Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma, Glavnog grada, Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju i Instituta za javno zdravlje.
Kao najveći izvori zagađenja vazduha u Glavnom gradu prepoznata individualna ložišta, tj. grijanje na čvrsta goriva, saobraćaj i nepovoljni meteorološki uslovi.
Učesnici sastanka saglasili su se da je od izuzetnog značaja da građani pažljivo prate preporuke Instituta za javno zdravlje, a naročito najosjetljivije grupe stanovništva poput trudnica, djece, starih osoba, lica sa respiratornim i ostalim oboljenjima.
Preporuke građanima:
- građanima se preporučuje da, ukoliko su u mogućnosti, pređu na alternativne vidove prevoza, odnosno da koriste usluge javnog prevoza i da smanje korišćenje invidividualnog prevoza tokom narednih dana, dok traju ovakvi vremenski uslovi.
- građanima se takođe preporučuje da redovno čiste dimnjake te da, ukoliko je moguće, koriste adekvatniji ogrijev. Takvim individualnim postupanjem svaki građanin, tj. domaćinstvo daće doprinos smanjenju zagađenja vazduha u Glavnom gradu, kao i u čitavoj državi.
- građani se podstiču da koriste izgrađenu biciklističku infrastrukturu i dostupna električna vozila, kako bi na taj način doprinijeli boljem kvalitetu vazduha.
U saopštenju se navodi da su u danima kada je registrovano znatno zagađenje vazduha, intenzivirane aktivnosti komunalne inspekcije i komunalne policije na nivou Glavnog grada, koje se ogledaju u pojačanom nadzoru i prevenciji svake pojave nepropisnog odlaganja i tretiranja otpada, naročito spaljivanja otpada (komunalni otpad, gume i slično).
„Takođe, imajući u vidu da se tokom noći talože čestice koje zagađuju vazduh, Čistoća d.o.o. uložiće dodatne napore da tokom noći vrši mehaničko pranje ulica. Naglašena je potreba pojačanog sprovođenja kontinuiranih kontrola ekološke inspekcije, kada su u pitanju veliki zagađivači na teritoriji Glavnog grada“, zaključuje se u saopštenju.