Društvo

Za pomor ribe osumnjičeni su izvršni direktor TE i tri radnika

Rukovalac bager stanice S.V., po dobijanju usmenog naloga od smjenskog inžinjera R. D, a u skladu sa usmenim instrukcijama rukovodioca D. B, o kojima je bio upoznat izvršni direktor TE V. Š, otvorio je drenažni ventil koji se nalazi van kruga fabrike radi izlivanja otpadnih voda u rijeku Vezišnicu– navedeno je u prijavi
Za pomor ribe osumnjičeni su izvršni direktor TE i tri radnika
PobjedaIzvor

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv jednog pravnog i četiri fizička lica, zbog osnovanje sumnje da su počinili krivično djelo zagađenje životne sredine i nepreduzimanje mjera za zaštitu životne sredine – što je prošle sedmice dovelo do pomora ribe u Ćehotini. Iz Uprave policije saopšteno je da su službenici Sektora kriminalističke policije – Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminaliteta, u sadejstvu sa službenicima CB Pljevlja, a u koordinaciji i po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevaljima, prikupili dokaze koji ukazuju na sumnju da su preduzeće EPCG – TE Pljevlja i odgovorna lica u tom privrednom društvu počinili krivična djela zagađenje životne sredine i nepreduzimanje mjera zaštite životne sredine.

- Prijave su podnijete protiv Elektroprivrede – Termoelektrana Pljevlja, zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršila krivično djelo zagađenje životne sredine, zatim V. Š, izvršnog direktora TE Pljevlja, za zagađenje životne sredine i nepreduzimanje mjera zaštite životne sredine.

Prijava je podnijeta i protiv D. B, rukovodioca Sektora za operativnu kontrolu i planiranje i R. D, smjenskog inžinjera, kojima se na teret stavlja krivično djelo zagađenje životne sredine, te S. V, stručnog lica za zaštitu životne sredine u TE Pljevlja, za nepreduzimanje mjera zaštite životne sredine – navedeno je u saopštenju Uprave policije.

OBRAZLOŽENJE

Kako objašnjavaju, osumnjičeni su krivična djela koja im se stavljaju na teret počinili na način što je rukovalac bager stanice, po dobijanju usmenog naloga od R. D, smjenskog inžinjera, a u skladu sa usmenim instrukcijama rukovodioca D. B, o kojima je bio upoznat izvršni direktor TE Pljevlja V. Š, otvorio drenažni ventil koji se nalazi van kruga TE Pljevlja radi izlivanja otpadnih voda iz sistema TE Pljevlja u rijeku Vezišnicu, što je izazvalo ekološki incident i pomor ribe u toj i rijeci Ćehotini. S obzirom na to da postoji sumnja da su zaposleni u EPCG – TE Pljevlja radnje opisane u krivičnoj prijavi sprovodili i ranije, policija i tužilaštvo preduzimaju dalje mjere i radnje u okviru ovog predmeta. Pomor ribe u Ćehotini desio se između 4. i 5. jula. Čuvari SRK „Lipljen“ koje upravlja vodama Pljevalja prijavili su da je voda bijela kao mlijeko.

Materija koja je, kako su kazali stručnjaci, uništila čitav živi svijet u Ćehotini došla je iz Vezišnice u koju je ispušten otpad iz Termoelektrane. Iz EPCG su tada saopštili da ,,nadležni u Termoelektrani Pljevlja nijesu vršili nikakvu aktivnost na ventilima koji kontrolišu ispuštanje pomenutih materija u rijeku Vezišnicu“, a dan kasnije da se sporni ventil nalazi van kruga fabrike.

U utorak iz EPCG je saopšteno da je posebna komisija kompanije utvrdila da je ipak smjenski inžinjer R. D. samoinicijativno priznao da je dao ovlašćenje za aktivnost rukovaocu na ventilu.

INSPEKCIJA

 Ekološka i Inspekcija voda saopštile su nakon nadzora koji su obavile 5. jula da tri instalisana drenažna ventila TE na mostu rijeke Vezišnice nijesu ograđena i fizički obezbijeđena od pristupa neovlašćenih lica. Naložile su da EPCG odmah trajno ukloni drenažni ventil na liniji povratne vode u prvim remontnim radovima u Termoelektrani.

Dok to ne uradi, ventil treba blokirati (zavariti) kako bi se spriječilo izlivanje otpadnih voda u Vezišnicu. Ostala dva drenažna ventila od dvije linije hidrauličnog transporta pepela i šljake EPCG može koristiti jedino pri remontu postrojenja i pod uslovom da se ispušta višak vode, tek nakon ispiranja sistema čistom vodom i ovlašćena laboratorija uzme uzorke, koja će potvrditi propisan kvalitet za ispuštanje u prirodan recipijent.

Takođe, Elektroprivreda, odmah po prijemu rješanja, treba da fizički obezbijedi instalisane ventile na mostu rijeke Vezišnice, kako bi se onemogućio pristup neovlašćenim licima. Među mjerama koje su propisane, naloženo je EPCG da u roku od 90 dana pronađe i realizuje trajno efikasno tehničko rješenje za upravljanje otpadnim vodama na odlagalištu Maljevac. Termoelektrana od 22. marta 2018. godine posjeduje integrisanu dozvolu, koju je izdala Agencija za zaštitu prirode i životne sredine.U tom dokumentu su propisane i mjere za sprečavanje udesa i otklanjanje njihovih posljedica.

- Operater je obavezan da sprovodi mjere kontrole tehnološkog procesa, bilo da je postrojenje u radu ili remontu, kao i opreme i objekata, kako bi se obezbijedilo da do udesa ne dođe. U slučaju udesa, u obavezi je da istog momenta sprovede neophodne mjere kao odgovor na udes – podsjećaju inspektori u izvještaju o nadzoru Ćehotine nakon pomora ribe.

Portal Analitika