Maturanti i polumaturanti će uskoro izaći na eksterne provjere znanja koje su zakazane za april i maj, a crnogorski pravosudni sistem već dvije godine nije riješio dva slučaja iz 2023. godine – curenje testova iz matematike i prepisivanje i ocjenjivanje iz CSBH jezika i književnosti.
Osnovno državno tužilaštvo još uvijek izviđa incident od prije dvije godine, kada je ustanovljeno da su maturanti u ogromnom broju prepisivali na eksternoj provjeri znanja iz maternjeg jezika. Ocjenjivači su im dali nule, ali je komisija koju je osnovao tadašnji ministar prosvjete Miomir Vojinović ponovo pregledala radove – i dala im petice.
Na pitanja Pobjede da li je završen predmet polaganja maturskog ispita iz 2023. godine, kada su đaci zbog prepisivanja dobili nule, a onda nadležni poništili rezultate i dali im visoke ocjene, te ukoliko nije u kojoj je fazi, iz ODT Podgorica su odgovorili da je formiran i da se nalazi u postupku izviđaja.
"Zbog zaštite interesa postupka, za sada nije moguće saopštiti više detalja", kazali su iz ODT Podgorica u odgovoru koji je poslat 24. marta.
Iz tog tužilaštva nijesu odgovorili na ponovo postavljena pitanja, koja smo proslijedili ove sedmice, kako bismo imali novije informacije.
Povodom curenja testova iz matematike za polumaturante iz 2023. godine se otišlo korak dalje, pa je u Osnovnom sudu u Beranama u toku krivični protiv okrivljene R. T., iz Berana, po optužnom prijedlogu Osnovnog državnog utžilaštva u Beranama zbog krivičnog djela odavanje poslovne tajne. Iz tog suda su kazali da je glavni pretres zakazan za 29. april.
Osnovno državno tužilaštvo u Beranama je, nakon prikupljenih dokaza, 30. avgusta 2024. godine Osnovnom sudu u Beranama podnijelo optužni prijedlog protiv test-administratorke T. R.
Iz ODT Berane nijesu odgovorili da li su istragu proširili i na druge osobe, s obzirom na precizne pravilnike Ispitnog centra koji daju uputstva o rukovanju zadacima koji se nalaze u zapečaćenim vrećicama.
Jedina okrivljena
Test-administratorka T. R. je zasad jedina okrivljena u ovom slučaju, iako procedure pokazuju da je čuvanje zapečaćenih vrećica odgovornost direktora škole i školskog koordinatora, te da je ona mogla da ih uzme samo pola sata prije početka ispita, a dužna je da vrećicu otpečati pred đacima. Zadaci su dospjeli u javnost sat vremena prije početka provjere znanja, pa je polumaturska provjera znanja otkazana i pomjerena za drugi datum, sa novim zadacima.
Skandal curenja testova za eksternu provjeru znanja za polumaturante je izbio 20. aprila 2023. Od tada se dogodilo sljedeće - ko je pustio u javnost testove iz matematike za eksternu polumaturu, prvo je provjeravao ODT u Rožajama, odakle je i stigla prva informacija da su testovi ,,procurili“. Tamošnje tužilaštvo je nakon analize utvrdilo da se to dogodilo na teritoriji opštine Berane, a ne u Rožajama, kako je ranije postojala sumnja, pa su spisi predmeta dostavljeni na nadležnost ODT-u Berane, koji je početkom septembra 2023. utvrdio da postoji sumnja da je izvršeno krivično djelo iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva. ODT Berane 7. septembra šalje SDT-u u Podgorici spise predmeta. Predmet se prošle godine ponovo vratio u ODT Berane, a tužioci u avgustu podižu optužnicu protiv jedne test-administratorke.
Sagovornici Pobjede ističu da je veoma zabrinjavajuće i to što škola u Beranama nije reagovala niti pokrenula proceduru kojom bi se razriješio slučaj, jer okrivljena test-administratorka, koju očekuje suđenje, ne može biti jedina u tom lancu. Njoj će se suditi za odavanje službene tajne jer se sumnja da je omogućila da testovi budu dostupni javnosti, umjesto da, kada je već imala uvid u njih, mimo procedura, alarmira javnost, kao što su to odgovorno učinili prosvjetari u Rožajama.
