"Formalno pravno policijski službenici su postupili zakonito jer se konkretno ispoljeno ponašanje građanina M.G. i bilo neupitno nepristojno, ali su u konkretnom slučaju trebali reagovati suptilnije i nikako bez saglasnosti direktora Uprave policije, na kojeg se uvrede i odnose. Savjet je utvrdio da povodom podnošenja prijave nije konsultovan, niti je o tome obaviješten direktor Uprave policije, niti su postupajući policijski službenici od njega tražili saglasnost za preduzimanje policijskih ovlašćenja", navedeno je u saopštenju.
Dužnost i obaveza policijskih službenika jeste, kako su poručili, da dosljedno primjenjuju zakon, ali u konkretnom slučaju nije bilo prijetnji, pa je trebalo pristupiti obazrivije.
"Odgovarajuće konsultacije su mogle pomoći da se spriječi negativna društvena pažnja koja je primarno na štetu direktora Uprave policije, čije rezultate rada građanski nadzor policije snažno podržava i promoviše", ističe se u saopštenju Savjeta za građansku kontrolu rada policije.
Savjet je, kako navode, naročito obavezan, poštujući nezavisnost sudstva, ukazati da sudska zaštita predstavlja najznačajniju i najefikasniju zaštitu ljudskih prava.
"Svaka eventualna greška postupajućih policijskih službenika u pogledu kršenja prava građana može biti ispravljena u odgovarajućem sudskom postupku.Podsjećamo javnost da je u ovom slučaju poslednja instanca koja je postupala Sud za prekršaje, a ne Uprava policije, a sve odluke prekršajnih organa su podložne pravnoj kontroli u slučaju potrebe", napominju iz Savjeta.