Kultura

Umjetnost ne poznaje pravila

Ove sedmice za čitaoce Objektiva najbolje i najgore naslove iz svijeta filma, televizije i muzike izdvaja muzičarka i filmska producentkinja Jelena Zvicer
Umjetnost ne poznaje pravila
ObjektivIzvor

ZGRABI

FILM

Uz potpuno odstranjivanje „profesionalne deformacije“ savjetujem da zgrabite belgijsko ostvarenje „The Broken Circle Breakdown“ (Feliks van Groeningen, 2012). Scenario koji ostavlja nevjerovatan utisak kroz nelinearni narativ, dodiruje najsnažnije emocije baveći se kompleksnom i emotivno razornom temom, analizirajući u potpunosti ljudsku psihu kroz doticanje pojma religije, ateizma, ljubavi, gubitka. Vizuelni aspekt filma jedna je od najvažnijih karika budući da je nehronološki slijed događaja sasvim jasno iznešen kroz scenografiju, kostim i šminku, dok je pažnja usmjerena na do detalja izgrađene likove koji su kroz interpretaciju apsolutno zaslužni za emotivne vratolomije.

Glavni akter u filmu je muzika, i to ni manje ni više žanr bluegrass! Originalno komponovana za potrebe filma savršeno pokriva nedostatke režije i scenarija, naglašava emotivna stanja pretvarajući sebe u glavnog protagonistu.

Zgrabite i ostvarenja „Oldboy“ (Spajk Li, 2013) „Todo sobre mi madre“ (Pedro Almodovar,1999), „Eternal Sunshine of the Spotless Mind“ (Majkl Gondri, 2004), „The Pianist“ (Roman Polanski, 2002)…

MUZIKA

Bavljenje muzikom na našim prostorima je vrlo izazovan posao koji je uzaludan ukoliko ne prihvatite izazov izlaska iz zone komfora, što sam i uradila. Muzika mora da priča i da provocira ljude, te da svako od nas na različit način čuje što ta muzika priča. Muzika koju interpretiram drugačija je od one koja je upućena isključivo meni i mojoj duši. Oduševljena sam debitantskim albumom pjevačice Bili Ajliš „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?“ otkrivenom baš u trenutku kad sam pomislila: „E to je to, nema se više šta novo smisliti“. Slična situacija u prethodnoj godini bila je sa albumom „Beskraj“ Marka Luisa. Na mojoj plejlisti uvijek su dobrodošli James Bay, The Lumineers, Joss Stone, John Mayer, Kodaline...

 

TV

Televizija kao medij nije mi nimalo interesantna ukoliko izuzmemo činjenicu da je televizor u kući konstantno upaljen „da nešto tamo priča da ne bude tišina“. Jedino što namjenski konzumiram su sadržaji servisa HBO, Netflix dok se opuštam uz Discovery. Veliki sam obožavalac serija „Chernobyl“, „The Act“, „Peaky Blinders“ i „Uspjeh.“

 

ZAOBIĐI

FILM

Film kao medij ima široko polje djelovanja koje obuhvata i uže i šire krugove društva. Dokazano je da utiče na političke, društvene i socijalne stavove. Film komunicira sa publikom što nekad rezultira pozitivnim, a nekad i negativnim dojmima. Svako od nas na različit način dolazi do želje za konzumacijom određenog filmskog sadržaja. Volim sve da pogledam i nijedan film ne smatram lošim i pogrešnim. Najčešće se upravljam preporukama, oslanjam na statistike, a „pecam“ se na dobar marketing. Jednako volim da vidim realne situacije, ali i ono što na ovom svijetu ne mogu.

MUZIKA

Držim se stava da pravila u umjetnosti ne postoje. Za svaku harmoniju i svaki stih postoji neko mjesto i vrijeme. Slušajte ono što vam prija, što vas odvodi u svjetove u koje želite da odete, što budi u vama ono što dugo spava i uspavljuje ono što ne može biti ukroćeno. 

TV

Razvojem savremenih tehnologija, u danas svima dostupnom informacionom prostoru, otvoren je spektar mogućnosti plasiranja najrazličitijih sadržaja, pa je normalno da dođe do blagog zasićenja. Nerviraju me reklame, jer dok se završe već zaboravim što sam gledala. Rijetko koja televizija ima Jutarnji program koji mi odgovara, informativa mi nije interesantna, iako uvijek negdje oko mene lebdi činjenica da jeste najmoćniji medijski sadržaj, bar na našim prostorima.

 

(FOTO: Milica Radovanović)

Portal Analitika