
U prvom redu zbog neprevaziđene mašte generatora nemara i destrukcije, koji su bili i još uvijek jesu kadri u da domenu sopstvenog „angažovanja“ urade mnogo „više“, nego kreativci i uopšte ljudi sa sviješću i savješću prema ostavštini generacija, sa kojom, makar nominalno, sebe pojedinačno i kolektivno identifikujemo .
Jedna od tih nedopričanih ili, bolje reći, prećutanih priča, odnosi se na ostavštinu dva cetinjska pozorišta, koja su do 1965. godine uslovno funkcionisala odvojeno, a onda aktom Skupštine opštine integrisana u jedno. U stvari, ove dvije cjeline bile su jedno i prije integracije, jer su ih vodili isti ljudi. Zajedno su i prestali sa radom polovinom sedamdesetih, tada kao „dvije scene“, opet odlukom opštinskih organa. Razlog za to, ili bolje reći povod, bio je neki banalni dug za grijanje.

ZETSKI DOM BIO SPALJEN
Zetski dom je, inače u vrijeme austrougarske okupacije spaljen, a istu sudbinu su doživjeli „Narodni muzej“ i „Gradska čitaonica“, koji su u njemu do tada bili smješteni. Međutim, dragocjeni fond rekvizita, kulisa, scenografija i dokumenata ni kasnije nije bolje prošao. I to je tema ove priče.
Drugu cjelinu ovog nekada uspješnog i dragocjenog spoja činilo je „Dječje pozorište Rajko Begović“, koje je kreiralo mnoge sadržaje namjenjene najmlađima, od dječije dramske scene, dječjeg bioskopa i folklora, do stvarno čarobne „lutkarske scene“, gdje su bajke postajale „stvarnost“, a generacije djece pedesetih i šezdesetih godina, kojima su u školama zbog nemaštine još uvijek dijeljeni paketi pomoći Crvenog krsta, imale priliku da vide neviđeno i dožive nedoživljeno. Malobrojni iz moje generacije još uvijek imaju živo sjećanje na atmosferu „Aladina i čarobne lampe“, kao i mnogih drugih lutkarskih predstava koje su radikalno mijenjale naš pogled na svijet.
Čisto podsjećanja radi, a i poređenja sa vremenom sadašnjim, i prava dječija lopta je tada bila veliki luksuz.

Ali, to je bio samo jedan u nizu „dirljivih“ gestova prema našoj teatarskoj tradiciji. Sa gašenjem kuće polovinom sedamdesetih, ugašen je i pozorišni muzej smješten u antreu Zetskog doma. Tu su bili izloženi plakati, rekviziti i zbirka fotografija rađenih tokom mnogobrojnih predstava. Posebno mjesto su imali portreti glumaca. Dragocjenu zbirku plakata, koja je nastajala decenijama, neko je kasnije odnio u Beograd i tamo joj se gubi trag.

Međutim, epilog priče o zaostavštini „cetinjskih pozorišta“ nije u vremenu prošlom, nego vremenu sadašnjem. Nekim čudnim spletom okolnosti arhiva „Narodnog pozorišta Zetski dom“ i njegovog „aneksa“, zajedno sa rekvizitima, dijelom tehnike i ko zna čim sve ne, dugo se „vukla“ po cetinjskim „budžacima“, da bi na kraju završila u prašnjavom potkrovlju Vladinog doma, odnosno u glavnoj zgradi „glavnog čuvara“ naše pokretne kulturne baštine. Tu je ostao do početka ove 2019. godine, gdje je bio kraj, o kojem niko nije javno rekao ni riječ. Vjerovatno zbog viška identitetskog ponosa. Tada je Narodni muzej formirao „Komisiju za otpis“ nečega čega nije bio ni vlasnik i nakon „temeljitog rada“ odlučio „šta je za bacit“.


Lokalni „stručnjaci“, opet u naletu brige, vele da se „to može sastaviti“, pa je zato „sve u redu“. Vjerovatno se može napraviti „starijim i ljepšim“, međutim, mene ipak zanima kako to da nikome od naših kulturobrižnika, počev od muzeja do Ministarstva, ne predstavlja problem što je originalni rad jednog svjetskog umjetnika uopšte završio na taj način.