Potpisnik ugovora ispred SOCG bio je nacionalni direktor te organizacije Ivan Radović. On ističe da je cilj projekta da djeca sa intelektualnim smetnjama kroz posebno koncipirane redovne sportske aktivnosti, tj. treninge poboljšaju svoje motoričke vještine u domenu lokomocije, statike i manipulacije objektima.
„Program „Mladi sportisti“ u Crnoj Gori inače postoji od 2017. i sprovodi se kao dio redovnih aktivnosti u predškolskim ustanovama. Akreditovan je i licenciran od Zavoda za školstvo CG, podržan od Ministarstva prosvjete CG i kao takav uspješno se implementira kroz inkluziju u 7 opština i 21 vrtić“ , dodao je Radović.
Ovim projektom Glavni Grad je kroz partnerstvo sa SOCG prepoznao potrebu da pruži podršku svim roditeljima djece sa intelektualnim smetnjama.
„Projektom želimo da uključimo i djecu koja ne idu u vrtić ili se program ne realizuje u njihovom vrtiću, kao i one u početnim razredima osnovne škole. Razvijanje motoričkih i kognitivnih vještina kroz ovakav vid sportskih aktivnosti i igru od presudnog su značaja za njihov rani rast i razvoj. Kroz naš dugogodišnji rad uvidjeli smo da je ovakva vrsta servisa i treninga, koji predvode licencirani treneri Specijalne Olimpijade, potrebna djeci uzrasta od 3-8 godina sa intelektualnim smetnjama u svim gradovima Crne Gore. Nadamo se da će i uprave ostalih gradove slediti primjer Glavnog Grada, kako bi u saradnji sa SOCG obezbijedili djeci sa intelektualnim smetnjama mogućnost kontinuiranih treninga tokom čitave godine“, dodala je Nina Bracanović Milović, kordinatorka projekta u SOCG.za medije.
„Molimo sve zainteresovane roditelje djece sa intelektualnim smetnjama, koji žele da ih uključe u program, da kontaktiraju Specijalnu Olimpijadu Crne Gore u narednom periodu. Početak realizacije aktivnosti se planira za 15. novembar 2019.“, saopšteno nam je iz Specijalne Olimpijade Crne Gore.