Društvo

Iskorijeniti diskriminatorne prakse u domenima moći i novca

Indeks rodne ravnopravnosti, koji je prvi put izračunat za Crnu Goru, pokazao je da ravnopravnost žena u crnogorskom društvu još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou.
Iskorijeniti diskriminatorne prakse u domenima moći i novca
Portal AnalitikaIzvor

Vrijednosti Indeksa i nalazi izvještaja predstavljeni su danas na konferenciji koju su zajednički organizovali Evropski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE), Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava.

Istraživanje je imalo za cilj da izmjeri nejednakosti i prati rad u ključnim domenima - rad, novac, znanje, vrijeme, moć i zdravlje.

Sa vrijednošću indeksa od 55 (od ukupno 100 poena), Crna Gora ostvarila je niži rezultat od prosjeka Evropske unije, gdje vrijednost indeksa iznosi 67,4.

Podaci ukazuju da se najveće nejednakosti između muškaraca i žena u Crnoj Gori nalaze u domenu moći, dok se najveća jednakost očitava u domenu zdravlja.

Razlika između Crne Gore i prosjeka u 28 država članica EU je najveća u domenu novca i moći.

To, navodi se u istraživanju, znači da su žene u Crnoj Gori najmanje jednake u odnosu na svoje evropske koleginice kada je u pitanju ishod njihovog rada u smislu plate.

Istraživanje je pokazalo da se na intervjuima za posao, žene i dalje suočavaju sa pitanjima o njihovom bračnom statusu (64.1% ispitanica), koliko djece imaju (45.5%) ili čak o planovima da imaju djecu (35.6%).

Takođe, žene često bivaju potisnute u slabo plaćene sektore i zanimanja, uprkos sve većim postignućima u obrazovanju. To potvrđuje i razlika u zaradama jer žene primaju 14%-16% manju platu od muškaraca, za isti angažman.

Pažin: Nazadne ideologije zavodljivo se promovišu

Potpredsjednik Vlade Zoran Pažin kazao je da borba za punu rodnu ravnopravnost predstavlja važana dio ukupne emancipacije crnogorskog društva.

„Princip jednakosti pred zakonom, uključujući i rodnu ravnopravnost, jeste i mora biti neraskidivi dio svih naših zakona i svih naših politika“, podvukao je Pažin.

undp

Ipak, dodaje on, moramo biti svjesni da živimo u vremenu u kojem se „nazadne ideologije prošlih vremena često zavodljivo promovišu u javnosti kao prave vrijednosti naših predaka“.

„Jednako tako se demokratski razvoj društva i borba za jednaka prava svih pokušavaju predstvaiti kao slabost našeg društva. Navodno, kao izdaja tradicije“, rekao je Pažin.

Takođe, istakao je da nas Indeks rodne ravnopravnosti za Crnu Goru upozorava da borba za jednakost i jednake mogućnosti svih u našem društvu nije u potpunosti dobijena.

„Ako postoje oblasti u kojima žene, odnosno polovina našeg stanovništva, nemaju jednake prilike i ne ostvaruju jednaka prava to znači da kao društvo ne koristimo sve svoje mogućnosti i ne stvaramo punom snagom novu društvenu i ekonomsku vrijednost“, naglasio je potpredsjednik Vlade.

On je poručio da je na današnjoj generaciji crnogorskih građanki i građana odgovornost da ovu društvenu nepravdu do kraja iskorijene i time, kako je kazao, oslobode puni razvojni potencijal našega društva.

Indeks rodne ravnopravnosti za Crnu Goru razvila je Uprava za statistiku (MONSTAT), na inicijativu Minstarstva ljudskih i manjinskih prava, a na osnovu metodologije Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE). Ovaj instrument koristi se za mjerenje nejednakosti u državama članicama EU, kao i zemljama u procesu pristupanja.

Portal Analitika