pošti u periodu od 1912. do 1914. godine, izvršena je 19. maja 2011. godine, u Vili Miločer. Aktom o primopredaji Ministarstvo kulture, na čijem čelu je u to vrijeme bio Branislav Mićunović, preuzelo je 19 svezaka, dok je ostali dio predat Porto Montenegru u Tivtu (šest svezaka).

PROCEDURA

Inicijativu da se dnevnici trajno smjeste u Muzej kralja Nikole pokrenuo je Narodni muzej, čija se uprava Ministarstvu kulture zvanično obratila 22. februara ove godine, sa zahtjevom da im se zbirka princeze Ksenije ustupi radi njenog čuvanja, istraživanja i prezentacije u dijelu muzejskih zbirki.

Ministarstvo kulture je, inače, 4. maja 2017. godine uputilo inicijativu za uspostavljanje zaštite ove zbirke Upravi za zaštitu kulturnih dobara. Inicijativa je prihvaćena, o čemu je Uprava zvanično informisala Ministarstvo 14. Septembra iste godine. Uprava je utvrdila da je zbirka autentična, te da sadrži 19 dnevnika i predstavlja značajno pisano svjedočanstvo o crnogorskoj istoriji.

Uprava je, shodno čl. 23, 25 i 26 Zakona o zaštiti kulturnih dobara, pokrenula postupak utvrđivanja kulturne vrijednosti obrazovanjem stručnog tima, koji na osnovu istraživačkih nalaza i drugih relevantnih dokaza o svojstvima i osobenostima dobra i valorizacijom njihovog značaja, treba da sačini elaborat kao osnov za utvrđivanje statusa kulturno dobro.

U dokumentu „Informacija o ustupanju Zbirke dnevnika princeze Ksenije“, koji je razmatrala Vlada na redovnoj sjednici 18. aprila, podsjeća se na član 39 Zakona o zaštiti kulturnih dobara, koji propisuje da Vlada za svako kulturno dobro kojim raspolaže država određuje subjekat koji će njime upravljati. Članom 40 Zakona o zaštiti kulturnih dobara je propisano i da kulturnim dobrom u privatnoj svojini upravlja vlasnik, ako to pravo nije ugovorom prenio na drugo lice.

- Imajući u vidu izloženo, Ministarstvo kulture predlaže da se 19 primjeraka dnevnika koji se  nalaze u ovom ministarstvu ustupe Narodnom muzeju Crne Gore, radi njihovog čuvanja, istraživanja i prezentovanja u dijelu muzejskih zbirki Muzeja kralja Nikole – navodi se u dokumentu.

Muzej kralja Nikole, prema navodima u dokumentu, dužan je da u roku od 30 dana od dana prispijeća zbirke u Muzej izvrši stručnu obradu predmeta i da obezbijedi uslove za njeno čuvanje.

NIJE BILO USLOVA

Iz Ministarstva kulture Pobjedi je zvanično saopšteno da dnevnici nijesu do sada predati na upravljanje Narodnom muzeju, jer nijesu bili stvoreni adekvatni formalno-pravni uslovi. Aktom o preuzimanju, kako se navodi u odgovorima Pobjedi, Ministarstvo kulture je preuzelo 19 dnevnika iz donacije i obezbijedilo uslove za njihovu zaštitu, dok se ne steknu zakonski uslovi za postupanje u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara.

- Naime, 2011. godine se radila reorganizacija nacionalnih ustanova iz oblasti kulturne baštine, pored ostalih i Javne ustanove Narodni muzej Crne Gore. Cijeneći kompleksnost navedene ustanove u pogledu reorganizacije, kao i obaveze usklađivanja rada sa novim propisima koji su prethodili procesu institucionalne reforme, Narodni muzej u vrijeme donacije nije ispunjavao formalno-pravne uslove. Takođe, uslovi u kojima su se dnevnici nalazili, nakon preuzimanja, obezbjeđivali su njihovu zaštitu, i u isto vrijeme bili dostupni stručnjacima za eventualno korišćenje, u skladu sa propisima – saopštili su iz Ministarstva.

Dalje su istakli da se Ministarstvo kulture prije svega vodilo ciljem očuvanja i adekvatne zaštite ove izuzetne kulturnoistorijske građe.

- Proteklih osam godina stanje dnevnika nije degradirano, naprotiv, dalje aktivnosti Ministarstva kulture biće usmjerene na unapređenje istog, sa svih zakonskih i stručnih aspekata – istakli su iz Ministarstva.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika