Na izložbi su predstavljeni radovi velikog formata istaknutih crnogorskih umjetnika: Milivoja - Miška Babovića, Draška Dragaša, Miodraga - Dada Đurića, Nade Kažić, Pavla Pejovića, Aleksandra Rafajlovića, Branislava Bana Sekulića, Ilije Šoškića, Rajka Todorovića - Todora, Žarka Vojičića i Srđana Vukčevića.
Na otvaranju izložbe su govorili direktor JU Muzeji i galerije Podgorice Vučić Ćetković i Petrica Duletić, istoričarka umjetnosti koja potpisuje uvodni tekst kataloga.

“Novi prostori za umjetnost poput ove galerije dio su strategija razvoja Muzeja, kojima Podgorica dobija nove lokacije i scene za umjetnost i kulturu. U nizu programa i događaja koji se odvijaju pod okriljem ovogodišnjeg DEUS-a, gradski Muzej realizovao je i postavku koja je večeras pred nama, u namjeri da se likovna publika bliže upozna sa reprezentativnom i bogatom kolekcijom Ustanove, koja je nastajala dugogodišnjim sakupljanjem pažljivo selektovanih umjetničkih djela“, kazao je Ćetković.
On je dodao da princip velikog formata, „ujedno, predstavlja i princip neograničene umjetničke slobode, predznak stvaralačke zrelosti i snage umjetničkog izraza“, što, prema njegovim riječima, jasno prepoznajemo i u radovima koji čine ovu postavku.

„Ova postavka otvara mogućnosti za nove vizure i interpretacije vrijednosti i posebnosti crnogorske likovne scene. Siguran sam da može biti i dobar povod za strateško planiranje stalne muzejske postavke, po uzoru na standarde i prakse značajnih regionalnih i svjetskih muzeja”, rekao je Vučić Ćetković.
Petrica Duletić je istakla da se postavka može posmatrati kao estetska geneza domaćih umjetničkih praksi.

„Posebnost postavke je činjenica da je čine veliki formati značajnih stvaralaca, a objediniti, povezati u cjelinu i jednako istaći važnost svakog pojedinca bio je izuzetan izazov. Prvi kriterijum za odabir djela bio je njihov format. Iako se u prvi mah čini veoma riskantnim da ta jedna osobina bude objedinjujući faktor koji će „držati“ cijelu postavku, u kojoj su izložena djela različitih perioda, vizuelnih poetika i sadržaja, radi se zapravo o jednoj veoma skladnoj cjelini višeslojnih značenja. Ovom prilikom, publika će moći da vidi djela umjetnika različitih generacija i stilskih opredjeljenja, što izložbu čini raznorodnom, jer sučeljava pristupe i promišljanja. Ona svjedoči o slobodnom kretanju kroz područje izraza, upotrebi raznorodnih materijala, različitih medija i novih tehnologija. Izložba, takođe, pruža mogućnost dijaloga djelâ umjetnikâ koji su obilježili određene decenije, kreirali duh vremena i zabilježili odnos između umjetnosti i društvene stvarnosti naše epohe”, kazala je Duletić.
Izložba će biti otvorena za posjetioce do 17. januara 2020. godine.