Aktuelna politička kriza u vezi sa usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovjesti u javni diskurs je ponovo uvela kletve kojima velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori upozoravaju na posljedice „otimačine crkvene imovine“ za šta optužuju crnogorsku vlast.
On je za Radio Slobodna Evropa rekao da je među crnogorskim vladarima iz prošlosti kletvu najviše koristio u devetnaestom vijeku Petar I Petrović Njegoš koji je kanonizovan kao Sveti Petar Cetinjski.
U njegovo vrijeme, ističe Vukotić upotreba kletve je imala smisla jer nije bilo zakona za razliku od današnjeg vremena:
„Kletve su imale tu ulogu u crnogorskom društvu u periodu od kraja 15., tokom 16. i 17. vijeka , odnosno u periodu vladika iz raznih plemena i to je trajalo kasnije tokom vladavine dinastije Petrovića pa sve do 1851. godine i uvođenja sekularne države. Zaista možemo da kažemo da su kletve bile svojevrstan instrument vladanja koji su upotrebljavale vladike iz prostog razloga što tada nije bilo drugih, prije svega zakonskih normi koje bi mogle da budu primjenjivane na različite životne situacije“, navodi Vukotić.
Kako dodaje, danas, nakon modernizacije, sekularizacije države, uvođenja pravnog sistema i pravne države, upotreba kletve je prije svega neprimjerena jer jednostavno ne odgovara vremenu u kojem mi danas živimo i ne može da postigne efekte kakve je mogla u vrijeme kada je to bila čak i neka vrsta pravne obaveze i nosila je određenu sankciju.
“Koliko god neko danas sjedio u vladičanskoj stolici Svetog Petra Cetinjskog, jednostavno u današnjim uslovima življenja kletvom ne može da ostvari ono što je nekada mogao Sveti Petar“, kaže Vukotić.