Na pitanje koliko je značajno za bezbjednost Zapadnog Balkana da njegove članice budu u NATO-u, rekao je da to jeste garancija.
- To jeste dobra garancija da je obezbijeđena sigurnost, ali bih isto podvukao da to naravno i dalje zavisi i od zasluga svake države pojedinačno – rekao je Pabriks u intervjuu agenciji Mina.
Prema njegovim riječima, članstvo u tim organizacijama znači da se prečišćava prošlost i da se u prvi plan stavlja želja da se živi u zajedničkoj budućnosti.
- Crna Gora je najbolji primjer kako država sama može da izabere svoj put. Baš kao što smo mi ranih devedesetih odlučili da se uključimo i u EU I NATO - rekao je Pabriks.
On smatra da je Crna Gora izvanredna jer se priključila NATO-u.
- Imate punu podršku Letonije da se pridružite EU što prije - kazao je Pabriks.
Na pitanje da li će članstvo Crne Gore u NATO-u pomoći na putu ka EU, odgovorio je potvrdno ocjenjujući da je sistem vrijednosti isti.
- Ukoliko se osvrnemo i pogledamo u prošlost, nije bilo države, nakon Hladnog rata, da se pridružila Evropskoj uniji, a da se prije toga nije pridružila NATO-u. U tom smislu, NATO članstvo je u neku ruku nezvaničan garant da se spremate da se pridružite EU i mi vas u tom slučaju podržavamo - poručio je Pabriks.
On je rekao da je prepoznata značajna uloga Crne Gore I njen doprinos globalnoj sigurnosti otkako je postala članica NATO-a. Kako je kazao, solidarnost je recipročna.
- Spremni smo da primamo pomoć ukoliko je pružamo, i obrnuto - naveo je Pabriks.
Crna Gora je u tom smislu, smatra on, veoma pozitivna.
- Učestvuje u brojnim misijama kao i prisustvom u Letoniji, u sklopu NATO-a. Želim da izrazim ličnu zahvalnost crnogorskom narodu što je sa nama na istočnoj granici NATO-a i EU - zaključio je Pabriks.
Upitan kako ocjenjuje bezbjednosnu situaciju u svojoj državi, odgovorio je da se osjećaju sigurno, jer su članica Evropske unije i NATO-a.
Osim toga, dodao je on, ta država ulaže konstantno u sopstvenu sigurnost, bezbjednost i odbranu.
- Ali, u isto vrijeme, želim da kažem da region Baltičkog mora postaje sve izazovniji zbog vojnih aktivnosti Rusije u blizini naših granica, i to nije samo procjena Letonije i Baltičkog regiona, već i naših prijatelja, Švedske, Finske i Poljske - kazao je Pabriks.
Kako je kazao, tamo definitivno postoji asimetrija između moći ruske vojske i načina kako izvode ofanzivne manevre na istočnim granicama Evropske unije i NATO-a.
- Naša granica nije previše militarizovana i naravno da nas to brine, imajući u vidu to da je Rusija odgovorna za dva rata - rat sa Gruzijom 2008. godine i rat sa Ukrajinom 2014- rekao je Pabriks.
On je naglasio da je NATO organizacija koja kombinuje u sebi i sistem vrijednosti Evropske unije, sa jakom vojnom bezbjednom odbrambenom mogućnošću.
- Ovo je jedina organizacija u svijetu u kojoj imate jake nacije ujedinjene zajedno, u skladu sa članom 5, solidarne, što znači da napad na jednu državu je automatski napad na drugu državu - ukazao je Pabriks.
To, dodao je on, znači da potencijalni napadač nema nikakve šanse.
- Ako neko, na primjer, napadne Crnu Goru ili Letoniju, ili Poljsku, to takođe znači rat za sve države, uključujući i Sjedinjene Američke Države - rekao je Pabriks.