Politika

Krivokapić: Funkcija VDT-a preveliki zalogaj za vas; Vukčević: Nijesam izložena pristiscima

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Ranko Krivokapić, saopštio je danas da kandidatkinja za vrhovnog državnog tužioca (VDT), Lidija Vukčević, nema sposobnost da obavlja tu funkciju.
Foto: Skupština Crne Gore
Foto: Skupština Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

„Poštujem vašu poziciju (zamjenica glavnog specijalnog tužioca prim. nov), ali za ovo nemate kapaciteta. Poštedio bih vas ovakve funkcije. Naš kriminal prijeti našim strateškim saveznicima u EU i NATO-u. O našem kriminalu više sam saznao vani, nego ovdje. Narodski rečeno – manite se ovog posla, jer je preveliki zalogaj za vas“, rekao je Krivokapić na konsultativnom saslušanju Vukčević pred Odborom za politički sistem, pravosuđe i upravu.

On je, govoreći o kriminalu u Crnoj Gori, rekao da smo od lokalnih transportera narkotika došli do najvećeg šverca u istoriji SAD-a.

„Došli smo od grama do 20 tona. Došli smo do ubijanja kotorske djece. Kriminal je ojačao, nadjačao, postao nasilniji, opasniji i integrisaniji u život građana Crne Gore“, istakao je Krivokapić, dodajući da je mnogo dokaza koji govore da je cilj nadležnih organa bio da ne riješe neke slučajeve.

Vukčević je, odgovarajući na pitanje poslanice Demokratske partije socijalista (DPS), Jovanke Laličić, o motivima njene kandidature, saopštila da joj je cilj da kroz funkciju VDT-a osnaži postulate vladavine prava, da bi se u zemlji svi osjećali sigurno. Tvrdi da nije bila izložena pritiscima od bilo koga i na bilo koji način.

„Vodim se samo dokazima u predmetu“, podvukla je ona.

Odgovarajući na pitanje poslanika Demokratskog fronta (DF), Milana Kneževića, zašto protiv predsjednika Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS), Mila Đukanovića, nije podnijela optužnicu u slučaju pranja novca (afera „Koverta“), u kojem je osumnjičen njegov savjetnik Slavoljub Stijepović, Vukčević je kazala da je optužnica podignuta protiv lica za koje je tužilaštvo prikupilo pravno valjane dokaze da su izvršila krivično djelo.

„U martu će biti kontrola te optužnice pred sudom, a kakva će biti njena sudbina – o tom potom“, rekla je Vukčević.

Na pitanje Kneževića zašto u slučajevima „Klap“ i „Vardar“ nijesu saslušani Aco i Blažo Đukanović, Edin Kolarević i Brano Mićunović, tužiteljka je rekla da se ne može precizno izjasniti zašto se postupak vodi protiv jednih lica, a ne protiv drugih. Govoreći o slučaju supruga sutkinje podgoričkog Višeg suda, Suzane Mugoše, za kojeg Knežević tvrdi da je primio kredit od 700.000 eura sa Britanskih Djevičanskih Ostrva, Vukčević je kazala da ne raspolaže podacima o tome.

3001odborzapolitickisistempravosudjeiupravu4

Kneževića je interesovalo i zašto niko iz „Volija“ nije saslušan zbog zapljene kokaina u pošiljci banana u barskoj luci; da li je Vukčević saslušala predsjednika Skupštine, Ivana Brajovića, u slučaju VIP kartica, i ako jeste – da li je tražila da mu se ukine poslanički imunitet; koliko puta se sekretar Vrhovnog državnog tužilaštva, Nenad Vujošević, sastao s njom i aktuelnim vršiocem dužnosti VDT-a, Ivicom Stankovićem, te zašto ona nije saslušala Stankovića već glavni specijalni tužilac Katnić, iako ona vodi taj slučaj.

Poslanik DF-a, međutim, nije dobio odgovore.

„Svi ostali predmeti nalaze se u fazi izviđaja, istrage ili postupka optužnice pred sudom“, kazala je Vukčević Kneževiću.

Poslanik DF-a je kazao da je Vukčević odbila da odgovori na njegova pitanja. Tvrdi da su ona, Katnić i Stanković održavali intenzivnu komunikaciju s Nenadom Vujoševićem, jer su ga pratili više od godinu dana.

„Sve ovo je dokaz da Odbor ne može da je podrži“, rekao je on

Govoreći o Kalićima i Šarićima, kandidatkinja za VDT-a je kazala da se dosta polemiše o odgovornosti tužilaca u tim slučajevima.

„Kod Šarića smo imali potvrđenu optužnicu od strane suda. U tom slučaju imamo tri osuđujuće presude. One su bile u žalbenim postupcima, na kraju je apelacija dosudila da nema dovoljno dokaza, i sudska odluka se poštuje. Isti slučaj je i s Kalićima, s tim što tu nijesmo imali osuđujuće presude“, kazala je Vukčević odgovarajući na pitanje nezavisnog poslanika Neđeljka Rudovića.

