Nepravda koja se čini Crnoj Gori je velika jer je ona otvorila sva poglavlja u pristupnim pregovorima, a stalno se ucjenjuje nekim novim okolnostima koje od nje ne zavise.
Takav, u osnovi voluntaristički pristup briselske birokratije, koja nikako da pruži jasne i nepromjenljive uslove za prijem u Evropsku uniju, samo doprinosi jačanju antievropskih snaga i u Crnoj Gori i u čitavom regionu, ocjenjuje u razgovoru za Dnevne novine lider Lige vojvođanskih socijaldemokrata Nenad Čanak.
Čanak ističe da je EU, odbijanjem da otvori pregovore sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom napravila “neoprostivo neodgovoran potez”, te da bi jedino integracija u EU obesmislila svaki nacionalizmom motivisan projekat pretenzije na promjene granica i spriječila da postanu igralište velikih sila koje po šahovskom polju Balkana povlače marionete zavađenih plemena
Iskusni srpski političar ističe da ne treba zaboraviti ni snažan uticaj crkve na političke procese, a samim tim i stabilnost u regionu.
DN: Odbijanje otvaranja pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom izaziva i dalje oštre komentare dijela briselske administracije, koja poručuje da je napravljena istorijska greška. Kakva je, po Vama, budućnost evropskog projekta na Zapadnom Balkanu, s obzirom da je Francuska za sada snažno protiv proširenja?
ČANAK: Mislim da je to bio neoprostivo neodgovoran potez Evropske unije, koji ne doprinosi unapređenju stabilnosti na ovim prostorima. Znate i sami da se vrlo rijetko događa da ruski i američki zvaničnici o nečemu imaju podudarno mišljenje. A ako pogledate izjave visokog ruskog obavještajca Sergeja Nariškina i visokog predstavnika SAD administracije Metjua Palmera, vidjećete da je sada upravo to slučaj.
Daleko racionalniji i odgovorniji pristup od lidera EU pokazali su evroparlamentarci, koji su usvojili tekst rezolucije o otvaranju pristupnih pregovora sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Dakle, potpuno je jasno da je razočaranje takvom odlukom lidera pojedinih članica EU znatno šire i dublje nego samo u zemljama Zapadnog Balkana. Albanija, Sjeverna Makedonija, Kosovo, pa posljedično i Crna Gora, Srbija i Bosna i Hercegovina mogu biti jedan integrisan prostor povezan čvrstim i istorijskim, ali i kulturnim i ekonomskim interesima.
I takva integracija bi obesmislila svaki nacionalizmom motivisan projekat pretenzije na promjene granica. Ili, kao što sada sve više izgleda, mogu biti igralište velikih sila koje po šahovskom polju Balkana povlače marionete zavađenih plemena. Ne pristajem da vjerujem da na to šta će se na ovim prostorima dogoditi baš nimalo ne mogu da utiču ljudi koji ovdje žive.
DN: Kako će se najnoviji potezi Brisela odraziti na Crnu Goru, koja je najviše odmakla u procesu pristupanja EU?
ČANAK: Nepravda koja se čini Crnoj Gori je velika jer je ona otvorila sva poglavlja u pristupnim pregovorima, a stalno se ucjenjuje nekim novim okolnostima koje od nje ne zavise. Takav, u osnovi voluntaristički pristup briselske birokratije, koja nikako da pruži jasne i nepromjenljive uslove za prijem u Evropsku uniju, samo doprinosi jačanju antievropskih snaga i u Crnoj Gori i u čitavom regionu.
Neće biti pretjerano ako kažem da se takav princip dvostrukih standarda već obija o glavu i samoj EU, jer nema odgovore na jačanje ekstremizma i nacionalšovinističkog ekskluzivizma u zemljama članicama EU. Na paradoksalan način možemo doći u situaciju da ubrzo najveći zastupnici evropskih vrijednosti i evropskog vrednosnog sistema budu upravo zemlje koje EU još nije primila u svoje članstvo, kao što je Crna Gora.
DN: Uveliko se upozorava na opasnost od upliva trećih zemalja, prije svega Rusije i Kine, ali i Turske u region Zapadnog Balkana. Ta činjenica sigurno nije nepoznata evropskim liderima, koji stopiraju proces proširenja. Kako to komentarišete? Da li se na globalnoj sceni dešavaju neki novi politički dilovi i sa kakvim posljedicama?
ČANAK: Spoljna politika svake velike zemlje uvijek je refleksija unutrašnje politike. Političare u Francuskoj pa i Njemačkoj, a zašto ne i Italiji i drugim zemljama, više interesuje kako će sjutra dobiti izbore nego šta će biti sa širim projektima kao što je EU. I onda je logično da će se u dnevno-političkim igrama posezati za najraznovrsnijim i nacionalističkim i populističkim oruđima iako je to u najdubljoj suprotnosti sa dugoročnim interesima i samih tih zemalja. Uostalom, zar Bregzit nije jedan od najboljih primjera upravo tog tipa političke nehigijene?
Sasvim je normalno da Rusija, Kina i Turska traže prostor za širenje svog uticaja, jer je planeta postala suviše mala da bi se mogle praviti nekakve geografski oštro iscrtane granice interesnih sfera. Ne može se očekivati da Kina sa svojim masivnim ekonomskim rastom ne zatraži adekvatno političko mjesto na pozornici svjetskih sila. Turska je moćna ekonomija sa dugom tradicijom uticaja na Balkanu, koji je u istorijskom smislu samo nakratko prekinut u 20. vijeku.
Drugim riječima, ako pojedine kratkovide EU birokrate ili još gore pojedini lideri EU misle da im se Balkan podrazumijeva i da zauvijek može čekati da oni riješe sva pitanja u EU prije nego što se okrenu proširenju, to može dovesti do toga da Balkana dok se oni na njega osvrnu više u političkom smislu ne bude u Evropi.
Komentari (31)
Crna Gora je nezavisna i suverena drzava i ne moze se stavljati u isti paket sa Srbijom
NAS MOGU PREKO VEZE PRIMITI U EVROAFRO INTEGRACIJE
EU ne moze tako lako odbaciti Crnu Goru , jer je napravljeno mnogo u procesu integracija
Treba gledati da ispravimo ovo sto nas koci, i ne samo mi nego i ostale zemlje iz regiona jer samo tako Balkan moze uspjeti.
Nepravde ce uvijek biti, ali na nama je da radimo i da istu ispravimo.
Za sve zemlje ZB najbolje bi bilo da idemo put EU jer Balkan je bure baruta i treba evropeizacija ovog dijela.
Za nas u CG je sreca to sto imamo ovakvu vlast koja radi na tome da ove prepreke koje imamo sa EU premosti inace da je neko iz opozicije pod ruskom sapom bi bili.
Sto se EU vise odaljava od ZB to gura Rusiju blize zemljama ZB.
Bogami bolje bi bilo EU da se okrene zemljama ZB jer Rusija kad bude vidjela kako stoje stvari opet ce krenuti sa napadima.
Ako je ko napravio pomak u pregovaranju onda je to Crna Gora ali ocito postoje odredjeni zastoji od EU.
Upravo to, Evropa nema kapacitet da neke stvari shvati, zbog toga su dva izaslanika iz Amerike došla. Ako ćemo iskreno Evropa je već jednom izdala Crnu Goru 1918. kad smo bili na pobjedničkoj strani dozvolila je srpskim, francuskim i engleskim trupama da zauzmu već oslabljenu Crnu Goru. Treba dodati da se i naša velika Rusija zbog koje smo objavili rat Austrougarskoj pravila luda i gledala samo svoja posla što znači da je bila saučesnik. Mali smo, a istorija nam kaže da treba bučnije i za više prava da tražimo ono što nam pripada jer su nam već jednom oduzeli nezavisnost upravo ove države koje nas danas koče.
Није Краљевина Црна Гора 1918. била на побједничкој страни, потписала је капитулацију, али јесу Црногорци који су свјесни свога идентитета.
I dalje glođeš istu , davno oglodanu , trulu kost , pope ?
Ulazak ili neulazak u EU i NATO je politička odluka velikih sila.Ništa drugo.Nemojmo vrijeđati inteligenciju građana Crne Gore. To što vlast pregovore o pristupanju koristi za političku propagandu na unutrašnjem planu je druga tema. Priznali smo Kosovo a nijesmo imali nijedan istorijski i praktični razlog za taj sraman.Da li smo time dobili lekciju da u politici kao i u životu postoje stvari koje ne smiješ učiniti zbog tuđeg interesa?? I što sad?Naš ulaz zavisi od dobre volje Makrona??Ma daj... Volio bih da čujem portparola DPS-a i njiihovog TV isliednika Darka Šukovića kako nam objašnjava razloge zašto nas usporavaju ka punopravnom članstvu u EU...
Ti si vjerovatno bez m.š.., jer da ih imaš bio bi na Kosova!!!! Za Kosova vam trebaju zlojo Crnogorci, toga mozgiću nema viŠe. Dosta je laži i prevara.
Vidim kolko me podržavate u mojim stavovima Sad da vam kažem nešto Kad sam slušala mono draamu Marunovica o Krstu Zrnovom Popovicu ,kad je sestra barjaktara koji su nosili taj bajrak i svih sdam izginulo ona je đekala propala se Crna Gora jer ništa nije vrijedno jednog ljudskog života Necu dalje da komentarišem
I nemoj, živa bila
Sada je Nesa nasao da zali. Trebao je da ode u Brisel i udari sakom o sto pre te odluke. Tamo ga se svi plase. Tako mi je pricao u kafani. Canak uživa ogromnu popularnost u svojoj porodici. Preko 2/3 ukucana glasa za njega na izborima, njegova rec ima težinu i uticaj. Njegove prognoze se nepogrešivo ostvare i zato ga ceo komšiluk angažuje kada kupuju lubenice, da kaže koja je najzrelija.
2/3 чланова Чанкове породице је много више него код Чедомира Јовановића. На прошлим изборима у Србији, у његовој мјесној заједници Чедо је добио само два гласа, што значи да су он и још један гласач заокружили његово име, ал' нико не зна за кога је гласала његова жена.
Znaci li to da Canak ne govori ispravno, zbog toga sto ima malu podrsku u Srbiji? Moze li biti da u stvari ta mala podrska govori o glasacima, njihovim sitemima vrijednosti i razumijevanju stvari?
Sve ukazuje da Brisel "kupuje vrijeme" za Srbiju. Može se lako zamisliti što bi nastalo u Srbiji da CG udje u EU prije nje? To bi bilo "poniženje" koje Srbija ne bi mogla istrpjeti. To dobro znaju u Brislu, i zato CG i Srbija mogu u EU samo zajedno. Kad-tad?
SVI U GAJETU KA NAM PRECI. Ni Bog ne pomaže. Totalno prepušteni poniženju sa svake strane od Crnogorske vlade koja ne reaguje na nasrtaje iz Srbije i SPC. Što više reći kad vlada CG-e koketira sa političarima iz BG koji pljuju po našoj naciji i državi. SUSTVO? DA NE SPOMINJEM TU BG FILIJALU. Imam predlog, SVI U GAJETU KA NAM PRECI.
Nama nije toliko potrebno članstvo u EU koliko postizanje - uz njihovu pomoć - pravnih, ekonomskih, političkih, i ostalih stnadarda EU. Članstvo u NATO je najveće dostrignuće CG jer nam daje neophodnu sigurnost da se posvetimo unutrašnjim pitanjima i problemima. Ne očekujem njišta dobro od velikospske i rusofilske opoziocije. Oni se ne mogu promijeniti. Naime, radi se vjerskom fanatizmu i fundamentalizmu. Međutim, možemo ih marginalizovati, ako CG postigne uspjehe na planu ekonomije i stvori se jaka pravna država. Pitanje autokefalne Crnogorske Pravoslavne Crkve je najvažnije za CG. Prozelitizam (posrbljavanje i svetosavljanje Crnogoraca) SPC se mora zaustaviti.
Uprokos tome, Crna Gora MORA da sprovodi reforme u sudstvu, tuzilastvu I drugim sferaqma. Korupciji se MORA stati nogom na vrat I Mafija se mora razbiti. Ovo moramo da radimo zbog sebe i svojih POTOMAKA koji ce nas pitati kakvu im Crnu Goru ostavismo u amanet! Pitanje je veoma prosto: Imamo li mi hrabrosti kao NAROD da se uhvatimo sa ovim u kostac I da ovo zavrsimo? Bojim se da nemamo, ali se Bogu molim da nijesam u pravu!
Druže Čanak možda ja nijesam kompetentna da diskutujem o EU i pridruživanje naše zemlje za učljnjenje u svijet razvijenih zemalja ali mogu da iznesem jedan moj stav Kada sam bila u Novom Sadu vidjela sam na balkonima Crnogorske zastave ne znam imali ih sada jer sam to viđela poodavno da li ih i dalje drže na balkonima Sada da vam kažem druže Čanak ja sam Crnogorka i živim u Crnoj Gori ali nikad nijesam istakla tu zastavu na mojoj kucijer nekako mi nije bila sasvim moja Ja mislim druže Čanak da je naša zastava plava sa bijelim dvoglavim orlom Pa možda i EU čeka neku promjenu
A koji ste Vi?
Kakve veze ima ova priča sa zastavama, koja je poenta?
Ti nijesi crnogorka..!