
''Ovi podaci nam govore da se sve veći broj turista odlučuje da posjeti NP Skadarsko jezero i da uživa u njegovoj ljepoti. Razlog za ovoliki rast broja posjetilaca su naše aktivnosti na sve većem broju sajmova turizma, ulaganja u infrastrukturnim objektima, zastita biodiverziteta i ribljeg fonda, održavanje ambijentalne higijene, brojne manifestacije koje se održavaju od kojih su najposjećenije „Dani krapa“ i „Dani vina i ukljeve“. Ove godine je povećan proj posjetilaca koji uživaju u sportskorekreativnom ribolovu i za njih smo obezbijedili klupe na ribolovnoj stazi Vranjina - Tanki rt'', kazao je Ivanović.
Ivanović govori da velika većina mještana iz Virpazara, Vranjine, Rijeke Crnojevića, Zete i Krajine ima velike benefite od posjetilaca nudeći im svoje usluge.

Kako dodaje, u ovom parku posjetioci najvise koriste usluge krstarenja jezerom , pješačenje stazama, kajakarenje kao i degustacija hrane u ugostiteljskim objektima., dok sve veći broj posjetilaca posjećuje Centar za posjetioce u Vranjini gdje su na lijep način predstavljeni svih pet NPCG.
Nelegalni ribolov veliki problem: Ivanović dodaje da je najveći problem u ovom Nacionalnom parku nelegalni lov ribe.
‘'U cilju efikasnije kontrole prostora i suzbijanja svih vidova nelegalnih aktivnosti, od velikog je značaja koordinisana saradnja Nacionalnog parka sa nadležnim inspekcijskim organima, pripadnicima Granično-pomorske policije i MUP-a, a posebno kontinuirana saradnja sa mještanima koji žive unutar ili gravitiraju prostorima Nacionalnog parka. U NP Skadarsko jezero se svakodnevno borimo protiv nelegalnog izlova ribe na način što pripadnici Službe zaštite sa službenim plovilima patroliraju u akvatorijumu parka'', kazao je Ivanović.
Kako dodaje, da bi ojačali zaštitu ribljeg fonda vrlo često uključujemo članove SRK i NVO sektora.
''Kada je riječ o zaštiti moram istaći da imamo dobru saradnju sa službenicima Uprave policije i sa inspektorom za poljoprivredu i ribarstvo. Prilikom zaticanja lica u vršenju nelegalnog izlova ribe od istih se privremeno oduzimaju sredstva i alati a lica se procesuiraju nadležnim državnim organima. Ove godine zbog nelegalnog izlova ribe procesuirano je 38 lica državim organima, a privremeno su oduzeta sledeća sredstva i alati
-Ribarske mreže 527 kom.
-Plovila 22
-VBM 18
-Ribolovni stapovi 6

-Električnih pretvarača 8
-Podvodna puska 1
-Ronilačko odijelo 1
-Boca za ronjenje 1
-Plinska boca 6
-Akumulatora 12
-Osti 10
-Plinskih lampi 6
-Lampa na akumulator 5
I ostala slicna oprena i alati kao i veća količina ulovljene ribe koja se donira u dobrotvorne svrhe'', ističe Ivanović.
Nadzornici često imaju konflikte: Direktor NP Skadarsko jezero navodi da je broj procesuiranih lica i broj privremeno oduzetih predmeta je veći nego prošle godine u istom periodu, te da često nadzornici prilikom svog rada ulaze u konflikte.
''U NP Skadarsko jezero ima 16 nadzornika koji obavljaju poslove fizičke zaštite. Nadzornici u NP Skadarsko jezero prilikom svojih aktivnosti često imaju konfliktne situacije sa licima koje zatiču u nelegalnim aktivnostima i upravo u tim situacijama jako nam je značajna saradnja sa službenicima UP. Što se tiče nelegalne gradnje na teritoriji NP, naši nadzornici obilaze park i prilikom zaticanja promjene u prostoru sačinjavaju Zapisnik o izvršenoj kontroli fotografišu promjenu. Zapisnike i fotografije dostavljamo nadležnim inspekcijama'', govori Ivanović.
Iako je poznato da nadzornici ambijentalne higijene i lovočuvarske službe imaju mala primanja, Ivanović ističe da je JPNPCG preduzo aktivnosti na usvajanje novog Kolektivnog ugovora u kojem su predviđene neke pogodnosti za zaposlene i povećanje koeficijenata a samim tim i plate zaposlenih.