Njega je interesovalo i zašto tužilaštvo zbog nemara u slučaju „Limenka“ nije sprovelo dodatnu istragu, te zašto je ona tražila odgađanje kazne Milošu Maroviću, što je on iskoristio da ode iz zemlje. Vukčević je odgovorila da slučaj „Limenka“ nije bio u nadležnosti SDT-a, već Osnovnog državnog tužilaštva, koje je donijelo odluku nakon prikupljanja dokaza.

Marović je sporazumom o priznaju krivice obavezan da vrati imovinu u vrijednosti od 400.000 eura. On se obavezao da u određenom periodu vrati imovinu. Odlukom suda je odgođeno izdržavanje njegove kazne, a mi smo samo stranka u postupku“, pojasnila je Vukčević.

Kandidatkinja za VDT-a smatra da je sporazum o priznanju krivice institut koji treba primjenjivati.

„Baš u slučaju TQ Plaze došli smo do pravosnažne presude u relativno kratkom periodu. Vraćena je imovinska korist u krivičnom postupku od preko 25 miliona eura, a to nam je dalo mogućnost da idemo sa zahtjevom za trajno oduzimanje imovine“, navela je ona.

3001odborzapolitickisistempravosudjeiupravu5

Na pitanje Rudovića o slučaju „Telekom“, tužiteljka je kazala da je u toku postupak po optužnici SDT-a.

„Dali ste odgovore koje sam očekivao, što znači da nijeste odgovorili“, kazao je Rudović i dodao da neće podržati izbor Vukčević, te da mu je jasno zašto su je predložili oni koji će je glasati.

Odgovarajući na konstataciju poslanika Krivokapića, da je dobro što je „pala“ optužnica protiv advokata Gorana Rodića, jer bi neko i za to morao da odgovara, kandidatkinja za VDT-a je izjavila da je tužilaštvo preduzelo radnje protiv advokata kad su se pojavili dokazi da je izvršeno krivično djelo.

Andrija Nikolić iz DPS-a rekao je da Vukčević za VDT-a preporučuje to što je radila na dva važna slučaja iz oblasti visoke korupcije – „Zavala“ i „Košljun“.

Na pitanje poslanice DF-a, Branke Bošnjak, kako je dobila stan, Vukčević je odgovorila da je stambeno pitanje riješila nakon 24 godina rada, u skladu sa zakonom.

Upitana zašto Miomiru Mugoši i Slavoljubu Stijepoviću nije određen pritvor, iako se, prema riječima Bošnjak, zna da oni mogu vršiti uticaj na svjedoke, tužiteljka je rekla da pritvor ne određuje tužilaštvo, već sud na predlog tužilaca.

Govoreći o ranjavanju novinarke Olivere Lakić (8. maja 2018.), Vukčević je kazala da je ona njena prijateljica, ali da je taj slučaj u nadležnosti Višeg tužilaštva.

„Podržavam da se što prije prikupe dokazi i slučaj dovede do kraja“, podvukla je ona.

Vukčević je, na kraju, kazala da je svjesna pada povjerenja u tužilaštvo, ali da će, ako bude izabrana za VDT-a, stručnošću i kvalitetom raditi na podizanju povjerenja.

Odbor će uputiti Skupštini izvještaj povodom saslušanja Vukčević i proslijediti predlog Tužilačkog savjeta za izbor VDT-a na dalje odlučivanje.

Podsjetimo, Tužilački savjet dostavio je crnogorskom parlamentu predlog da se za VDT-a izabere Vukčević.

Ona je karijerni tužilac, koja je u tužilačkoj organizaciji provela 26 godina, od čega više od 23 godine na funkciji zamjenika tužioca, odnosno državnog tužioca.

Obavljala je funkcije zamjenika osnovnog državnog tužioca u Podgorici, zamjenika višeg državnog tužioca u Podgorici, zamjenika specijalnog tužioca u Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina Vrhovnog drzavog tužilaštva Crne Gore.

Od formiranja SDT-a u julu 2015. godine, osim funkcije specijalne tužiteljke, obavija i funkciju zamjenice glavnog specijalnog tužioca.

Za izbor VDT-a na plenumu je potrebna dvotrećinska, odnosno tropetinska većina.

Zogović tražio saslušanje Veljovića i predstavnika Savjeta za kontrolu rada policije

Poslanik DF-a, Milun Zogović, tražio je na početku sjednice da Odbor uputi zahtjev za saslušanje predstavnika Savjeta za građansku kontrolu rada policije i direktora Uprave policije, Veselina Veljovića.

„Savjet je prikrio nemili događaj (prebijanje devetnaestogodošnjeg J. V.), a iz izjave mladića se vidi da je prećutano prebijanje još dva lica. Veljovića treba saslušati jer je uputio specijalce na sjever države da bi zastrašivao građane“, naveo je Zogović. Njegov zahtjev za proširenje dnevnog reda Odbor je odbio.

Predsjednica Odbora, Marta Šćepanović, kazala je da inicijativa za kontrolno saslušanje nije odbačena, već da bi je trebalo razmatrati na nekoj od narednih sjednica ovog skupštinskog tijela.

Ona je istakla da policije nema ko da se plaši, navodeći da rade najteži posao u državi.

Portal Analitika