Inspektori su po pitanju transformacija radnog odnosa, bez ugovora i prijave u poslovnom prostoru, posebne vrste ugovora privremeni i povremeni poslovi, aneksa ugovora, neoglašavanje slobodnih radnih mjesta utvrdili još 525 nepravilnosti.
Podaci o aktivnostima preduzetim zarad suzbijanja sive ekonomije pokazuju da su inspektori rada u ovom periodu izdali 1.719 prekršajnih naloga, vrijednosti 778.150 eura. Podnijeta su tri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
“Inspekcija rada je u izvještajnom periodu zatekla u radu na crno 905 lica, od kojih 283 crnogorska državljanina i 582 stranaca. Nakon preduzetih mjera od strane Inspekcije rada u zakonit radni odnos uvedeno je 268 lica, od kojih 171 crnogorski državljanin i 97 stranaca. Treba napomenuti da se jedan broj zatečenih stranaca nije mogao uvesti u zakonit radni odnos, jer su preduzete mjere na otkazu njihovog boravka u Crnoj Gori od strane inspektora za strance”, piše u izvještaju.
Takođe, navodi se dajedan broj crnogorskih državljana nije uveden u zakonit radni odnos, jer su dali izjavu da više neće raditi kod tog poslodavca.
“Kako je ugovor o radu dvostrani pravni akt, koji se zaključuje saglasnošću volje poslodavca i zaposlenog, to se u tim slučajevima nijesu mogli postići efekti regulisanja zakonitog radnog odnosa za zatečena lica. Naravno, u svim slučajevima su izrečene sankcije poslodavcu zbog nezakonitog radnog angažovanja, kako crnogorskih državljana, tako i stranaca”, navodi se u izvještaju.
Inspekcije Uprave za inspekcijske poslove su u periodu jul septembar ove godine obavile 22.299 inspekcijskih pregleda, od čega se 20.421 odnosi na nadzor na unutrašnjem tržištu, dok je 1.878 inspekcijskih pregleda izvršeno u spoljnotrgovinskom prometu.
U ovom periodu podnijeto je 13 krivičnih prijava.
“Kod 51 subjekta nadzora utvrđene su nepravilnosti koje su se odnosile na zarade (neredovnost isplate zarada, neuručivanje obračuna zarada, neisplaćivanje uvećane zarade po osnovu prekovremenog, noćnog i prazničnog rada)”, navodi se u izvještaju.