Društvo

4 Life: Alternativne sankcije za krivična djela vezana za drogu

Izvor

Kada je u pitanju prelazak  na evropske standarde i načinu izdržavanja kazne, svakako da je jedan od najvažnijih  alternativno izvršavanje sankcija. Sprovođenje alternativnih sankcija važan element opšte reforme pravosuđa  koji će doprinijeti procesu evropskih integracija, smanjiti javnu potrošnju i broj povratnika u zatvore, kaže se u saopštenju ove nevladine organizacije dostavljenu Portalu Analitika.

„U svijetu je već odavno poznat i u velikoj mjeri prihvaćen koncept vaninstitucionalnog tretmana osoba koje su počinile neko krivično djelo.

Taj sistem kažnjavanja podrazumijeva da se neki počinioci krivičnih djela u vezi sa drogama tretiraju vaninstitucionano i usmjeravaju na rehabilitaciju, resocijalizaciju i školovanje, umjesto da idu u zatvor. Takva kazna bi se najčešće izricala mladima koji su uhvaćeni sa manjom količinom droge i sitnijim prestupnicima, jer njihovo slanje u zatvor značilo bi baciti ih u kandže narkodilera ili onih koji su već duboko u svijetu droge, poslati ih u ’školu kriminala’. Njih bi trebalo zaštiti na određeni način, s tim što bi im se, kao zaštitna mjera, izricalo obavezno liječenje, posjećivanje institucija i organizacija za borbu protiv droge i centara za socijalni rad“, smatraju u NVO 4Life.

Budući da većina zavisnika čini razna krivična djela kako bi mogli nabaviti drogu (krađe, razbojništva, prostitucija) adekvatnim tretmanom u zajednici mogao bi se spriječiti razvoj njihove zavisnosti i na taj način smanjiti stopa kriminaliteta. Uvođenje takvih mjera može potencijalno smanjiti rast populacije u zatvorima, koji su ionako prenatrpani a zavisnicima se daje šansa za kvalitetniji i strukturiraniji tretman (tretman u  zajednici).

Ova NVO podsjeća da se uslovi pod kojima se one izriču razlikuju od zemlje do zemlje i da zavise uglavnom o uzrastu počinioca, težini optužbe, ali i o organizaciji službi u zajednici.

„Američki model Sudova za drogu preuzela je većina evropskih zemalja, modifikujući ga prema potrebama i kulturi svoje države. Većina evropskih država primjenjuje sistem Probacije, dok je portugalski model „Komisija za odgovaranje“ jedan od onih koji je pokazao najbolje rezultate. Za deset godina od kada se ovaj sistem primjenjuje, broj povratnika u zatvore je pao za 50%, smanjenjen je broj infekcija među intravenskim korisnicima i registrovan je značajan pad drugih krivičnih djela“, navodi se u saopštenju.

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.