Đenero ističe da Evropska unija, što se tiče regiona Balkana, često kasni sa reakcijom.
"Crna Gora se mora naviknuti na posebne diplomatske mahinacije, koje izvodi Vučićeva i Dačićeva 'diplomatija', koja vrlo vješto stvara privid međunarodne podrške svojim stavovima. Izvrstan primjer je to što je Srbija uz neke marginalne nevladine organizacije i ponekog irelevantnog zastupnika iz nekih evropskih država, u vrijeme zasijedanja Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, organizovala 'konferenciju' koju je predstavila kao da je u organizaciji Savjeta Evrope i ondje ponavljala stavove Vučićeve propagandne mašinerije", rekao je Đenero.
Naravno, kako kaže, "nikakve podrške Savjeta Evrope stavovima Srbije nema".
"Pitanje Zakona o vjerskim slobodama u Crnoj Gori nije bilo na dnevnom redu Parlamentarne skupštine. Pravobraniteljica za ljudska prava Savjeta Evrope nikad nije dala naslutiti da bi moglo biti ikakve sumnje u demokratsku proceduru usvajanja Zakona ili u to da bi on bio diskriminatoran prema bilo kojoj vjerskoj zajednici, ali se sistemski stvara utisak kao da je cijela Evropa uz Srbiju protiv crnogorskog Zakona o vjerskim slobodama", kaže Đenero.
Ističe da i EU igra političke igre, pokušava uvijek da daje "uravnotežene" izjave, pa se često u stvari šalju ambivalentne političke poruke.
"U Evropskoj uniji često kasne s reakcijama, a kad šalju poruke, onda nastoje da one budu „uravnotežene“. Postoji i istina da Crna Gora za EU nije ni na koji način „kritična“, da nema dileme o tome da Crna Gora sebe vidi u evropskim strukturama. S druge strane, EU se pretjerano brine o tome da podilazeći Srbiji i nju dobije na svoju stranu. Otuda izostanak reakcija na incidente koje Srbija izaziva na Kosovu, u Bosni i Hercegovini i u Srbiji", ocjenuje sagovornik Pobjede.
Ipak, za Đenera nema dileme da Crna Gora ima punu podršku međunarodne zajednice.
"Brisel uvijek kasni s reakcijom, ali vidjeli ste da NATO ovaj put nije kasnio, i da je otvorio pitanje zaštite Crne Gore od hibridnog rata tik prije nego što je najžešće 'hibridno ratovanje' iz Beograda započelo. Što se EU tiče, sve pogrešne poruke koje su poslate, od one Vučićeve da mu je žao da su druga vremena, pa da ne može poslati svoje trupe u Crnu Goru, do najnovijih provokacija, zabilježene su u datoteci o usklađenosti Srbije sa zajedničkom evropskom vanjskom i sigurnosnom politikom, i sve će to prije ili poslije Beogradu doći na naplatu, i to vjerojatno ne bez kamata", zaključuje Đenero.
Komentari (4)
Vidjećemo Đenero kome će i što doći na naplatu ali jedno je sigurno vi ovo ne radite besplatno.
Ako SPC , Amfilohije, Atanasije i Joanikije, dovedu DF na vlast u Crnoj Gori, desice nam se Podgoricka Skupština II, izgubicemo nezavisnost i suverenitet jer ce nas prisajediniti Srbiji, izaci cemo iz NATO i prekinuti pregovore sa EU. Srpski dinar ce postati platezno sredstvo umjesto eura, trobojka i boze pravde nova zastava i himna. Srusice mauzolej na Lovcenu i zabranice sva crnogorska obilježja. Mozda ce uvesti i ekavicu kao Dodik u RS i naravno cirilicu kao jedino pismo. Zapocece progon i teror nad manjinama i neistomišljenicima. Onda cemo imati sankcije, izolaciju, siromastvo, inflaciju i masovno iseljavanje. Eto, to će biti krajnji rezultat litija i molebana ako vlast i naši saveznici ne ucine nesta ili su nas već ostavili na cedilu i predali Srbiji kao nadoknadu za Kosovo.
Saglasan sa mogućom Podgoričkom skupštinom II, jer je CG Već okupirana preko srpske crkve i crnomantijaške. Žalosno je da domaći izdajnici pružaju punu pomoć da se to ostvari. Ovo je krupan razlog da Vlada ne smije povući zakon o vjerskim slobodama.
Bravo Đenero - kratko i jasno!