Podgorica

Most “Milenijum” se slabo održava, nema raniji izgled, potrebna obnova

Stručni tim Glavnog grada konstatovao je da se Most “Milenijum” slabo održava, da mu je potrebna obnova i da ne izgleda kao kad je otvoren 2005. godine.
Most “Milenijum” se slabo održava, nema raniji izgled, potrebna obnova
Predrag Zečević
Predrag ZečevićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Prema nalazima, opšti izgled mosta „Milenijum“ ukazuje na nizak nivo primjene i ulaganja u redovno održavanje što za posljedicu ima da most “Milenijum” nakon 14 godina ni izbliza nema izgled koji je imao tada, navodi se u Informaciji o stanju mostova u Glavnom gradu sa predlogom mjera za njihovu zaštitu.

S tim u vezi i ocjene ukazuju na potrebu čišćenja zaprljanih površina i njihove zaštitite odgovarajućim premazima za beton.

“Takođe je potrebno obnoviti zaštitnu boju na betonskim površinama pilona. Na gornjoj strani pilona uočeno je manje oštećenje koje je potrebno sanirati, a ostale djelove obojiti visokokvalitetnim premazom za beton otpornim na UV zračenja, kao i donji dio pilona u visini 4 m od dna koji treba zaštititi antigrafitnim premazom”, piše u Informaciji.

Nadalje, prema nalazima, na pojedinim mjestima potrebno je ukloniti koroziju, a zatim uraditi antikorozionu zaštitu.

POTREBNA ZAMJENA KLUPA

Na klupama koje se nalaze na kontrategovima potrebno je zamijeniti dotrajale drvene elemente – sjedišta i naslone. Rasvjetni stubovi na mostu „Milenijum“ su projektovani i izvedeni kao posebni dekorativni elementi koji dopunjuju ukupni arhitektonski doživljaj mosta, tako da je postavljanje bilo kakvih reklamnih panoa na njima, kao i na bilo kom dijelu mosta i njemu okolnog prostora, neprihvatljivo, tako da pomenuto treba ukloniti, a zatim obnoviti zaštitnu boju na stubovima.

Obrađivač je u svom izvještaju ukazao da je dekorativna rasvjeta, koja ima funkciju naglašavanja impozantne mostovske strukture, u najvećem dijelu van funkcije, pojedini reflektori su polomljeni, a par njih nema, pa iz tih razloga  dekorativnu rasvjetu treba obnoviti u svemu prema njenim karakteristikama datim u Glavnom projektu.

Ukoliko se smatra da dekorativnu rasvjetu treba inovirati, na primjer savremenijom LED tehnologijom onda je nepohodno prvo uraditi odgovarajući projektni zadatak i projekat u saradnji sa autorom mosta, kako bi originalni likovni izraz mosta bio očuvan.

Stanje kolovoznog asfaltnog zastora je zadovoljavajuće. Na kolovozu nema značajnih oštećenja ili udarnih rupa. Registruje se lokalno manje oštećenje koje treba sanirati materijalom na bazi polimer bitumena. Ankerne glave kosih kablova, kao i zaštitne glave kablova poprečnih dijafragmi su u dobrom stanju, sa punim stepenom zaštite. Stanje elemenata betonske konstrukcije mosta je zadovoljavajuće.

Nijesu vidni tragovi korozije, bubrenja, prslina ili drugih vidova oštećenja i/ili propadanja betona.

Takođe, ne uočavaju se ni prodori vode i vlage sa kolovoza kroz konzole, donju i gornju ploču, što indicira da je stanje hidroizolacije kolovoza prihvatljivo. Na rasponskoj konstrukciji takođe nijesu uočena slaba mjesta koja bi bila posljedica lošeg kvaliteta ili uticaja vremena. Beton pilona, stuba, oporca, ivičnih vijenaca i kontrategova je u odličnom stanju, izuzev površinske zaprljanosti i dotrajalosti boje. Sve ovo ukazuje da je prilikom izgradnje mosta ostvaren dobar kvalitet betona koji je zadržao ta dobra svojstva.

Na spoju mosta sa lijevom obalom, dilataciona sprava (zamijenjena krajem 2012. godine) je u relativno dobrom stanju. Odvodna membrana – „lira” je takođe ispravna, ali je na uzvodnom kraju oštećen tranzicioni epoksidni malter na spoju dilatacije i asfalta, zbog čega je došlo do prodora vode sa kolovoza u unutrašnjost obalnog oporca. Potrebno je sanirati tranzicioni epoksidni malter, očistiti vodu i provjeriti funkcionalnost cijevi i otvora za evakuaciju vode iz unutrašnjosti oporca.

Odvodnjavanje kolovoza je riješeno direktnim ispustima u rijeku preko otvorenih slivnika. To uzrokuje kvašenje kosih rebara rasponske konstrukcije, što daje negativan estetski utisak, a doprinosi i smanjenju trajnosti betona u tim zonama. U skladu sa odredbama Zakona o vodama, postoji obaveza prečišćavanja voda sa kolovoza, pa je potrebno u budućnosti planirati zatvoreni sistem atmosferske kanalizacije – sabirne cijevi sa prečistačima.

“Detaljan pregled unutrašnjosti sanduka rasponske konstrukcije ukazao je na neadekvatno stanje, kome su očigledno doprinijeli vandali (primjedba obrađivača izvještaja) Naime, potpuno je uništena unutrašnja rasvjeta za pregled mosta, a na nekoliko otvora u donjoj ploči nedostaju zaštitne rešetkaste poklopce, što servisiranje i pregled čini vrlo nebezbjednim. Glavna razvodna tabla električnih instalacija je nezaštićena. Shodno navedenom, preporuka je da se izvrši detaljno čišćenje unutrašnjosti mosta i obnove instalacije”, piše u Informaciji.

Obzirom da su zone oko i ispod mosta, i na lijevoj i na desnoj obali rijeke, vrlo zapuštene, zarasle su u divlje rastinje i šiblje, a ima i otpada. Površine zidova oporaca išarane su grafitima i natpisima neprimjerene sadržine, pa je neophodno detaljno očistiti pomenute zone i odstraniti grafite i obojiti zidove oporaca i krilnih zidova bojom za beton i finalno antigrafitnim premazima.

POTREBNA SIGURNOSNA OGRADA

Prema obrađivaču izvještaja uočljivo je korišćenje prostora ispod mosta od strane beskućnika. Zbog vrlo strmog terena, pristup  prostoru na desnoj obali je veoma opasan i postoji mogućnost pada osoba niz neobezbijeđenu liticu, pa se preporučuje na 2 m ispred oporca na desnoj obali uraditi sigurnosnu ogradu, a taj prostor bočno ograditi žičanom ogradom za sprječavanje pristupa neovlašćenim licima.

Preporuka obrađivača je da se na pogodnom mjestu postavi liveno čelična ploča sa natpisom investitora, autora, projektanta, izvođača i godinom izgradnje mosta.

Most „Milenijum“ preko rijeke Morače u Podgorici izgrađen je i pušten u upotrebu 13. jula 2005. godine. Ukupna dužina mosta iznosi 160 m, a ukupna širina 24,20 m - širina dvosmjernog kolovoza 2x7,0 m, razdjelni pojas 2,0 m i dvije pješačke staze (zajedno sa vijencem i ogradom) po 3,20 m.

Prethodni pregled mosta, uključujući i geodetska mjerenja, urađen je prije skoro deset godina, u septembru 2009. godine, dok je glavni pregled, koji je predmetom ove informacije, realizovan u periodu od 21. do 29. decembra 2018. godine.

Portal Analitika