Turizam

Gosti sada mogu lako da odaberu idealno mjesto za odmor

Tipizacija plaža, koju primjenjujemo od ove godine, naišla je na veliko interesovanje gostiju, koji će sada lakše moći da odaberu idealno mjesto za odmor na Crnogorskom primorju, ocijenio je u intervjuu za Pobjedu direktor Javnog preduzeća (JP) za upravljanje morskim dobrom Predrag Jelušić.
Gosti sada mogu lako da odaberu idealno mjesto za odmor
Nova PobjedaIzvor

On je istakao da je morska voda na kupalištima odličnog sanitarnog kvaliteta, te da se gosti mogu osjećati bezbjedno. Ove sezone crnogorskim plažama se vijori rekordna 31 plava zastavica, što, ukazuje Jelušić, najbolje govori o kvalitetu usluge i visokoj ekološkoj svijesti zakupaca. 

Pobjeda: Što očekujete od ovogodišnje turističke sezone? 

Jelušić: Imajući u vidu da se od ove godine primjenjuje novi program privremenih lokacija koji će važiti na rednih pet godina, siguran sam da će ovaj vremenski period obezbijediti dodatan komfor zakupcima plaža da usluge na kupalištima organizuju na najvišem nivou. To se direktno mora reflektovati na veće interesovanje i bolju posjećenost našeg primorja. Kroz Atlas crnogorskih plaža smo primijenili tipizaciju kupališta, što će svakom gostu dodatno pomoći da izabere idealno mjesto za odmor. 

Pobjeda: Kakav je kvalitet morske vode na kupalištima? Koliko često vršite kontrole kvaliteta vode i na koliko lokacija?

 Jelušić: U petnaestodnevnim intervalima, od sredine maja do danas, urađeno je pet analiza kvaliteta morske vode koje su pokazale da je morska voda na više od 100 lokacija na kojima se vrši uzorkovanje odličnog sanitarnog kvaliteta. Kada napravimo presjek stanja, rezultati u posljednjih pet godina nam govore da je morska voda iz godine u godinu sve čistija. Ovome je u znatnoj mjeri doprinio angažman lokalnih samouprava koje su izgradile postrojenja za tretman otpadnih voda u zaleđu. 

Pobjeda: Koliko je ove sezone plaža sa plavom zastavicom i šta ta oznaka konkretno znači? 

Jelušić: Ove godine imamo rekordan broj plavih zastavica, čak 31. Ovo prestižno priznanje najbolji je pokazatelj kvaliteta usluga na Crnogorskom primorju, ali i visoke ekološke svijesti kod zakupaca kojima međunarodni žiri iz Kopenhagena dodjeljuje ovo priznanje svake godine. Pored navedenih kriterijuma, nosioci plave zastavice moraju imati organizovanu spasilačku službu na visokom nivou, ekološke akcije, selekciju otpada. 

Pobjeda: Mogu li se na svakoj plaži u Crnoj Gori gosti osjećati bezbjedno?

 Jelušić: Već sam spomenuo da je na kupalištima sa plavom zastavicom visok nivo bezbjednosti zagarantovan. Po pravilniku koji je donijelo Ministarstvo održivog razvoja i turizma, a koje sprovodi JP Morsko dobro, spasilačka služba mora biti organizovana od najmanje jednog spasioca, koji je završio obuku za spašavanje na vodi i posjeduje legitimaciju važeću za tekuću godinu, na svakih 50 metara dužine obale. Na plažama postoji kula za spasioce na svakih 100 metara dužine obale, sa istaknutim natpisom “spasilac”, na crnogorskom i engleskom jeziku i jedan spasilački punkt na svakih 50 metara, između dvije kule, u neposrednoj blizini vode. 

Na svakoj plaži vijore se signalizacione zastavice u tri boje i informativna tabla na kojoj je definisano njihovo značenje na crnogorskom i engleskom jeziku, i to zelena - bezbjedno i bezopasno kupanje, žuta - kupanje je ograničeno i može biti opasno, crvena - kupanje je zabranjeno ili spasilac nije na dužnosti. 

Pobjeda: Od ove godine primjenjuje se nova kategorizacija plaža. O čemu je tačno riječ? Kakav je odgovor turista na početku sezone na ovu novu ponudu? 

Jelušić: Tipizacija plaža koju smo uveli od ove sezone naišla je na veliko interesovanje naših gostiju. Kroz Atlas crnogorskih plaža i kupališta smo prepoznali različite sadržaje i aktivnosti na plaži, koji su se u godinama za nama već isprofilisali - poput wind i kite surfinga. Takve plaže su definisane kao adrenalinske. Pored navedenog, predvidjeli smo i neke nove načine uživanja u moru i suncu. Ovom tipizacijom, pored porodičnih i adrenalinskih kupališta, imamo i romantična kupališta, izletnička, party kupališta, kupališta za kućne ljubimce, a svaki primorski grad dobio je i zvanično FKK kupalište. 

Pobjeda: Posebno interesovanje izazvala je vijest da je od ove godine nekoliko plaža na Crnogorskom primorju ‘pet friendly’. O kojim plažama je riječ i šta one nude gostima sa kućnim ljubimcima? 

Jelušić: Prvi put u Crnoj Gori od ove godine smo uveli “pet friendly” kupališta. Lijepu praksu u organizovanju ovakvih kupališta, na kojima je plažna infrastruktura u potpunosti podređena kućnom ljubimcu, njeguju skoro sve mediteranske zemlje. Očekujemo da će se ovakve plaže u narednom petogodišnjem periodu razviti u punom kapacitetu i biti svojevrsna atrakcija za sve goste koji odmor žele da provedu sa kućnim ljubimcima. Na Crnogorskom primorju ih imamo sedam i to na Velikoj plaži u Ulcinju, na Topolici u Baru, u Buljarici i na Slovenskoj plaži u Budvi, potom na Kukoljini u Tivtu, Peluzici u Kotoru i na šetalištu Pet Danica u Herceg Novom. 

Pobjeda: Koliko se kreću cijene iznajmljivanja plažnog mobilijara? 

Jelušić: Važno je naglasiti da je ulaz na nešto više od 450 javnih kupališta besplatan. Na javnim kupalištima u Crnoj Gori zakupci mogu postaviti mobilijar na 50 odsto prostora, dok je 50 odsto javne plaže u potpunosti oslobođeno od mobilijara. Korišćenje ležaljki na javnim plažama nije neophodno, već je stvar izbora gosta. Na najfrekventnijim plažama (Slovenska plaža u Budvi, Bečići, Velika plaža u Ulcinju, Igalo) iznamljivanje kompleta ležaljki uz suncobran kreće se u prosjeku od od pet do 15 eura. Ležaljke su obično besplatne do 1. juna, ponegdje i do 15. juna, i poslije 1. septembra . Nešto drugačija je situacija kod hotelskih kupališta, kojih na našem primorju ima oko 50. Hotelska kupališta su namijenjena uglavnom za boravak hotelskih gostiju, a mogu ih koristiti i druga lica uz poštovanje pravila i režima koriščenja.
 

Portal Analitika