Uputstvo se kao obavezno koristi za prepoznavanje svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja djece, te koje su obaveze i odgovornosti svih u ustanovi, preventivne aktivnosti, postupci i mjere koje treba preduzeti kad se uoči nasilje.
Ove smjernice se odnose na sve vrste nasilja koje škola primijeti, a koje su detaljno opisane u uputstvu. Naglasak nije samo na fizičkom nasilju koje je najlakše prepoznati, već na svim oblicima nasilja, psihološkom, finansijskom i materijalnom, seksualnom – o kome se najmanje govori i elektronskom (cyber) nasilju koje je najzastupljenije, a čije simptome je najteže prepoznati.

Pored vršnjačkog nasilja, jednaka pažnja se posvećuje eventualnom nasilju zaposlenog nad djetetom, odraslog izvan ustanove nad djetetom, te pojavi vandalizma i štete.
U ovoj školi prevencija nasilja i vandalizma se odavno primjenjuje. Godinama unazad, škola ima tim koji prati proces prevencije nasilja, primjenjuje i evidentira restitucije, a djeci je pružena podrška putem Kutije povjerenja.
Kako je kazala direktorica škole Svetlana Drobnjak, rad na prevenciji, ozbiljan pristup i podjela odgovornosti u svakom, eventualnom, obliku nasilja u ovoj školi nije novina koja će početi od primjene ovog Uputstva.
“Taj stav je jedan od temelja našeg rada oduvijek, ali ovo Uputstvo smo shvatili kao dobar pokazatelj i dobar vodič, za eventualne nedoumice i praćenje koraka koje nam donosi novi, odlučniji, oblik borbe sa svim oblicima nasilja”, zaključila je ona.