Detektori pokazali loše rezultate znanja
Do „curenja“ zadataka je dolazilo i ranije, jer su đaci uspijevali da unose telefone i slikaju testove, koje su slali u organizovane grupe kako bi se zadaci riješili.
Ovo je prvi slučaj da su nadležni osumnjičeni za curenje testova u javnost. Do ove godine su to činili učenici koji su uspijevali da prokrijumčare mobilne telefone u učionice i fotografišu zadatke koje su slali u Vajber grupe koje su imale i preko 1.000 članova. U tim grupama su, pored učenika, bili i studenti ili nastavnici, uglavnom rođaci, koji bi riješili zadatak i poslali takođe putem ove aplikacije.

Kako bi se spriječilo prepisivanje i varanje, Ministarstvo prosvjete i Ispitni centar su uveli detektore, koji otkrivaju mobilne telefone ili elektronske uređaje. Đaci su pokušali da ih sakrivaju, ali su otkriveni i oni nakreativniji koji su ih stavljali u sendviče upakovane u aluminijumsku foliju.
Nakon takve kontrole, dobijeni su realni rezultati znanja polumaturanata i maturanata – koji su bili znatno slabiji od onih koje su imale generacije prije njih. Ipak, kako je ocijenjeno iz Ministaratva prosvjete i Ispitnog centra, takvi rezultati, iako poražavajući, veoma su ljekoviti za društvo jer su omogućili da se stekne realna slika stanja.
Ocjene i dalje pod lupom
Kako bi crnogorsko društvo bilo izliječeno, neophodno je da se ukaže na odgovornost i pokažu odgovorni. U slučaju polumaturskog ispita iz matematike, okrivljena je test-administratorka, a u slučaju skandaloznih prepisivanja i još goreg ocjenjivanja testova iz CSBH jezika i književnosti, nema pomaka od 2023. godine.
Prvo je taj slučaj ispitivalo Specijalno državno tužilaštvo - da li je i ko u Ministarstvu prosvjete, Državnoj komisiji za maturski ispit, ali i među test-administratorima, koordinatorima i direktorima srednjih škola nezakonito postupao u slučaju prepisivanja na eksternom testiranju iz predmeta CSBH jezik i književnost. Nakon godinu, prebačen je u ODT-u gdje je, kako smo naveli, i dalje u fazi izviđaja.
Skandal je obilježio završetak te školske godine kada je utvrđeno da je više od 500 učenika prepisivalo, zbog čega im je komisija dala nule. Pod pritiskom javnosti, tadašnji ministar prosvjete Miomir Vojinović je odlučio da formira novu komisiju koja je ponovo ocjenjivala testove - i đacima dala visoke ocjene. Vojinović je angažovao nove ocjenjivače koji nijesu obučeni za taj posao.
Polaganje maturskog ispita su pratili i protesti. Prvo su nezadovoljni učenici i roditelji „upali“ u Ispitni centar, zato što su ocjenjivači dali nule nakon što je utvrđeno da su prepisivali. Nadležni su popustili pred roditeljima i učenicima, koji su tom prilikom vrijeđali ocjenjivače i zaposlene Ispitnog centra – i priznali da su prepisivali, ali nijesu odustajali od zahtjeva za visokim ocjenama.
Ministar Vojinović je tada odlučio da se testovi ponovo pregledaju, što su ocjenjivači odbili, nakon čega je Vlada smijenila rukovodstvo Ispitnog centra, a oformljena je nova komisiju za ocjenjivanje koja je đacima dala visoke ocjene.
Onda je uslijedio protest ispred Ministarstva prosvjete – protestovali su i nastavnici i roditelji, koji su od Vojinovića tražili da se sačuva dignitet nastavnika i smatrali da su djeca, koja su regularno radila testove, sada diskriminisana.
Polumaturanti i maturanti se spremaju za nove provjere znanja, a država nije riješila dva prošlogodišnja skandala.
Ti predmeti bi trebalo, s jedne strane, da budu upozorenje nadležnima da ne otvaraju vrećice mimo procedura, slikaju testove i šalju ih u javnost. S druge strane, ignorantski odnos sistema prema ovim radnjama može da bude i zeleno svjetlo da se nastavi sa dosadašnjim radnjama za koje posljedice ili ne trpi niko, ili ih snose najniži u hijarerhiji.
Komentari ()