Na prvom konkursu u okviru navedenog programa, kojim će biti uspostavljen crnogorski kulturni proizvod, kao plod saradnje kreativnog sektora i preduzetničko – proizvodnog, podržano je ukupno 11 autora. U pitanju je 10 projekata i proizvoda, te jedna naučna studija.
„Obezbjeđivanjem osnovnih uslova i sredstava za rad – prostora, opreme, promocije i sl. sa sigurnošću možemo reći da je Ministarstvo zajedno sa autorima, uspješno pokrenulo 10 novih biznisa u kulturi, čime želimo motivisati i druge umjetnike da se na pred stojeće konkurse prijave sa svojim inicijativma i idejama“, naveli su iz ministarstva.
Ministarstvo kulture nastojaće da javnosti predstavi svakog od njih, uz projekte čiji su autori, iImajući u vidu značaj programa „Kreativna Crna Gora“, prevashodno u pogledu afirmacije autora i značaja njihovih projekata za stvaranje crnogorskog kulturnog proizvoda,
Autori jedne od 11 ideja podržanih putem konkursa „Kreativna Crna Gora“ su „BDM Foundry“ iz Nikšića. U pitanju je projekat pokretanja prve profesionalne livnice umjetničkog lima, koja u perspektivi ima za cilj da smanji konstantan uvoz ovog servisa iz zemalja regije i da centralizuje produkciju obojenih metala na nacionalnom nivou.
„Mogućnosti proizvodnje su brojne, od suvenira u bronzi do izrade skulptura – spomenika velikog formata“, kazao je Marko Petrović Njegoš iz „BDM Foundry“.
Neke od prvih proizvoda već su predstavili na izložbi „Kreativna Crna Gora“, koja je u toku (Udruženje likovnih umjetnika Crne Gore, Podgorica).
„Ideja je nastala još u studentskim danima, pošto na akademiji još nije postojala mogućnost da izlivamo skulpture u bronzi. S obzirom na to da sam vajar, ali i da ostale kolege u „BDM Foundry“ imaju umjetnički background, krenuli smo da lijemo sa voskom, a kalupe pravimo od gipsa. Kod obojenih metala je specifično što daju mogućnost izvlačenja preciznog odlivka, tope se na nižoj temperaturi, a svemu prethodi izrada 3D modela“, kazao je Petrović.
On je naglasio kako je upravo program „Kreativna Crna Gora“ omogućio da njihova ideja zaživi u punoj mjeri.
„Sve je teklo polako dok nijesmo dobili podršku kroz program „Kreativna Crna Gora“, gdje je prepoznato da livnica ovog tipa ne postoji u Crnoj Gori. Možemo reći da smo danas pioniri u ovoj djelatnosti, s obzirom da smo i sami tek počeli sa nekim manjim odlivcima. Naš plan je da uskoro napravimo veću peć za kalupe, čime bi mogli da proizvodimo i skulpture u veličini spomenika“, zaključio je on.
Iz „BDM Foundry“ naglašavaju kako u državama regije postoji nekoliko sličnih livnica koje, proizvodeći za lokalno tržište, već duže posluju profitabilno.