Ponuđeni zakon, koji je duže vrijeme u žiži javnosti, u Skupštini je bio četiri mjeseca, a u više navrata je traženo odgađanje glasanja kako bi se obezbijedila potrebna većina. Kako je ranije bilo najavljeno, očekivalo se da će poslanici Socijaldemokratske partije podržati ponuđeni zakon, njihovim glasovima bi se on usvojio, ali oni juče nijesu bili u sali, kao ni ostatak opozicije.
Protiv akta su se izjasnili: Genci Nimanbegu (Forca), Nedžad Drešević i Ervin Ibrahimović iz Bošnjačke stranke i Adrijan Vuksanović iz Hrvatske građanske inicijative, dok su za glasali poslanici DPS, SD i poslanik Liberalne partije Andrija Popović.
Interesantno je da se SDP juče popodne oglasio saopštenjem kojim pozivaju Vladu da ponovo parlamentu procesuira ovaj zakon, najavljujući mu podršku.
Ishod glasanja juče je oštro kritikovao dio javnosti, poručujući poslanicima da se ovim potezom krše elementarna ljudska prava.
Predlagač akta je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, a direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava u tom resoru Blanka Radošević-Marović rekla je za Pobjedu, između ostalog, da je iznenađena, jer je uprkos pokazanim otporima u toku ove procedure, ipak, očekivala da će se zakon usvojiti.
Poslanici je trebalo, kaže, da pokažu ,,određen stepen i zrelosti i demokratičnosti, da ne robuju predrasudama“.
- Procedura je takva da će se ovaj zakon ponovo naći u Skupštini za tri mjeseca. Očekujem da će tada akt biti usvojen, a mi ćemo razmisliti i preduzeti korake kako ne bi bili ovako neprijatno iznenađeni i za tri mjeseca – rekla je ona.
Danijel Kalezić iz Kvir Montenegra, s druge strane, za Pobjedu kaže da je neusvajanje ovog zakona ,,razgolitilo koliko su onim poslanicima koji ga nijesu podržali ili su izbjegli glasanje nevažna ljudska prava, njih, koji su najugroženija društvena grupa“.
TOK GLASANJA
Prije nego što se Skupština juče izjasnila o ponuđenom zakonu koji se tiče LGBT osoba poslanik Liberalne partije Andrija Popović kazao je da se nijesu stekli uslovi da glasaju, jer, pored ostalog, tu nijesu bili svi poslanici vladajuće koalicije.
- Tražim neko odlaganje da bi se stekli uslovi. Ako smo čekali četiri mjeseca. Ovo je važan evropski zakon. Mi sad nemamo sve poslanike, ne možemo da ga usvojimo - rekao je on.
U međuvremenu je došao poslanik Obrad Mišo Stanišić (DPS), koji je na kratko bio odsutan, a poslanik Nikola Rakočević (DPS) je rekao da oni koji je trebalo da dođu nijesu u sali, navodeći da će svi poslanici DPS podržati zakon.
- Odgodili smo glasanje da bi se stekli uslovi da bi oni koji su najavljivali da će glasati iz Socijaldemokratske partije i ostali iz opozicije dali doprinos usvajanju zakona iz domena elementarnih ljudskih prava. Insistirali smo na tome da se odgodi glasanje ne bi li razgovarali sa ljudima, ne bi li ih urazumili da je ovo dobro za progres Crne Gore, za naše pregovaranje sa Evropskom komisijom. Ovo je važan zakon iz seta naših evropskih obaveza. Sad smo došli do finalnog dana redovnog zasijedanja i mi se o ovome moramo izjasniti - rekao je on.
Predsjednik Skupštine Ivan Brajović (SD) je istakao da je onaj ko je želio da glasa došao u salu. - Mi ćemo se se sad izjasniti konačno, jer više ne možemo čekati nikoga - kazao je on.
Ranije polemike na sjednicama o ovom zakonu bile su burne. Tada je potpredsjednik Skupštine Genci Nimanbegu (FORCA) kazao da klub manjinskih partija (FORCA, HGI i BS) ne može podržati predloženi zakon o životnom partnerstvu osoba istog pola, jer je partnerstvo izjednačeno sa brakom.
- Zbilja, razmatramo jedan zakon koji je težak, odraz je promjena u vremenu demokratije, ali smo zauzeli stav da ga ne možemo podržati. Iako stoji da je ovdje riječ o partnerstvu, ono je izjednačeno sa brakom - rekao je on, dodajući da šest ili sedam zemalja EU, takođe, ne prepoznaje ovaj akt.
Poslanik Andrija Mandić (DF) je tada čak pozvao ministra za ljudska i manjinska prava Mehmeda Zenku da povuče ovaj akt, jer neće imati potrebnu većinu da bi prošao. Zenka je, međutim, tada rekao da poslanici treba da znaju da Crna Gora neće moći da zatvori poglavlje 23 ukoliko se zakon ne usvoji.
- Dičimo se otvaranjem velikog broja poglavlja, lideri smo u regionu i to s pravom, ali ako hoćemo ka Evropi, ovo vam je Evropa - rekao je on.