Društvo

Vijesti sad uz božju pomoć jurišaju na Đukanovića

Medijski koncern Vijesti je tokom prošle godine crnogorskoj javnosti slao dominantno negativnu sliku o predsjedniku države Milu Đukanoviću, koristeći svaki povod da ga prozovu i označe glavnim krivcem za sveukupna dešavanja na političkoj i društvenoj sceni Crne Gore, pišu Dnevne novine.
Vijesti sad uz božju pomoć jurišaju na Đukanovića
Dnevne novineIzvor

Sve što se na bilo koji način moglo dovesti u vezu sa predsjednikom, bilo da se radi o članovima njegove porodice, o prijateljima, ili o pravosuđu, investicijama, pa i privatnim porodičnim dešavanjima, korišćeno je da se bez dana pauze upire prstom u predsjednika države i u svemu traži njegova krivica i odgovornost.

KAMPANJA I FOTOGRAFIJAMA

Kada nijesu imali dovoljno “jake” informacije za ostvarivanje svog cilja onda su taj manjak nadomještali karikaturama i provokativnim fotografijama. Autori analize konstatuju da se negativna novinarska prezentacija u Vijestima najčešće ogledala “kroz negativne fotografije uz tekstove koji nose ohrabrujuće pozitivne poruke”.

Do koje je mjere predsjednik Đukanović izložen negativnoj kampanji koja se vodi preko ovog medija pokazuje analiza renomirane agencije koja svakog mjeseca radi izvještaj o zastupljenosti javnih ličnosti na medijskoj sceni, o čemu su tokom prošle godine Dnevne novine pisale u nekoliko navrata.

ČAK 2.133 NEGATIVNE OBJAVE

Podaci za 2019. godinu pokazuju da je o predsjedniku Đukanoviću u koncernu Vijesti objavljeno 3.327 informacija od čega čak 2.133 negativnih, a samo 434 pozitivnih. Ostale su neutralne i odnose se na protokolarne aktivnosti predsjednika države.

Dakle, tokom prošle godine o predsjedniku Crne Gore je u prosjeku dnevno objavljivano devet informacija, od čega je oko šest bilo negativnih, a samo jedna pozitivna. U pojedinim danima o Đukanoviću je bilo objavljivano i po 18 informacija dnevno, od čega i do 16 bilo negativnih.

Tokom čitave prošle godine Vijesti su se držale zacrtanog kursa da broj neplaniranih informacija, dakle onih koje se ne odnose na poslove iz domena državničke funkcije, bude višestruko veći od planiranih, što je dodatni argument da se protiv predsjednika države bez prestanka vodi negativna kampanja.

Autori analize, kao argument tvrdnji o kampanji protiv predsjednika države, navode i podatak da je za planirane objave ND Vijesti ustupio 23.435 centimetara kvadratnih prostora, a za neplanirane čak 228.683 cm2.

ODBRANA KNEŽEVIĆA i SPC

Prateći događaje koji su ovi mediji koristili da bi stvarali negativnu sliku o Đukanoviću dominiraju informacije koje je servirao odbjegli biznismen Duško Knežević, presuda za pokušaj terorizma, protesti “Odupri se…”, izborno zakonodavstvo i “prava Srba”. Svaki od ovih događaja obrađivan je tako da se u svemu pronalazi i nalazi krivica predsjednika države po cijenu da se promovišu stavovi odbjeglog tajkuna, dovodi u sumnju presuda za pokušaj terorizma, promovišu protesti, i vodi kampanja u korist Srpske pravoslavne crkve.

Autori analize navode da je, recimo, prvostepena presuda za pokušaj terorizma izrečena 9. maja prošle godine bila novi povod za žestoke napade na Đukanovića i sugerisanje građanima da i iza odluke Višeg suda stoji predsjednik države.

U drugom dijelu 2019. godine fokus Vijesti okrenut je uglavnom ka Zakonu o slobodi vjeroispovijesti. Kampanja protiv Đukanovića krenula je odmah nakon donošenja Prijedloga zakona u junu ove godine. Iako je Prijedlog usvojila Vlada, Đukanović je, kako se navodi u analizi, “targetiran kao krivac za cjelokupnu situaciju (pogoršanje odnosa sa Srbijom, navodno otimanje imovine SPC, ugrožavanje prava Srba…).

“To je urađeno na način što je navođena informacija da je on (Đukanović) zatražio obnavljanje autokefalnosti CPC”, navode autori istraživanja.

ŠTAMPANA SVETIGORA

Kampanja protiv predsjednika države zbog pomenutog zakona, kulminirala je u decembru, pa je 2019. godina, kada je riječ o targetiranju Đukanovića, završena kako je i počela poplavom negativnih informacija protiv, u januaru promocijom Kneževića, a u decembru promocijom Srpske pravoslavne crkve.

Sa podrškom zahtjevima SPC nastavljeno je i u januaru ove godine, na šta se osvrnuo i sam Đukanović koji je tokom sastanka sa članovima Opštinskog odbora DPS u Podgorici javno poručio sljedeće:

“Mnogo je i onih u Crnoj Gori povedenih idejom da promijene vlast mimo volje građana. Bilo da je riječ o opoziciji, bilo da je riječ o medijskim centrima, od kojih su neki permanentno od devedesetih godina, od kad su formirani od strane obavještajnih službi Srbije, radili protiv Crne Gore, a drugi koji su formirani kao navodno nezavisni, procrnogorsko orijentisani, danas su na pozicijama štampane Svetigore koji rade upravo sve što su radii i zakleti protivnici nezavisnosti Crne Gore”, poručio je predsjednik države.

Nije teško zaključiti da se radi o ND Vijesti čije naslovnice, kao i izvještaji sa litija otvaraju pitanje ko je najnoviji finansijer medijskog koncerna da li su uz Božju pomoć stigli i do kase Srpske pravoslavne crkve.

Portal Analitika