“Evropska unija priprema hitnu pomoć u znak solidarnosti sa ljudima pogođenim prirodnim katastrofama u Albaniji. Iskreno se zahvaljujem svim državama na njihovim ponudama pomoći kroz naš Mehanizam civilne zaštite. Spremni smo da pružimo i dalju pomoć prema zahjtevima albanskih vlasti”, rekao je komesar Evropske unije za humanitarnu pomoć i upravljanje krizama Christos Stilianides.
Deset država članica/učesnica u Mehanizmu civilne zaštite EU dostavilo je svoju pomoć. To su Crna Gora, Austrija, Hrvatska, Italija, Grčka, Mađarska, Finska, Norveška, Slovačka i Slovenija.
Trenutno se procjenjuje kako bi se najbolje kanalisala ponuđena pomoć za pokrivanje trenutnih potreba i za pomoć albanskim vlastima u jačanju kapaciteta za buduće vanredne situacije.
Pored toga, tim stručnjaka iz šest država članica/učesnica Mehanizma stigao je 27. septembra u Tiranu da pomogne u logističkoj koordinaciji dopremanja pomoći i da podrži državne vlasti u daljim procjenama potreba.
Koordinacioni centar za hitno reagovanje Evropske unije u stalnom je kontaktu sa albanskim vlastima i nadgleda razvoj događaja na terenu.
Dva zemljotresa dogodila su se 21. septembra Albaniju, sa epicentrom u okolini Drača.
Jedan je bio magnitude 5,6, a drugi 5,1 Rihtera.
Zabilježena je i serija od preko stotinu slabijih zemljotresa.
Područja koja su najviše pogođena su sedam regiona Drač, Tirana, Elbasan, Diber, Lezha, Fier i Berat.
Dva dana kasnije, Albaniju su pogodile i obilne kiše koje su prouzrokovale velike poplave u oblastima koje su pogodili zemljotresi.
Zabilježena su velika oštećenje kuća, zgrada i infrastrukture.
Uspostavljeni su privremeni centri za evakuaciju ljudi koji su morali da napuste svoje domove radi bezbjednosti.