Turizam

Od boravišne takse naplaćeno 2,1 milion eura

Špic je sezone, broj gostiju po opštinama je takođe u porastu, ali u manjim procentima. Međutim, svi su izgledi da će prihodi od ove godine premašiti milijardu. Zbog lošeg vremena gostiju je bilo manje u maju, ali to, kako kažu naši sagovornici, neće uticati na konačan bilans.
Foto: Screenshot Pobjeda
Foto: Screenshot Pobjeda
PobjedaIzvor

Kako je Pobjedi kazala sekretarka Odbora udruženja turizma Privredne komore Sanja Marković, siva ekonomija je problem koji se može suzbiti samo saradnjom sa državnim organima, organima državne uprave, lokalnim samoupravama i privredom.

REZULTATI

- Navedena saradnja dala je osjetne rezultate tako da je naplata boravišne takse ove godine u kontinuitetu bolja za više 20 odsto i u prvoj polovini godine ukupno je naplaćeno oko 2,1 milion eura – kazala je Marković.

Ona ističe da je primjetan i bolji rezultat u prijavi gostiju u objektima kolektivnog smještaja gdje je u prvih pet mjeseci prijavljeno 30 odsto više nego u prvih pet mjeseci prošle godine.

- Ovako visoke stope rasta su jednim dijelom rezultat veće discipline objekata kolektivnog smještaja. I u privatnom smještaju je zabilježen rast prijave gostiju, što posebno treba da bude naglašeno u špicu ljetnje turističke sezone – kaže Marković.

Kako dodaje Marković, analizom rezultata u turizmu koji su ostvareni prošle godine, konstatovan je određeni napredak kada se radi o prijavi gostiju i naplati boravišne takse kao rezultat aktivnosti na suzbijanju sive ekonomije koje su realizovane u prethodnom periodu.

- Tokom ove godine su nastavljene intenzivne aktivnosti, sa naglaskom na pitanja registracije smještaja, prijave gostiju, naplate boravišne takse i radne odnose u hotelijerstvu. Siva ekonomija je problem sa kojim se suočavaju sve zemlje, u manjem ili većem obimu, a koja negativno utiče na regularne uslove poslovanja, urušava poresku disciplinu i umanjuje visinu javnih prihoda – kaže Marković.

Kako objašnjava, države se protiv sive ekonomije bore na razne načine. Bolja međusobna saradnja i zajednički koordinirani rad nadležnih državnih organa, te njihova aktivna uključenost u rješavanje problema sive ekonomije, kao i nulta stopa tolerancije na sivu ekonomiju je postavljeno kao prioritet.

- Kontinuitet mora biti glavno obilježje borbe protiv sive ekonomije jer je riječ o procesu sa ciljem svođenja sive ekonomije na nivo koji neće ugrožavati zdravi dio ekonomije (lojalnu ekonomiju), niti praviti dodatni teret javnim finansijama – istakla je Marković.

Bolju naplatu boravišne takes ove godine prokomentarisao je za Pobjedu i predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović koji smatra da sve više ljudi shvata da im je bolje, profitabilnije, mirnije da rade u legalnoj nego u sivoj zoni.

- Spreman sam da se kladim da ćemo premašiti milijardu prihoda kao i prošle godine. Što se tiče broja gostiju, jul i avgust su limitirani mjeseci sa plus minus dva-tri odsto turista. Bitni su mjeseci koji daju taj konačni rezultat, a to su mart, april, maj pa i dio juna pa septembar, oktobar i dio novembra. Maj je bio slabiji, ali mi nijesmo omašili kada su hoteli u pitanju nego sve otvorene terase, svi lokali koji zavise od vremenskih uslova su stradali. Plaže su bukvalno bile na nulu, odnosno bile su u minusu. Ekstremno je bilo loše vrijeme – kazao je Radulović.

On naglašava da kada je turizam u pitanju definitivno zavisimo od sunca.

- Jedino da izmislimo nešto da tjeramo oblake. Maj je malo umanjio broj turista, ali to nije ništa alarmantno, ključ za uspješnu sezonu nije samo jul i avgust. Nadamo se da će septembar i oktobar biti dobri jer očekujem dosta stabilno vrijeme – kazao je Radulović.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika